Temperatura w odbycie nazywana jest również podstawową, mierzoną rano w odbycie i ma duże znaczenie w ginekologii.

Temperatura w odbycie

Temperatura rektalna podczas ciąży jest definicją wystarczalności progesteronu kobiecego ciała. W przypadku jego niedoboru może dojść do poronienia lub do przerwania ciąży. Większość klinik dysponuje szeroką gamą aktualnych testów i badań, więc pomiar temperatury w odbycie podczas ciąży jako metoda obserwacji rzadko jest zalecany. Jednak w przypadku braku możliwości przeprowadzenia pełnego badania hormonalnego, temperatura w odbycie u kobiet w ciąży daje dość dokładne informacje o przebiegu ciąży i układzie rozrodczym kobiety jako całości.

Aby zrozumieć, jaka powinna być podstawowa temperatura u kobiet w ciąży, musisz wiedzieć, jak funkcjonuje kobiece ciało. Wykreślanie temperatury w odbycie pomaga śledzić rozwój płodu w czasie ciąży i kobiet przygotowujących się do ciąży:

  • określa fazy cyklu;
  • czas do wykrycia owulacji;
  • w celu zidentyfikowania zaburzeń hormonalnych, prowadzących do naruszenia cyklu.

Jaka powinna być temperatura w odbycie przed i podczas ciąży?

W pierwszej połowie cyklu podstawowa temperatura jest mniejsza niż 37 stopni, podczas owulacji jest o pół stopnia wyższa, a następnie (w drugiej połowie cyklu) - zwykła temperatura w odbycie wynosi 37 stopni i więcej. Jeśli ciąża nie występuje w ciele kobiety, obniża się poziom progesteronu hormonalnego, od którego zależy podwyższona temperatura w odbycie, a następnie następuje krwawienie miesiączkowe.

Gdy nadejdzie ciąża, temperatura w odbytnicy utrzyma się na wysokich wysokościach do 4-5 miesięcy. Pomiar temperatury w odbytnicy podczas ciąży jest uważany za maksymalnie informatywny przez okres do 12 tygodni. Jeśli utrzymuje się na poziomie 37 stopni i nie spada poniżej, oznacza to normalny przebieg ciąży.

Niska temperatura w odbycie podczas ciąży może być oznaką poronienia rokowniczego. Dlatego, nawet jeśli kobieta czuje się dobrze i nie przeszkadza jej, ale temperatura analna podczas ciąży zaczęła spadać, konieczne jest natychmiastowe spotkanie z lekarzem. Właściwie skonstruowany harmonogram pozwoli podejrzewać czas na problemy w ciele i zapobiegnie problemom. Najczęściej, gdy podstawowa temperatura jest niska, kobiety w ciąży są przepisywane terapii hormonalnej. Takie leczenie jest jednak skuteczne najwcześniej.

Przyjmuje się wysoką temperaturę w odbytnicy, jeśli jest powyżej 37,7 stopnia. Może mówić o obecności procesów zapalnych, które są niebezpieczne dla matki i płodu. Przy takich wskaźnikach należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badanie kontrolne.

Jak mierzyć temperaturę w odbytnicy podczas ciąży?

Podstawowa temperatura jest mierzona natychmiast po wykres temperatury w odbycie nocny sen, nie wstawanie z łóżka i nie robienie porannej toalety. Zaleca się to jednorazowo każdego dnia. Wcześniej umieść termometr w pobliżu łóżka, aby można było go dosięgnąć rano. Czas pomiaru powinien wynosić co najmniej pięć minut, ale nie więcej niż dziesięć. Należy zarejestrować wskaźniki jasności i harmonogramowania podstawowej temperatury ciała podczas ciąży.

Temperatura w odbycie u kobiet w ciąży jest informacyjną i bezpłatną metodą, za pomocą której można wykryć procesy zapalne lub zagrożenie utraty dziecka. Jeśli lekarz przepisał wykres temperatury w odbycie, nie powinieneś go lekceważyć.