Rozpoczął się szósty tydzień ciąży. Od tego momentu wiele kobiet rozpoczyna wczesną zatrucie: nudności i wymioty rano, zmiana smaku, chęć zjedzenia czegoś słonego. Wiek płodu w 6 tygodniu ciąży wynosi tylko 4 tygodnie (ponieważ nawożenie występuje 2 tygodnie po rozpoczęciu okresu położniczego). Przyszła mama prawdopodobnie chce dowiedzieć się, co to jest zarodek około 6 tygodnia życia, jak wygląda i rozwija się.

Rozwój zarodka 6 tygodni

Jeśli pamiętasz, w zeszłym tygodniu dziecko wyglądało jak pusta tuba. Pod koniec szóstego tygodnia zrost cewy nerwowej zarodka. Jest to jeden z najważniejszych momentów ciąży: jeśli całkowite zamknięcie się nie nastąpi, dziecko może urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi. Naukowcy byli w stanie ustalić, że na proces tworzenia się cewy nerwowej duży wpływ ma kwas foliowy. Dlatego ginekolodzy położniczy na całym świecie wybierają kobiety w ciąży i kobiety w ciąży planujące ciążę kwas foliowy - dawkowanie ważne tylko, aby postępować właściwie.

Po zamknięciu końca główki rdzenia nerwowego rozpoczyna się tworzenie mózgu i rdzenia kręgowego. Uformowani w zeszłym tygodniu Somites stopniowo zaczynają przekształcać się w kręgosłup i żebra. Pojawiają się pierwsze, wciąż chrząstkowe kości. W szóstym tygodniu ciąży embrion przejmuje pąki rąk i nóg. Teraz przyszłe kończyny wyglądają jak małe guzy, a uchwyty pojawiają się trochę wcześniej niż nogi i tworzą się szybciej.

W zarodku 5-6 tygodni, maleńka, nie więcej niż makowa kropla, serce już bije. Choć jest niedojrzały i przedstawia zakrzywioną rurkę, już pulsuje, oddając krew dziecka do łożyska tworzącego. Palpitation of the płód w 6 tygodniu można już zarejestrować za pomocą nowoczesnego ultra czułego przetwornika ultradźwiękowego. Embrion 5-6 tygodni

Ponadto, zarodek 6 tygodni zaczyna tworzyć jelita, istnieją podstawy ważnych narządów (płuc, wątroby, tarczycy i trzustki). Po bokach głowy powstają zmysły: zagłębienia uszu i pęcherzyki optyczne - przyszłe uszy i oczy. Chociaż sama twarz jeszcze nie istnieje, pojawiają się początki ust i nosa. Powstają struny głosowe, ucho wewnętrzne, siatkówka i soczewka oka.

Zarodek 6-7 tygodni to nic innego jak jagody lub ryinki: jego długość od korony do kości ogonowej wynosi tylko 2-4 mm. Maleńki człowiek szybuje w płynie owodniowym, którego objętość wynosi 2-3 ml. Jest ona związana z matką pępowiną i przyszłym łożyskiem, które są o wiele większe niż samo dziecko.