Czasami zdarza się, że kobiety, które żyją w małżeństwie przez wiele lat i marzą o dziecku, nigdy nie mogą zostać matką. Przyczyn tego może być wiele. Jednym z nich jest nadmierna formacja w ciele kobiety androgenów - męskich hormonów płciowych. W wyniku tego cykl menstruacyjny zostaje zaburzony, powstaje policystyczny rak jajnika, a ciąża nie występuje. Zespół policystycznych jajników może być spowodowany:

  • dysfunkcja endokrynologiczna: jajniki, nadnercza, tarczyca, układ podwzgórzowo-przysadkowy;
  • choroby zapalne;
  • stres i choroba układu nerwowego;
  • dziedziczność;
  • zmiana klimatu.

Czy możliwa jest ciąża policystyczna?

Najczęściej choroba zaczyna się od okresu dojrzewania, gdy dziewczyna aktywuje funkcję hormonalną jajników. Z powodu nadmiaru męskich hormonów płciowych mogą pojawić się pierwsze objawy policystozy: skóra i włosy stają się oleiste, występuje wzrost włosów typu męskiego i nagły wzrost masy ciała. Jeśli dziewczyna nie ma cyklu miesiączkowego przez długi czas, podstawowa temperatura pozostaje stała przez cały cykl i nie wzrasta o około stopień w drugiej połowie cyklu, konieczne jest zwrócenie się do ginekologa. Wczesne leczenie utrzyma stan hormonalny młodej kobiety, a ciąża może wystąpić nawet na tle policystycznych jajników.

W leczeniu policystycznego stosowania hormonoterapii, która ma na celu znormalizowanie poziomu męskich i żeńskich hormonów płciowych w ciele kobiety. Istniejąca nadwaga musi zostać zmniejszona poprzez przepisanie diety i leków w celu korekty masy ciała i metabolizmu tłuszczów. Po stworzeniu normalnego tła hormonalnego stymuluje owulację. Jeśli dojdzie do owulacji, kobieta ma szansę zajść w ciążę. Ale musisz pamiętać, że zajście w ciążę to nie wszystko. W przypadku policystycznych jajników należy również przeprowadzić ciążę. Podczas noszenia dziecka mogą wystąpić następujące problemy:

Возможна ли беременность при поликистозе
  • groźba przerwania ciąży;
  • zatrzymać rozwój płodu;
  • niebezpieczeństwo porodu przedwczesnego.

Ponadto kobieta ma wysokie ryzyko cukrzycy, otyłości i nadciśnienia tętniczego, aw konsekwencji wzrost androgenów, ponieważ istniejąca postać policystyczna podczas ciąży nie ustępuje. Dlatego absolutnie konieczne jest utrzymanie terapii lekowej przed porodem, a jeśli to konieczne i po. Jest to szczególnie ważne, gdy kobieta planuje kolejną ciążę po policystycznym leczeniu jajników i narodzinach swojego pierwszego dziecka. W końcu wciąż ma ten sam zestaw genów, co jest jedną z przyczyn tej choroby.

Zabiegi chirurgiczne

Jeśli terapia lekami jest nieskuteczna przez pół roku, wiek kobiety wynoszący 30 lat i więcej będzie wymagał chirurgicznego leczenia torbieli policystycznych. Do niedawna wykonano laparotomię z użyciem klinowatej lub subtotalnej resekcji, dekomplikacji jajników. Ostatnio metody małoinwazyjne stały się powszechne, w których operacja odbywa się za pomocą laparoskopu. Za pomocą laparoskopii, elektrokoagulacji i mikrochirurgii jajników przeprowadza się waporyzację laserową. Ciąża po laparoskopii z policystycznych jajników występuje znacznie częściej niż w przypadku laparotomii, ponieważ Operacje laparoskopowe są mniej traumatyczne, rzadziej powikłane zrostami w miednicy, co samo w sobie może prowadzić do niepłodności.

Zespół policystycznych nerek i ciąża

Nerki w ludzkim ciele codziennie wykonują ogromną pracę. W czasie ciąży zwiększa się obciążenie nerek. Istniejąca anomalia nerek, na przykład, policycosis, może znacznie upośledzić ich pracę pod zwiększonym stresem, a nawet spowodować zagrożenie dla życia, zarówno dla płodu, jak i dla matki, w przypadku rozwoju nerki Поликистоз почек и беременность awaria Dlatego przed planowaniem ciąży konieczne jest zbadanie nerki. W przypadku wykrycia policystycznych chorób nerek może być konieczne zapomnienie o poczęciu i ciąży. Wszystko jest ustalane przez lekarza w każdym przypadku. Jeśli nie możesz zajść w ciążę, musisz ostrożnie się zabezpieczyć. Wybierając środki antykoncepcyjne, lepiej nie stosować leków hormonalnych, ponieważ zaostrzają one patologię nerek i mogą podnosić ciśnienie krwi.

Trzeba pamiętać, że niemożność posiadania dziecka nie jest zdaniem. Poznanie radości macierzyństwa jest możliwe dzięki adopcji, tym bardziej, że z jednym szczęśliwym dzieckiem na Ziemi stanie się więcej.