Ucisk nerwu kulszowego podczas ciąży (nerwoból lub rwa kulszowa) jest jednym z częstych problemów trzeciego trymestru ciąży. Wraz ze wzrostem wielkości macicy następuje przemieszczenie sąsiadujących narządów wewnętrznych, ucisk na kości miednicy, a także naczynia i pnie nerwów. Zastanów się, jak rozpoznać nerwobóle i co zrobić u kobiet z nerwem kulszowym w ciąży?

Dlaczego nerw kulszowy boli podczas ciąży?

Jak już wspomniano, główną przyczyną dyskomfortu związanego z uszkodzeniem nerwu kulszowego podczas ciąży jest ucisk jego powiększonej macicy. Szczypanie nerwu kulszowego u kobiet w ciąży może wystąpić przy artretyzmie (zapalenie stawu) i przepuklina rdzeniowa . Zwiększony ból może występować podczas ruchów, skrętów, zgięć i ruchów płodu. Zapalenie nerwu kulszowego podczas ciąży jest drugą przyczyną bólu. Zapalenie wiąże się z hipotermią, powikłaniem ostrej infekcji wirusowej dróg oddechowych i urazem.

Uraz nerwu kulszowego - objawy podczas ciąży

Ponieważ nerw kulszowy jest odpowiedzialny za wrażliwość, wówczas objawy jego zmiany są odpowiednie. Pierwszym objawem jest ból, który może być ból, pieczenie, strzelanie. Zlokalizowany ból w plecach i może dać (napromieniować) w pośladek na odpowiedniej stronie, kolana, z tyłu uda. Czasami matki oczekujące skarżą się na drętwienie, mrowienie i pieczenie. Bóle te naruszają funkcję motoryczną kończyn dolnych, przeszkadzają w siedzeniu i spaniu.

Uczucie nerwu kulszowego - leczenie w czasie ciąży

Jeśli przyszła mama zauważy wszystkie powyższe objawy, nie powinieneś sam się leczyć lub poprosić swojego przyjaciela o radę. Powinieneś szukać pomocy u lekarza, ponieważ ból pleców może być objawem innych chorób (odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie kłębuszków nerkowych). Trudność w leczeniu nerwobólów podczas ciąży polega na tym, że nie wszystkie leki są nieszkodliwe. Większość z nich może zaszkodzić dziecku. Przy takim problemie kobieta powinna szukać pomocy u neurologa.

Wśród metod leczenia szczypania nerwu kulszowego w czasie ciąży są tradycyjne i nietradycyjne: tradycyjne są pocieranie alkoholem, żele lecznicze, maści, tabletki i zastrzyki. Lekarstwa zewnętrzne są najbezpieczniejsze z nich, ponieważ działają lokalnie, są minimalnie wchłaniane do krwi i nie docierają do płodu. Picie alkoholu Menovazin, który ma miejscowy efekt znieczulający, ma dobry efekt terapeutyczny. Jego skład obejmuje mentol, anestezynę i novocaine.

Innym skutecznym lekiem, który jest zalecany do stosowania w ściskaniu nerwu kulszowego podczas ciąży, jest Diclofenac (Voltaren). Lek ten może być stosowany zewnętrznie - w maściach i żelach, a także w środku - w postaci tabletek, czopków i zastrzyków. Długotrwałe stosowanie tabletek i ampułek z diklofenakiem może prowadzić do stanu zapalnego błony śluzowej żołądka i jelit, dlatego stosowanie miejscowe jest bardziej odpowiednie.

Z nietradycyjnych metod leczenia można zastosować:

    leczenie nerwu kulszowego w czasie ciąży
  • fizykoterapia - specjalne ćwiczenia pomogą rozluźnić napięte mięśnie talii i zmniejszyć ból;
  • ciepłe kąpiele solankowe mają dobry efekt leczniczy;
  • masaż , klasyczny i manualny, łagodzi również skurcz mięśni i eliminuje ból;
  • ciepły kompres na odcinku lędźwiowym ma korzystny wpływ.

Widzimy więc, że szczypanie nerwu kulszowego w czasie ciąży jest częstym problemem, którego leczenie jest często objawowe, ponieważ w większości przypadków dyskomfort znika natychmiast po porodzie.