Macica siodłowa jest patologią jej struktury, w której dno macicy ma kształt siodła. Ta forma macicy jest uważana za odmianę macica bicone . W położnictwie i ginekologii tej patologii zwraca się uwagę na to, że taka zmiana kształtu macicy podczas ciąży może spowodować poronienie i zakłócić proces porodu. W tym artykule rozważamy przyczyny i objawy dysfunkcji macicy macicy, a także sposób łączenia macicy siodła i ciąży.

Przyczyną jest siodło macicy

Tworzenie się macicy w kształcie siodła wiąże się z upośledzoną embriogenezą płodu płci żeńskiej w okresie 10-14 tygodni. W tym okresie przegroda w macicy powinna zniknąć, a jej łuk powinien zostać zaokrąglony. Tak więc, normalna postać macicy - w kształcie gruszki.

Jeśli proces embriogenezy zostanie zakłócony, macica może mieć kształt dwurożny lub siodłowy, a także dwukomorowy (jeśli przegrody dzielące jamę macicy na 2 komory nie znikają). Przyczynami disemriogenezy są wpływ na zarodek niekorzystnych czynników:

  • złe nawyki (alkoholizm, narkomania, palenie);
  • choroby zakaźne (ostre wirusowe infekcje dróg oddechowych, odra, różyczka, przewlekłe infekcje narządów rozrodczych);
  • przyjmowanie narkotyków;
  • patologia endokrynologiczna (dysfunkcja tarczycy, cukrzyca);
  • nadmierne napięcie emocjonalne;
  • awitaminoza.

Co oznacza siodło - macica?

Normalnie macica ma kształt gruszki, lekko spłaszczony na boki i wypukły łuk. Zobaczmy teraz, jak wygląda łono siodła. Tak więc, dla macicy w kształcie siodła, charakterystyczny wklęsły łuk macicy w postaci siodła, jak również brak spłaszczenia z przodu iz tyłu. Z wyraźną krzywizną macicy i występem jej górnych powierzchni bocznych mówi się o rogatej macicy. Przed zajściem w ciążę macica w kształcie siodła może nie objawiać się klinicznie. Najczęściej objawy macicy w kształcie siodła są diagnostyczne podczas badania ultrasonograficznego, wyłyku macicy, a także podczas ciąży i porodu.

Siodłowo-macicy i ciąży

Macica w kształcie siodła nie zakłóca początku ciąży, ponieważ dzięki takiej strukturze nie ma przeszkód, aby plemnik mógł dostać się do jamy macicy. Ciąża z takim naruszeniem kształtu macicy może być skomplikowana przez groźbę przedwczesnego zakończenia, poprzecznego położenia płodu, niskiego zajęcia łożyska lub jego prezentacji. Pełne łożysko previa jest jednym z najstraszniejszych powikłań, które niesie ze sobą zagrożenie masywnym krwawieniem. Przy pełnym łożysku przednią konserwatywne dostarczanie jest zabronione, dlatego w 100% takich kobiet praca jest wykonywana przez planowane cięcie cesarskie .

Siodło macicy i poród

U kobiet z macicą siodłową poród może przebiegać płynnie, bez powikłań. Ale nie zapominaj, że z tą anomalią ryzyko awaryjnego leczenia chirurgicznego wzrasta z powodu:

Typowe powikłania okresu poporodowego: ścisłe przywiązanie do porodu (wymaga ręcznego rozdzielenia) i krwawienie hipotoniczne po porodzie, które związane są ze słabym skurczem macicy z powodu jego nieregularnego kształtu.

Przeanalizowaliśmy przyczyny powstawania macicy w kształcie siodła i jej objawów klinicznych. Jak widać, kobieta może nie być świadoma tej patologii aż do pojawienia się ciąży i pojawienia się charakterystycznych problemów. W takich przypadkach ważne jest, aby uzyskać rejestrację na czas i przejść wszystkie niezbędne badania, które zaleci lekarz.