Fakt, że nie wszystko jest w porządku z łożyskiem, matki oczekujące, z reguły, uczą się na USG. Najczęstszą diagnozą jest pogrubienie łożyska. Rozumiemy, co zagraża zgrubieniu łożyska, dlaczego ta patologia występuje i jak ją wyeliminować.

Zagęszczanie łożyska - przyczyny

Główną przyczyną pogrubienia łożyska jest jego przedwczesne starzenie. W czasie ciąży łożysko przechodzi przez następujące etapy: formacja (do 16 tygodnia), wzrost, dojrzałość i starzenie. Istnieją tzw dojrzałość łożyska :

  • zero stopni (do 30 tygodni) - struktura łożyska jest jednorodna;
  • pierwszy stopień (27-34 tygodnie) - powierzchnia łożyska staje się lekko falista, występują osady soli wapniowych;
  • drugi stopień (34-39 tygodni) - wzrasta "falistość" i liczba zwapnień;
  • trzeci stopień (37 tydzień) - struktura łożyska jest klapowana, występuje wiele zwapnień.

Każdy stopień dojrzałości odpowiada określonej grubości łożyska. Jeżeli w USG wykryte zostanie grube łożysko, oznacza to, że fotelik nie może już skutecznie wykonywać swoich funkcji. Jednak pogrubienie łożyska może mieć inne przyczyny:

  • łożysko jest grubsze od normy często w czasie ciąży, co komplikuje konflikt Rh lub wypadanie płodu;
  • rozproszone pogrubienie łożyska (gdy rozszerza się za bardzo i obejmuje dużą część wewnętrznej powierzchni macicy) jest odnotowywane, jeśli ciężarna kobieta ma cukrzycę;
  • grube łożysko podczas ciąży jest wskaźnikiem, że przyszła mama cierpi na chorobę wirusową lub zakaźną;
  • pogrubienie łożyska podczas ciąży może wystąpić z przerwaniem łożyska, stanem przedrzucawkowym i mnogością ciąż.
Zagęszczanie łożyska podczas ciąży

Jakie jest niebezpieczeństwo zgrubienia łożyska?

Ponieważ zagęszczone łożysko nie radzi sobie z jego funkcjami, dziecko otrzymuje niedostateczną ilość tlenu i odżywiania. Prowadzi to do niedotlenienia płodu, opóźnienia jego wzrostu i rozwoju. Ponadto może wystąpić groźba przerwania ciąży, aw ciężkich przypadkach dziecko może umrzeć przed porodem.

Łożysko pogrubienie - leczenie

Jeśli ultradźwięki się ujawniły grubość łożyska bardziej niż norma, lekarz przepisze dodatkowe badania: kardiotokografię, dopplerometrię i testy hormonalne.

Podstawową zasadą leczenia jest wyeliminowanie przyczyny pogrubienia łożyska. Również kobiety w ciąży są przepisywane witaminy i leki do leczenia niedotlenienia i hypotrofii płodu: Curantil, Vktovegin, Essentiale i inne.