Każde kobiece ciało reaguje inaczej na początek ciąży. Niektóre matki oczekujące niczego nie doświadczają, a dopiero początek badania dowiadują się o początku ciąży, inne - od pierwszych dni zaczynają czuć się źle i zmiany w ciele: zmęczenie, gorączka lub po prostu chłód.

Przyczyny dreszczy podczas ciąży

Dość często kobiety we wczesnej ciąży skarżą się, że okresowo drżą, a to zjawisko obserwuje się bez wzrostu temperatury. Możesz to wyjaśnić w następujący sposób.

Optymalna temperatura dla normalnego rozwoju komórki jajowej wynosi 37 stopni. Dlatego tuż przed procesem owulacji temperatura ciała nieznacznie wzrasta, czemu może towarzyszyć pojawienie się dreszczy. Zjawisku temu towarzyszy wzrost produkcji progesteronu, który po rozpoczęciu koncepcji syntetyzowany jest w dużych ilościach.

Dreszcze w późniejszej ciąży mogą być oznaką rozwoju tzw martwa ciąża który rozwija się głównie w pierwszym trymestrze. Objawy tej patologii mogą obejmować spadek podstawowej temperatury, nagłe zniknięcie zatrucia i ustąpienie obrzęku gruczołów sutkowych. Ten stan wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Polega na chirurgicznym przerwaniu ciąży.

Przyczyną dreszczy może być także obecność w historii kobiety ciężarnej choroby, takiej jak dystonia wegetatywno-naczyniowa.

Co zrobić z dreszczami?

Wiele kobiet czasami nie wie, dlaczego drżą podczas normalnej obecnej ciąży. Pierwszą rzeczą, która przychodzi im na myśl jest zimno, które należy leczyć tak szybko, jak to możliwe. W takich przypadkach należy najpierw odwiedzić lekarza i nie leczyć się samemu.