splątanie się sznurka w 32. tygodniu ciąży Takie zjawisko, jak splątanie pępowiny wokół szyi płodu, jest dość powszechną sytuacją u kobiet w ciąży. Według statystyk prawie co 5 przyszłych matek staje wobec tego problemu. Spróbujmy zbadać to zjawisko bardziej szczegółowo i przekonajmy się, czy jest tak niebezpieczne, jak to jest powiedziane.

Co powoduje płodowy płód pępowinowy?

Z reguły zjawisko takie jak splątanie przez pępowinę występuje przed 32 tygodniem ciąży i jest już obserwowane w 2 zaplanowanych badaniach ultrasonograficznych (20-22 tygodnie). Zdarza się to z kilku powodów. Najczęstsze z nich to przyrostowe, niedobór tlenu co prowadzi do zwiększenia aktywności ruchowej płodu.

Drugą najczęstszą przyczyną prowadzącą do podobnej sytuacji jest zbyt długa pępowina płodu. Obserwuje się to, gdy jego długość przekracza 70 cm, w wyniku ruchów płodu w łonie matki powstają pętle pępowinowe, które opadają na szyję dziecka.

Jak lekarze działają, gdy wykryją splątanie sznurka w okolicach szyi w tygodniu 32?

Co do zasady przed terminem lekarze nie zwracają uwagi na to zjawisko, tłumacząc, że płód zmieni swoją pozycję kilkanaście razy przed porodem. W rezultacie pętla może zostać rozplątana lub utworzona ponownie.

W przypadku wykrycia pojedynczy przewód pępowinowy w 32. tygodniu kobieta objęta jest szczególną kontrolą. Więc już bliżej 37 tygodni, powtórz ultradźwięki. Jeśli nadal występuje pętla na szyi, fakt ten jest brany pod uwagę na początku procesu pracy i bezpośrednio podczas porodu.

Czym jest niebezpieczne uwikłanie pępowiny?

Być może najbardziej niebezpieczną konsekwencją tego zjawiska jest uduszenie, a co za tym idzie niedotlenienie płodu. Jeżeli splątanie pępowiny zostanie wykryte na ultrasonografii przed upływem 32 tygodni, można przeprowadzić dodatkowe badanie w postaci dopplera i kardiotokografii. To właśnie tego typu badania mogą wykluczyć niedotlenienie. splątanie sznurka w okolicach szyi w tygodniu 32

Mówiąc o tym, czy w 32 tygodniu niebezpiecznie jest oplatać pępowinę, trzeba również powiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju pętli i ich liczby. Tak więc podwójne splątanie w 32. tygodniu ciąży jest wskazaniem do poprawy kontroli stanu płodu i kobiety w ciąży. W takich przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo zadławienia, w którym można zalecić stymulację porodu, a nawet cesarskie cięcie, jeśli ma się już historię matki oczekującej.

Wszystko zależy od niuansów wymienionych powyżej. Ale w większości przypadków zjawisko oplatania pępowiny nie wymaga interwencji medycznej, ponieważ Pętla jest często rozplątana według czasu dostawy.