Hexoral w ciąży jest przepisywany kobietom oczekującym z ostrożnością. Lek ten wykazuje wyraźne działanie antyseptyczne, jest skuteczny w procesach zapalnych w części ustnej gardła. Rozważmy bardziej szczegółowo lek, jego skład, formy, metody stosowania.

Geksoral - skład leku

Geksoral, którego skład jest prawie taki sam dla wszystkich form uwalniania, jest wykonany w postaci sprayu, tabletek, roztworu do płukania. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu jamy ustnej i płukania gardłem. Lek jest skuteczny przeciwko szerokiej gamie patogenów. Skuteczność leku ze względu na jego skład. Tak więc głównym składnikiem leku jest heksatydyna. Jako pomocnicze można zastosować:

 • anyż i olej eukaliptusowy;
 • lewomentol;
 • sacharyna;
 • olejek goździkowy;
 • olejek miętowy;
 • oczyszczona woda.

Hexoral Spray - skład leku

Hexoral Spray, którego skład nie różni się praktycznie od roztworu, jest często przypisywany kobietom w pozycji. Wynika to z łatwości stosowania leku. Roztwór jest równomiernie nakładany na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, przez co objawy ustąpią po krótkim czasie. Po użyciu zmniejsza się obrzęk, zmniejsza się ból.

Charakterystyczną cechą tej formy leku jest duża dawka heksatydyny: 0,2 g, w porównaniu z 0,1 w roztworze. Po części, ten fakt wyjaśnia wczesny początek efektu leku. Jako elementy pomocnicze w rozpylaczu są obecne:

 • monohydrat kwasu cytrynowego;
 • eter laurylowy makrogolu;
 • wodorotlenek sodu;
 • miętowy zapach;
 • glicerol;
 • oczyszczona woda.

Tabletki z otyłością - skład

Tabletki Hexoral Tables, których skład różni się od sprayu i roztworu, są rzadko stosowane w ciąży. Wynika to z faktu, że istnieje ryzyko przedawkowania - niekontrolowany odbiór może niekorzystnie wpłynąć na ciążę i dobre samopoczucie przyszłej matki. Lidokaina jest stosowana jako środek znieczulający w tabletkach, co często wywołuje reakcje alergiczne. Również w składzie są obecne:

 • amylometakrezol;
 • Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy;
 • aromaty;
 • olejek anyżowy;
 • barwniki.
гексорал показания

Geksoral - wskazania do stosowania

Przed zastosowaniem Geksoral, wskazanie do którego jest wskazane w instrukcji, kobieta w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem. Dopiero po zatwierdzeniu przez terapeuty obserwującego ciążę, lek można stosować w zalecanej dawce, przestrzegając wielości i czasu trwania. Wśród wskazań do stosowania leku:

 • zapalenie jamy ustnej i krtani zapalenie dziąseł , zapalenie języka, choroba przyzębia, zapalenie jamy ustnej, zapalenie migdałków, zapalenie gardła, dławica piersiowa ;
 • choroby grzybicze w jamie ustnej;
 • jako środek profilaktyczny przed operacją;
 • w formie pomocniczej ARVI .

Czy mogę przyjmować Hexoral w czasie ciąży?

Często kobiety w pozycji, wątpiąc w dopuszczalność stosowania leku, są zainteresowane lekarzy, czy Geksoral jest możliwy w czasie ciąży. Zgodnie z liner, który pochodzi z leku, konieczne jest stosowanie Hexoral Spray dla kobiet w ciąży z zachowaniem ostrożności i zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przeprowadzono badań nad działaniem teratogennym składników leku na płód. Aby chronić przyszłą matkę i dziecko, lekarze wyznaczają Geksoral w czasie ciąży na krótki czas.

Hexoral w ciąży - 1 trymestr

Mówiąc o tym, czy Hexoral jest w ciąży, lekarze wskazują na niedopuszczalność jej stosowania przez krótki czas. Do 12 tygodnia ciąży układa się narządy osiowe i ciała. Przyjmowanie narkotyków w tym okresie może spowodować naruszenie procesu indywidualnego rozwoju. Po zastosowaniu Geksoral w czasie ciąży (we wczesnych stadiach) istnieje prawdopodobieństwo wrodzonych wad rozwojowych, nieprawidłowości w budowie narządów i układów. Z tego powodu lekarze zalecają powstrzymanie się od przyjmowania leków w pierwszym trymestrze ciąży.

Hexoral w ciąży - 2 trymestr

Stosowanie leków w 2. trymestrze jest dozwolone, więc lekarze są pozytywnie nastawieni do pytania, czy Hexoral Spray może być stosowany w czasie ciąży w tym czasie. W takim przypadku korzystna jest postać samego leku w postaci sprayu. Przy równoczesnym stosowaniu leku do błony śluzowej jamy ustnej, łatwo jest dawkować. Wykluczone przypadkowe spożycie leku i jego dalsze wchłanianie przez ścianki żołądka.

Preparat Hexoral stosuje się w obecnej ciąży zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie jest wskazane w zależności od nasilenia procesu patologicznego, objawów choroby. Wszystkie spotkania są ściśle indywidualne, dlatego zabrania się używania lekarstw podczas noszenia dziecka, jeśli były używane przez wcześnie w ciąży znajomą lub znajomą osobę. Istnieje ryzyko, że składniki oddziałują na płód i oczekującą matkę.

гексорал спрей состав

Hexoral w ciąży w 3 trymestrze ciąży

Po ustaleniu, czy jest możliwe, aby w ciąży natrysk Hexoral, zauważamy, że w trzecim trymestrze konieczne jest stosowanie leku z ostrożnością. Dotyczy to rozwiązania i tabletów. W takich postaciach dawkowania składniki o większym stężeniu przenikają do krążenia ogólnego. W rezultacie składniki znieczulające mogą wpływać na dostawę.

Biorąc pod uwagę tę cechę, aby nie zmniejszać kurczliwości macicy podczas porodu, lekarze nie stosują tego leku od 30 tygodnia ciąży. Zgodność z instrukcjami i wizytami lekarza prowadzącego, eliminuje możliwość powikłań. Jeśli to konieczne, leczenie jamy ustnej i gardła, należy stosować aseptyczne roztwory, sodę oczyszczoną.

Jak zastosować Hexoral?

Hexoral Spray podczas ciąży powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Przebieg leczenia ustalany jest indywidualnie. Jednocześnie należy podać liczbę procedur opryskiwania i czas trwania każdego z nich. Często zabiegi z użyciem sprayu są przeprowadzane zgodnie z następującym schematem: jest rozpylany do jamy ustnej przez 2 sekundy, rano i wieczorem. Zabieg przeprowadzany jest wyłącznie po posiłkach. Po irygacji zabrania się picia i jedzenia przez 1 godzinę.

Płyn do płukania ust Hexoral jest stosowany w postaci nierozcieńczonej. Pacjent powinien przepłukać ciążę nie więcej niż 3 razy dziennie. Do każdej procedury należy użyć 10-15 ml roztworu. Po wypłukaniu jamy ustnej i gardła płyn medyczny wypluwa. Zaprzestać jedzenia i picia po procedurze płukania przez 1 godzinę. Tak więc możliwe jest osiągnięcie maksymalnego efektu z użycia leków.

Pigułki Hexoral w ciąży są rzadko używane. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie instrukcji lekarza prowadzącego. Często w leczeniu jamy ustnej i gardła wyznacza się jedną tabletkę, która rozpuszcza się co 3 godziny. Lekarze nie zalecają angażowania się w ten lek, zabraniając używania więcej niż 3 tabletek dziennie (przy braku ciąży - do 8 tabletek).

Jak długo można Hexoral?

Jako alternatywę dla Hexoral Tabs, w czasie ciąży zaleca się stosowanie roztworu lub sprayu. W takim przypadku czas trwania leczenia określa lekarz. Często leczenie trwa 3-5 dni. Tyle czasu potrzeba, aby wyeliminować objawy zapalenia w części ustnej gardła - przekrwienie, ból przy połykaniu, łaskotanie, suchość, chrypka. W przypadku braku efektu terapii w ciągu 3 dni od zastosowania, należy poinformować o tym lekarza.

Hexoral - skutki uboczne

Stosowanie leku Hexoral w czasie ciąży może towarzyszyć efektom ubocznym. Jednocześnie często pojawiają się, gdy nie przestrzega się przepisanego schematu leczenia, narusza się dawkowanie lub przyjmuje się częstość podawania. Do częstych działań niepożądanych leku Hexoral należą:

 • reakcje nadwrażliwości - pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy ;
 • zakłócenie układu nerwowego;
 • naruszenie układu oddechowego - kaszel, duszność (z nadwrażliwością);
 • naruszenie przewodu żołądkowo-jelitowego - suchość w jamie ustnej, nudności wymioty;
 • reakcje w miejscu wstrzyknięcia - podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, pieczenie.

Geksoral - przeciwwskazania

Hexoral dla kobiet w ciąży może być przepisywany wyłącznie przez lekarza. Uwzględnia wielość, dawkę i czas trwania leku. Jak każdy lek, Hexoral ma przeciwwskazania do stosowania:

 • nadwrażliwość
 • wiek do 3 lat.

Odstawienie leku jest możliwe w trakcie terapii. Przyczyny tego są następujące:

 • owrzodzenia i rany w jamie ustnej i gardle;
 • zmniejszenie stężenia cholinoesterazy we krwi.