najbardziej niebezpieczne tygodnie ciąży Jak wiadomo, proces ciążowy nie zawsze przebiega sprawnie. W całej historii monitorowania kobiet w ciąży i na podstawie procesów fizjologicznych ciała matki, położne były w stanie ustalić tak zwane najniebezpieczniejsze tygodnie ciąży, tj. czas, w którym rozwój komplikacji jest najwyższy. Spójrzmy na cały okres ciąży i zastanowimy się, które tygodnie są najbardziej niebezpieczne w czasie ciąży.

Jakie komplikacje mogą wystąpić w 1 trymestrze?

Pierwszy niebezpieczny czas ciąży od momentu poczęcia uważa się za przedział od 14 do 21 dni. W tym samym czasie sytuacja jest często pogarszana przez fakt, że nie wszystkie kobiety w tym czasie są świadome swojej sytuacji.

Za najbardziej niebezpieczne uważa się ten okres poronienie samoistne, co jest konsekwencją naruszenia procesu implantacji. Można to zaobserwować w różnego rodzaju stanach zapalnych w narządach rozrodczych, które z kolei powodują wyczerpanie mięśniówki macicy. Te tygodnie ciąży można nazwać jednymi z najbardziej niebezpiecznych w pierwszym trymestrze ciąży.

Jednak nie można powiedzieć o 8-12 tygodni, kiedy prawdopodobieństwo aborcji z powodu zaburzeń hormonalnych. Tak znaczny wzrost stężenia androgenów, co z kolei wpływa na poziom estrogenu. Może to łatwo spowodować spontaniczną aborcję. Właśnie to podkreślają lekarze, wyjaśniając kobietom, dlaczego ósmy tydzień ciąży jest najbardziej niebezpieczny.

Jakie są najniebezpieczniejsze tygodnie ciąży drugiego trymestru?

W tym okresie czasu ciąży najniebezpieczniejsze są 18-22 tygodnie. W tym czasie następuje aktywny wzrost macicy. Jeśli mówimy o szczególnych komplikacjach ciąży, w tym okresie istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju:

  • naruszenie przywiązania łożyska;
  • infekcje układu rozrodczego;
  • niewydolność szyjkowo-szyjna.
Jakie jest niebezpieczeństwo ostatniego trymestru?

W tym okresie ciąży obserwuje się zwiększone ryzyko dla dziecka w przedziale 28-32 tygodni. W tej chwili istnieje wysokie prawdopodobieństwo rozwoju porodu przedwczesnego, co może skutkować:

Podsumowując, chciałbym jeszcze raz powiedzieć o tym, jakie tygodnie ciąży są najbardziej niebezpieczne dla przyszłego dziecka. Jak widać z artykułu, od momentu poczęcia jest:

  • 2-3 tygodnie;
  • 8-12 tygodni;
  • 18-22 tydzień;
  • 28-32 tygodnie.