Krew z nosa podczas ciąży Kiedy rodzi się dziecko, kobieta, zwłaszcza gdy staje się matką po raz pierwszy, obawia się wszelkiego rodzaju odchyleń od normalnego samopoczucia. Jednym z tych niepożądanych procesów jest często pojawianie się krwi z nosa podczas ciąży. Zobaczmy, co zrobić w tej sytuacji.

Na początek warto się zastanowić, czy jest to ciężkie krwawienie, czy takie, które można zatrzymać na własną rękę. Wszakże przy masowej utracie krwi istnieje zagrożenie dla zdrowia i życia, zarówno matki, jak i dziecka.

Dlaczego krwawią z nosa w czasie ciąży?

Posiadanie dziecka jest bardzo trudnym procesem, a zewnętrzne zmiany, które pojawiają się u przyszłej matki są tylko czubkiem góry lodowej. W rzeczywistości wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Wszelkiego rodzaju procesy hormonalne i somatyczne, niewidoczne z zewnątrz, mogą powodować krwawienie z nosa u kobiet w ciąży w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach.

Z typowych przyczyn, dla których krew z nosa może pojawić się w czasie ciąży, należy podkreślić następujące kwestie:

  • powietrze w pokoju, w którym ciężarna kobieta jest zbyt sucha (poniżej 30%);
  • słaba krzepliwość krwi - może być dziedziczna lub nabyta, jak również u osób z czwartą grupą;
  • pęknięcie kapilarne błony śluzowej nosa spowodowane aktywnym wydmuchiwaniem nosa lub kichaniem;
  • uraz nosa.

Hormony

We wczesnych stadiach ciąży krew z nosa może przejść w wyniku hormonalnego dostosowania organizmu do nowej aktywności. Główny hormon odpowiedzialny za zachowanie komórki jajowej - progesteron, może podobnie wpływać na naczynia błony śluzowej nosa. Z tego samego powodu, kobiety w pozycji często mają zatkany nos, bez wyraźnego powodu.

Niski poziom wapnia

W czasie ciąży krew z nosa, szczególnie z początkiem drugiego trymestru, może wskazywać na brak tak ważnego pierwiastka śladowego jak wapń. Przecież płód zużywa dużo tej substancji budulcowej na tworzenie szkieletu, a zatem matka może doświadczać jej niedoboru w tej formie.

Aby tego uniknąć, kobieta powinna przyjmować kompleks multiwitaminowy o wysokiej zawartości wapnia od pierwszego miesiąca ciąży. Oprócz niskiego stężenia, brak witaminy K można również zaobserwować we krwi kobiety w ciąży, co prowadzi również do utraty krwi, tylko w postaci niewielkiego krwawienia z dziąseł - zapalenia dziąseł i choroby przyzębia u kobiet w ciąży.

Dzwonki alarmowe

Jeśli mała utrata krwi podczas początkowych etapów noszenia dziecka najczęściej nie wywołuje obaw u specjalistów, krew z nosa w czasie ciąży, poczynając od trzeciego trymestru, jest już alarmująca.

W drugiej połowie ciąży stan przedrzucawkowy może czekać na kobietę - późne stan przedrzucawkowy. Termin ten odnosi się do kombinacji następujących objawów:

  • wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie);
  • wysokie białko w moczu;
  • obrzęk kończyn i ciała;
  • omdlenia i zawroty głowy;
  • krwawienie z nosa.

Krew z nosa jest spowodowana gwałtownym wzrostem ciśnienia. Aby to sprawdzić, należy zmierzyć go za pomocą tonometru we właściwym czasie, aby zweryfikować powagę sytuacji. Tego rodzaju przypadek nie powinien być lekceważony przez lekarza, ponieważ stan przedrzucawkowy kobiet w ciąży jest bardzo poważnym powikłaniem, które może zaszkodzić zarówno matce, jak i płodowi.

Co zrobić z krwawieniem z nosa?

Dlaczego krwawienie z nosa w czasie ciąży Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest zimno - mokry ręcznik lub coś w lodówce. Nakłada się go na tył głowy i jednocześnie na nos. Nie powinieneś odchylać głowy do tyłu, wręcz przeciwnie, jest ona pochylona do przodu, umożliwiając swobodny przepływ krwi.

Jeśli podczas udzielania pierwszej pomocy krwawienie nie zatrzymuje się na 20 minut, wymagane jest wezwanie karetki, ponieważ kobieta może potrzebować pomocy lekarza. Terapeuta powiatowy wraz z ginekologiem przeprowadzają badanie, które obejmuje wizytę u hematologa oraz badania krwi i moczu. W takiej sytuacji lekarz często przepisuje Ascorutin, lek wzmacniający naczynia krwionośne, ale może być wymagane bardziej złożone leczenie.