Maksymalne potwierdzenie potwierdzenia poczęcie jest to możliwe w szpitalu, ponieważ oddał krew do badań laboratoryjnych, ale większość kobiet chce to robić w domu. Specjalne testy zostały wynalezione do samodzielnego wykrywania ciąży. Są wrażliwe na gonadotropinę kosmówkową (hormon wydzielany przez przyszłe łożysko) w moczu.

Jakie są testy na ciążę?

Zasada działania wszystkich opisanych urządzeń jest identyczna, ale stopień czułości i poprawność wyników są różne. Poniższe rodzaje testów ciążowych zostaną szczegółowo omówione poniżej:

 • pasek;
 • BB;
 • Atramentowe;
 • elektroniczny.

Paski testowe do ciąży

Тест полоски на беременность

Jest to najbardziej tani, prosty i przyspieszony sposób, aby dowiedzieć się, czy doszło do poczęcia. Opakowanie takich towarów zawiera jeden lub dwa paski papierowe zaimpregnowane specjalnym odczynnikiem wrażliwym na gonadotropinę kosmówkową ( HCG ). Każdy szybki test na ciążę należy zanurzyć w pojemniku ze świeżo pobranym moczem na kilka (5-15) sekund. Czas analizy wynosi 3-5 minut. Oprócz tych zalet prezentowane urządzenia mają również wady:

 1. Wyniki testu ciążowego często mylą się. Są one dotknięte zbyt wieloma zewnętrznymi czynnikami - czasem zbierania moczu, błędem w używaniu paska, naruszeniem technologii produkcji w zakładzie i nie tylko. Czasami pojawiają się fałszywe wyniki w odpowiedzi na leki lub zaburzenie równowagi hormonalnej.
 2. Mała czułość. Prezentowana wersja urządzenia reaguje tylko na wysokie stężenie hormonu łożyska - od 25 mMe. Jeżeli opisany test zostanie wykonany w pierwszym dniu opóźnienia, jego niezawodność nie przekracza 85-95%.
 3. Wady. Kobieta musi zebrać tylko poranny mocz w czystym lub sterylnym pojemniku.

Test BB na ciążę

бб тест на беременность

Tego rodzaju akcesoria są również dostępne w postaci pasków papieru zaimpregnowanych odczynnikami, ale mają kilka charakterystycznych cech. Ten test ciążowy reaguje wyłącznie na gonadotropinę kosmówkową i jest niewrażliwy na inne hormony, więc nie będzie wykazywał fałszywych wyników na tle zaburzeń endokrynologicznych. Taśmy BB są bardziej informacyjne, ujawniają ciążę i przy niskich stężeniach hCG - od 10 mMe. Możesz nawet skorzystać z tego testu ciążowego przed opóźnieniem, ale nie wcześniej niż na 3 dni przed rozpoczęciem proponowanej menstruacji.

Wady urządzenia:

 • wysoka cena w porównaniu z prostymi analogami;
 • bladość lub nieostrość powstałych pasków;
 • niedogodności związane z pobieraniem porannego moczu w sterylnych naczyniach.

Testy na tablety są nadal dostępne na rynku. Są znacznie droższe od papierowych pasków, ale są całkowicie identyczne. Jedyną różnicą jest obecność plastikowego korpusu i pipety w zestawie. W teście jest podobne urządzenie o czułości 10-25 mM, po prostu nie musi być zanurzone w moczu. Płyn biologiczny należy wkroplić do specjalnego okna za pomocą pipety i poczekać na wynik. Sensowne jest kupowanie tych urządzeń, aby z wdziękiem informować partnera o poczęciu lub zapisać tablet na wspomnienie ekscytującego momentu.

Test iniekcji na ciążę

Струйный тест на беременность

Akcesoria trzeciej generacji są uważane za wygodne, szybkie i dokładne. Opisane testy wykonane są z materiału włóknistego z kanalikami, które szybko pochłaniają mocz. Takie urządzenia nie muszą być zanurzane w płynie biologicznym, a koniec odbiorczy po prostu umieszczany jest pod strumieniem. Jest to najbardziej niezawodny test ciążowy - po zapłodnieniu reaguje niemal natychmiast, nawet przy minimalnym stężeniu hCG (około 10 mM), poprawność wyników osiąga 99,9%. Jedyną wadą jest wysoki koszt tego akcesorium.

Elektroniczny test ciążowy

Электронный тест на беременность

Wiek postępu technologii cyfrowych wpłynął również na sposoby potwierdzania poczęcia. Najnowocześniejszy test ciążowy jest wyposażony w elektroniczny chip do odczytu informacji o zawartości gonadotropiny kosmówkowej w moczu oraz mały wyświetlacz, który wyświetla odpowiedź w postaci znaków "+" i "-" lub "w ciąży" i "nie w ciąży".

Zasada działania i niezawodność rozważanych urządzeń są całkowicie identyczne z analogami strumieniowymi. To są najbardziej pouczające testy ciążowe - na wczesnym etapie są prawie w 100% przypadków pokazują właściwy wynik. Jedyna różnica polega na sposobie, w jaki jest uzyskiwana. Na wyświetlaczu elektronicznym odpowiedź jest wyrażona bardzo wyraźnie i jednoznacznie, kobieta nie ma wątpliwości z powodu niewyraźnych, jasnych lub rozwidlonych pasków.

Test ciążowy - co jest lepsze?

Podczas oceny opisanych środków ważne jest, aby skupić się nie tylko na łatwości użycia i kosztach, ale także na czułości i wiarygodności wyników. Najlepszy test ciążowy to taki, który pomaga w określeniu poczęcia nawet na najwcześniejszych etapach rozwoju zarodka i rzadziej pokazuje fałszywe odpowiedzi. Poniżej znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące wyboru urządzeń, o których mowa.

Тест на беременность какой лучше

Jaka jest wrażliwość testów ciążowych?

Po poczęciu w ciele kobiety zaczynają formować się struktury niezbędne do prawidłowego noszenia dziecka, z których jedna jest łożysko . Jej tkanki wytwarzają specjalny hormon - gonadotropinę kosmówkową, której ilość stale rośnie. Obecność hCG rejestruje każdy test ciążowy. Jakość i niezawodność tych urządzeń zależy od odczynników stosowanych na paski papieru lub włókna.

Im wyższe stężenie hormonu, tym łatwiej jest określić go w moczu, nie wymaga to odczynników wrażliwych i drogich. Przy produkcji najtańszych testów w postaci pasków papieru stosuje się takie odczynniki. Zapewniają wiarygodne wyniki tylko przy wysokiej zawartości hCG (od 25 mMe), dlatego nie mogą potwierdzić koncepcji w najwcześniejszych terminach i często dają fałszywe odpowiedzi.

Dokładny test ciążowy charakteryzuje się zastosowaniem bardziej zaawansowanych odczynników. Związki chemiczne o zwiększonej wrażliwości na gonadotropinę kosmówkową zapewniają wykrycie hormonu przy minimalnych stężeniach - od 10 mMe. Pomaga to w wiarygodnym określeniu poczęcia w pierwszym miesiącu rozwoju płodu i przed opóźnieniem cyklu miesiączkowego.

Ocena testów ciążowych

Producenci przedmiotowych towarów często produkują kilka rodzajów urządzeń (paski, tabletki, atramentowe i inne). Test ciążowy - oznaczenia godne uwagi:

 • FrauTest;
 • EviTest;
 • Clearblue;
 • Innotech (BB Test);
 • Bądź pewny siebie;
 • Test damski;
 • Know Now;
 • Bona;
 • Pewność;
 • Odpowiedz.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Niezawodność prezentowanych urządzeń zależy nie tylko od jakości odczynników, ale także od poprawności ich użycia. Minimalny okres, w którym test pokaże ciążę, wynosi 3 dni przed przewidywanym rozpoczęciem cyklu. Taką zawartość informacyjną zapewniają drogie akcesoria z bardzo czułymi odczynnikami, ale nawet w tych przypadkach fałszywa odpowiedź nie jest wykluczona.

Przez ilu po poczęciu test będzie pokazywał ciążę?

Gonadotropina kosmówkowa zaczyna być wytwarzana natychmiast w momencie zapłodnienia, ale jej stężenie w pierwszym miesiącu jest tak małe, że trudno je określić i analizować krwi. Najbardziej czuły test ciążowy może wykryć hCG w moczu z ilością co najmniej 10 mMe. Nie wszystkie kobiety wytwarzają ten hormon w standardowej ilości, dlatego wczesnych wyników nie można uznać za wiarygodne. Pozytywny wynik testu ciążowego jest dokładny, jeśli zostanie przeprowadzony kilka dni później opóźnienia . Optymalny okres to 8-14 dni.

Через сколько после зачатия тест покажет беременность

Czy muszę rano wykonać test ciążowy?

Czas opisanego badania domowego zależy od rodzaju urządzenia i odczynników, które są w nim używane. Test ciążowy musi być wykonany rano, jeśli używa się pasków papieru (w tym typu BB) i tabletek. Akcesoria te są impregnowane odczynnikami o niskiej czułości, a stężenie gonadotropiny spada w ciągu dnia, osiągając minimalne wartości wieczorem.

Użycie urządzeń odrzutowych pozwala uniknąć takich niedogodności. Można je stosować o każdej porze dnia, ponieważ czułość związków chemicznych nałożonych na tkankę włóknistą wynosi 10 mM. Test cyfrowy (elektroniczny) dotyczący ciąży jest podobnie autentyczny. Pokazuje dokładne wyniki po południu i wieczorem. Najważniejsze, że mocz powinien być tak świeży, jak to tylko możliwe.

Czy test ciążowy może być nieprawidłowy?

Żadne z tych urządzeń nie gwarantuje 100% dokładności, maksymalnie 99-99,9%. Dwa paski test ciążowy mogą wskazywać na fałszywie dodatni wynik. Możliwe przyczyny:

 • obecność w ciele złośliwych nowotworów lub cyst wytwarzających hCG;
 • wcześniej doszło do poronienia, aborcji lub ektopowe mocowanie jaja płodowego ;
 • nieprawidłowe przechowywanie lub korzystanie z testu;
 • przyjmowanie leków hormonalnych, głównie w leczeniu niepłodności;
 • akcesoria niskiej jakości (błędy produkcyjne).

Test ciążowy - słaby pas

Niepewność jest częstym problemem, z powodu którego trzeba wielokrotnie wykonywać analizę lub udać się do kliniki na badania krwi. Słaby pasek testu ciążowego wynika z tych samych powodów, co fałszywa odpowiedź pozytywna. Czasami ten wynik wskazuje na nieprawidłowe warunki przechowywania (wysoka wilgotność, nasłonecznienie). Jest łatwy do rozpoznania i opóźniony test ciążowy - dwa paski będą miały szary lub bardzo jasny odcień. Oznacza to, że nie ma reakcji chemicznej między moczem a odczynnikiem, jego niezdatność.

Ciąża z negatywnym testem

Fałszywe wyniki pozytywne występują również często, nawet jeśli analiza nie zostanie przeprowadzona w najwcześniejszym możliwym terminie. Negatywny test ciążowy ma następujące przyczyny:

 • ektopowe przywiązanie płodu;
 • groźba poronienia ;
 • zamrożona ciąża
 • zbyt krótki okres po poczęciu;
 • przewlekła choroba nerek lub choroby sercowo-naczyniowe u przyszłej matki;
 • test niskiej jakości lub zepsuty;
 • przyjmowanie leków wywołujących działanie moczopędne;
 • nieprawidłowe użycie urządzenia;
 • leczenie lekami hormonalnymi;
 • niska produkcja gonadotropiny kosmówkowej z przyczyn fizjologicznych lub wrodzonych.