luźne stolce podczas ciąży W okresie oczekiwania na dziecko przyszłe matki często mają zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu żołądkowo-jelitowego, które objawiają się biegunką lub luźnymi stolcami.

Taki nieprzyjemny objaw pojawia się tak często, że niektóre kobiety uważają nawet luźne stolce za oznakę ciąży. Tymczasem taka sytuacja nie zawsze jest nieszkodliwa, a czasami wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. W tym artykule powiemy ci, jakie powody mogą być wywołane przez luźne stolce podczas ciąży we wczesnym i późnym okresie i dla których związane z tym objawy powinny być skierowane do instytucji medycznej.

Dlaczego kobieta w ciąży ma luźne stolce?

Istnieje wiele czynników, które mogą znacząco wpłynąć na stan i prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego przyszłej matki. Zatem główną przyczyną luźnego stolca u kobiet w ciąży mogą być następujące:

 • wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe, stosowanie produktów niskiej jakości lub przeterminowanych;
 • ostre infekcje jelitowe. Zwykle towarzyszy mu wzrost temperatury ciała;
 • przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, na przykład zapalenie jelit. W takiej sytuacji luźne stolce podczas ciąży najczęściej obserwuje się rano;
 • przejadanie się;
 • dysbakterioza;
 • ciemne, luźne stolce podczas ciąży we wczesnych stadiach są zwykle związane ze zmianami na tle hormonalnym, ponieważ w tym czasie następuje globalna restrukturyzacja organizmu;
 • cukrzyca, niewydolność kory nadnerczy i inne choroby endokrynologiczne;
 • brak enzymów trawiennych;
 • zwiększona wrażliwość błony śluzowej jelita do określonego rodzaju produktu. Najczęściej owoce cytrusowe, świeże jagody i owoce morza powodują podobną reakcję.

Co zrobić, jeśli ciężarna kobieta ma luźne stolce, czy warto odwiedzić lekarza?

Kiedy kobieta w ciąży ma luźne stolce, należy obiektywnie ocenić jej stan i potrzebę natychmiastowej pomocy lekarskiej. W sytuacji, gdy biegunka występuje bardzo często, więcej niż 5 razy dziennie, prawdopodobieństwo odwodnienia organizmu znacząco wzrasta. W tym przypadku zaburzona jest równowaga wodno-solna, co może prowadzić do zakłóceń w pracy wszystkich narządów wewnętrznych i układów.

Ponadto, wraz z toksynami i szkodliwymi substancjami, które zatruwają przewód pokarmowy, witaminy i korzystne pierwiastki śladowe są również wypłukiwane z organizmu, które są niezbędne do zapewnienia żywotnej aktywności ciężarnej i jej przyszłego dziecka. W ciężkich przypadkach odwodnienie może powodować poronienia lub wczesne przedwczesnych porodów, a także prowadzić do różnych wad rozwojowych płodu.

Dlatego nie należy lekkomyślnie leczyć biegunki. jeśli następujących objawów towarzyszących natychmiast skontaktować się z lekarzem:

 • ciągłe pragnienie i suchość w ustach;
 • brak oddawania moczu, a także ciemny mocz;
 • zawroty głowy, ogólne osłabienie;
 • nerwowość i drażliwość;
 • wzrost temperatury ciała bez wyraźnego powodu.

Co zrobić, aby pozbyć się luźnych stolców podczas ciąży w domu?

W większości przypadków można poradzić sobie z biegunką podczas oczekiwania na dziecko. Tymczasem powinieneś zwracać uwagę na wybór leków, ponieważ wiele z nich jest przeciwwskazanych do przyjęcia w czasie ciąży.

Korzysta większość oczekujących matek luźne stolce u kobiet w ciąży W leczeniu luźnych stolców, następujące bezpieczne i skuteczne środki:

Ponadto w czasie leczenia należy porzucić żywność i pić jak najwięcej płynów - zwykłą niegazowaną wodę, różne napoje owocowe z naturalnych składników, czarną mocną herbatę lub buliony. Woda ryżowa może być również bardzo przydatna.