Zapłodnienie jaja jest momentem narodzin nowego życia, spotkania dwóch komórek, z których osoba się rozwinie. Ten proces - złożony i zaskakujący, przemyślany przez naturę - jest bardzo interesujący zarówno dla naukowców, jak i przyszłych rodziców.

Gdzie jest zapłodnienie jaja

Zapłodnienie jajeczka występuje z reguły w jajowodach prowadzących z macicy do jajników. To z jajników wydziela się jajo matki i znajduje się w nasieniu. Po zygocie schodzi do macicy i szuka miejsca do przyczepienia, gdzie rozwinie się przez następne dziewięć miesięcy.


Etapy zapłodnienia komórki jajowej

Zapłodnienie jaja może występować średnio raz w miesiącu. Ale skąd wiesz, kiedy jajko jest gotowe do zapłodnienia? Jeśli cykl jest stabilny, miesięcznie przychodzi na czas i trwa około tej samej liczby dni, to nie jest trudno obliczyć zapłodnienie jajka w ciągu dnia. Z reguły komórka jest gotowa na narodziny nowego życia 14 dni przed końcem cyklu. W ten sposób trwa druga faza cyklu miesiączkowego. Pierwsza faza zmienia się w zależności od charakterystyki układu hormonalnego i może trwać od 7 do 16 dni lub dłużej.

Jednak u niektórych kobiet cykl jest niestabilny, a zatem czas zapłodnienia jaja może nadejść w dowolnym momencie. Zdolność komórki jajowej do zapłodnienia utrzymuje się przez 12 do 48 godzin. Plemniki mogą żyć w obrębie narządów płciowych do 5-7 dni, dlatego prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w każdym cyklu jest wysokie nawet przy rzadkich stosunkach seksualnych.

Trudno dokładnie określić, jak długo trwa zapłodnienie jaja. Szybkość ruchu plemników wzdłuż dróg rodnych - 2 centymetry na godzinę, ale jajko może jeszcze nie być gotowe na moment, w którym dotrą do miejsca jego lokalizacji. Dlatego okres zapłodnienia jaja jest wystarczająco długi w czasie - od stosunku seksualnego do fuzji może trwać od trzech godzin do kilku dni. Przez cały ten czas ciało będzie w napięciu czekało na sygnał o zapłodnieniu. Jeśli tak się nie stanie, cykl się skończy, dojdzie do menstruacji i proces zostanie uruchomiony ponownie.

Wyjątkowe przypadki

W niektórych przypadkach w następnym cyklu u kobiety nie dojrzewa jedno jajo, ale dwa. W tym przypadku możliwe jest zapłodnienie dwóch jaj, a wynikiem ciąży będą narodziny bliźniaków, takie bliźnięta nazywane są gorączką. Mogą mieć różną płeć i mogą nie być do siebie tak podobne, jak identyczne. Rzadziej jajniki uwalniają 3-4, a nawet bardziej dojrzałe jaja.

Ponadto sztuczne zapłodnienie komórki jajowej (IVF). W tym przypadku zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik zachodzi w probówce, a po zygocie umieszcza się ją w ciele matki lub kobiety, które chcą zanieść dziecko dla małżeństwa. Z reguły w trakcie procedury IVF stosuje się kilka zapłodnionych komórek jajowych w celu zwiększenia prawdopodobieństwa pomyślnego wyniku. Możesz dowiedzieć się, ile zapłodnienia jaj ma miejsce w tym przypadku z dokładnością do godzin i minut.

Co dzieje się po zapłodnieniu jaja

Po zapłodnieniu jaj rozpoczyna się długi proces jego rozwoju. Komórki zaczynają się dzielić, cztery z nich się rodzą, potem osiem, i tak dalej. Po kilku tygodniach aorta zacznie pulsować w małym zarodku, główne narządy zostaną ułożone, a ręce i nogi będą uformowane. Już od momentu zapłodnienia w zygocie zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem określił płeć dziecka, zwłaszcza jego wygląd, a nawet charakter. Pierwsze oznaki zapłodnienia jaja można rozpoznać tylko za pomocą ultradźwięków, sama kobieta jeszcze tego nie czuje.

Jednak wraz z jajem cały organizm matki przechodzi ogromną ścieżkę rozwoju. Status hormonalny, reakcje chemiczne zmieniają się, macica przygotowuje się do implantacji jaja, które nastąpi w ciągu 1-2 tygodni i potrwa do dwóch dni. Wkrótce wyczekująca matka odczuje te zmiany samodzielnie - jej samopoczucie, nastrój, apetyt ulegną zmianie, a ciążę można potwierdzić badaniami medycznymi. Po 7-8 tygodniach od zapłodnienia dziecko można zobaczyć na USG, będzie to jego pierwsze zdjęcie.