lugol w czasie ciąży Roztwór Lugola jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych leków, który skutecznie zwalcza choroby nie tylko gardła i jamy ustnej, ale także rany i oparzenia. Składa się z wody destylowanej, jodu i jodku potasu, aw niektórych formach uwalniania znajduje się również glicerol, dzięki czemu produkt jest bardziej wygodny do stosowania na migdałki. Wydawałoby się, że wszystkie składniki są naturalne i Lugol w czasie ciąży może być bezpiecznie używany, ale nie wszystko jest takie proste.

Czy mogę używać Lugola w czasie ciąży?

Jeśli uważnie przestudiujesz instrukcje dotyczące leku, wówczas jednym z przeciwwskazań do stosowania jest okres noszenia dziecka. I tutaj nie tylko pytanie, że badania w tym zakresie nie zostały przeprowadzone, ale także, że w dużych ilościach jod ma bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu.

Obecnie istnieją dwa całkowicie polarne punkty widzenia na temat tego, czy jest możliwe, aby ciężarny Lugol był bezpieczny. Lekarze, którzy są przeciwni leczeniu przyszłych matek tym narkotykiem, tłumaczą swoją opinię faktem, że lek może dostać się do organizmu kobiety, a to jest dość szkodliwe. Ponadto silnie wysusza usta i gruczoły, które mogą powodować silny kaszel, co nie jest bardzo pożądane w okresie noszenia dziecka.

Zwolennicy stosowania roztworu Lugola w czasie ciąży uważają, że lepiej jest stosować ten naturalny lek niż jakiekolwiek inne leki syntetyczne. Faktem jest, że zawartość jodu w nim jest tak mała, że ​​jest mało prawdopodobne, aby jego stosowanie w dawkach wskazanych w instrukcji mogło spowodować nieprawidłowe tworzenie się płodu. Ponadto ludzkie ciało zostało zaprojektowane w taki sposób, że jest w stanie usunąć nadmiar jodu, aw konsekwencji przyszłe matki w tym planie nie muszą się w ogóle o to martwić.

Warto zauważyć, że przed zastosowaniem leku kobiety muszą skonsultować się z lekarzem. Przynajmniej po to, żeby zbadać tarczycę pod kątem obecności patologii. Ponadto, Lugol w czasie ciąży w pierwszym trymestrze ciąży, jak również w innych, nie powinien być stosowany, jeśli:

  • istnieje uczulenie na składniki leku;
  • pacjent ma dolegliwości związane z suchym gardłem;
  • zapach leku powoduje nudności lub wymioty.

Jak stosować Lugol w czasie ciąży?

Obecnie w aptekach można znaleźć kilka form uwalniania tego leku: spray (do leczenia chorób błony śluzowej jamy ustnej i gardła), roztwór zi bez gliceryny.

Spray Lugol w czasie ciąży stosuje się od 4 do 6 razy dziennie. Aby to zrobić, przynieś puszkę z lekiem do jamy ustnej i wykonaj jeden spray, wstrzymując oddech.

Roztwór Lugola w czasie ciąży, podobnie jak w drugim trymestrze ciąży, oraz inne, w leczeniu chorób gardła lub jamy ustnej, nakłada się na bawełniany wacik, który jest osadzony na podłużnym sztyfcie. Następnie gruczoły i błonę śluzową w ich pobliżu rozmazuje się roztworem. Resztki leku nie są połykane przez pacjenta, ale wypluwane.

Lugol w czasie ciąży 1 trymestr Ponadto, roztwór Lugol podczas ciąży w 3 trymestrze i inne, mogą być stosowane w leczeniu ropne zapalenie ucha,zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa, wszelkiego rodzaju oparzenia i rany. W każdym przypadku dawka leku i schemat leczenia jest wybierany indywidualnie przez lekarza.

Podsumowując, chciałbym zauważyć, że niewątpliwie Lyugol jest jednym z najbardziej przetestowanych antyseptyków. Może być wiele medycznych opinii na temat jego stosowania w czasie ciąży, ale fakt, że nasze babcie, matki traktowały to lekarstwo i naprawdę pomogły, nikt nie zaprzeczy. Jeśli zdecydujesz się walczyć z chorobą Lugola, najpierw skonsultuj się z lekarzem, a jeśli nie zauważysz, że masz przeciwwskazania, ściśle przestrzegaj instrukcji. Warto pamiętać, że Lugol to przedawkowanie narkotyków, które może być niebezpieczne dla Twojego dziecka.