Coraz częściej słowa "niedotlenienie płodu" brzmią niezrozumiale dla młodych mumii w biurach kobiecego centrum konsultacyjnego. Jak wiecie, nieznane przeraża i denerwuje i nie martwi się o zdrowie kobiet w ciąży. Pozwólcie nam razem, w przystępnej i zwięzłej formie, rozważyć tę diagnozę.

Co to jest niedotlenienie płodu podczas ciąży?

Z powodu niedostatecznego dopływu tlenu przez łożysko do narządów i tkanek płodu, dochodzi do głodu tlenu. Ale to, że tak powiem, konsekwencje. A powód - brak tlenu w ciele matki. W końcu w czasie ciąży dziecko i matka stanowią jedną całość. Dlatego, podejmując decyzję o urodzeniu dziecka, weź z całą odpowiedzialnością i uwagą ten proces.

Co to jest niebezpieczna niedotlenienie płodu?

Wyobraź sobie przez chwilę, że nie masz wystarczająco dużo powietrza. Jakie są wrażenia? Dzieciak, oprócz swojego braku, również zaczyna doświadczać strachu, ponieważ, w przeciwieństwie do ciebie, nie rozumie, co się dzieje. Niedotlenienie płodu podczas ciąży jest obarczone takimi konsekwencjami, jak:

 • niewłaściwe ułożenie wszystkich elementów ciała płodu, na wypadek gdyby problem pojawił się na wczesnym etapie;
 • nieprawidłowy rozwój płodu w macicy;
 • wady narządów;
 • śmierć wewnątrzmaciczna lub poronienie.

W przypadku braku odpowiedniego i regularnego leczenia oraz przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego dochodzi do przewlekłej niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Jej przebiegowi towarzyszy przedwczesne starzenie się łożyska. W konsekwencji - fatalny wynik dla dziecka lub przedwczesne porody. Gdy rozpoznanie niedotlenienia płodu ustalono w 39. tygodniu, należy niezwłocznie poddać się nagłemu leczeniu, sztucznie wywołać aktywność zawodową lub poród przez cesarskie cięcie. Ponownie, decyzję należy podjąć z lekarzem.

Jak uniknąć niedotlenienia płodu?

Niestety, nie ma jednoznacznej porady, ponieważ nawet najzdrowszy organizm w czasie ciąży staje się nieprzewidywalny. Ale główne wskazówki dotyczące zapobiegania hipoksji to:

 • Oczywiście jest to brak stresujących sytuacji, odpowiedni plan żywieniowy i odrzucenie złych nawyków;
 • wizyta metodyczna u położnika-ginekologa;
 • terminowe wykrywanie i leczenie;
 • właściwy wybór metody dostawy.

Medycyna z powodzeniem stosuje w praktyce dość dużo leków z niedotlenieniem płodu. Z reguły jest to kompleks leków mających na celu poprawę metabolizmu, zmniejszenie napięcia macicy i zwiększenie jej ukrwienia, zmniejszenie lepkości krwi. Należą do nich:

 • papaverine, no-spa, zamurowane dla rozluźnienia mięśni i lepszego zaopatrzenia w krew;
 • kuranty, kwas acetylosalicylowy i reopigluglukin w celu rozrzedzenia krwi i zmniejszenia ryzyka zakrzepów krwi;
 • Witamina E, kwas askorbinowy, kwas glutaminowy, roztwory glukozy są przepisane dla lepszego metabolizmu; niedotlenienie płodu w tygodniu 39
 • w przewlekłej hipoksji należy przyjmować Essentiale-forte lub lipostabil.

Potwierdzając ostrą niedotlenienie płodu za pomocą wsparcia farmakologicznego, czekają, aż owoc osiągnie żywotność i przeprowadzi pilną operację cięcia cesarskiego.

Występowanie niedotlenienia płodu podczas porodu można zdiagnozować poprzez ścisłe monitorowanie częstości akcji serca dziecka. Im częstsze i przerywane, tym bardziej prawdopodobne jest uduszenie. Charakter płynu owodniowego może również sugerować potrzebę zastosowania środków nadzwyczajnych. W tym przypadku płyn owodniowy jest koloru cielesnego i zielonego (bagienny).

Niedotlenienie i asfiksja noworodka mają niezwykle poważne konsekwencje dla przyszłego życia i rozwoju dziecka. Staraj się być uważna i odpowiedzialna, jak to tylko możliwe, aby Twoja ciąża była taka, aby w przyszłości Twoje dziecko cieszyło Cię doskonałym stanem ciała i umysłu.