Hemoroidy to choroby charakteryzujące się stanem zapalnym, powiększeniem i krwawieniem wewnętrznych splotów żylnych w odbytnicy. Taki atak jest dość powszechny u ludzi. Często przyszłe matki mają tak delikatny problem. Hemoroidy nie tylko dają kobietom dyskomfort i niedogodności, ale mogą się rozwijać, stwarzając zagrożenie dla zdrowia kobiety w ciąży. Dlatego nie możesz pozwolić, aby choroba rozwinęła się. W tym artykule postaramy się dowiedzieć, jak leczyć hemoroidy w czasie ciąży.

Dlaczego leczenie hemoroidów jest konieczne u kobiet w ciąży?

Przed zajściem w ciążę kobieta może mieć hemoroidy z powodu problemów z jelitami, siedzącego trybu życia. Często przyczyną hemoroidów u przyszłych matek jest sama ciąża. Faktem jest, że rosnąca macica wywiera nacisk na dno miednicy małej, w tym żylne sploty odbytnicy. A jeśli kobieta cierpi na zaparcia, trudno jest uniknąć takiej choroby. Postępujące hemoroidy nie tylko powodują dyskomfort - wraz z rozwojem choroby u kobiet w ciąży mogą rozwinąć się niedokrwistość, choroby układu moczowo-płciowego, a także zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Ponadto choroba może objawiać się na kobiecej twarzy z wysypką i trądzikiem, a podczas naturalnego porodu hemoroidy mogą wypaść i złamać się.

Jak leczyć hemoroidy podczas ciąży z lekami?

Taktyka leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Na przykład, w pierwszym stadium hemoroidów, który jest bezobjawowy, konieczne są środki zapobiegawcze w postaci normalizacji funkcji jelitowej w przypadku zaparcia ogólnoustrojowego. Z reguły przepisuje się dietę, aktywny styl życia, specjalny zestaw ćwiczeń i procedury higieniczne (mycie obszaru odbytu po skorzystaniu z toalety). Możliwe jest użycie wywarów ziół przeczyszczających (sena) i preparatów (dwunógowych, czopków glicerynowych).

Wiele kobiet nie wie, jak leczyć hemoroidy u kobiet w ciąży w drugim etapie choroby. Stopień ten charakteryzuje się bólem i swędzeniem, więc metoda leczenia będzie inna. W tym przypadku leki są przepisywane w postaci maści, czopków, kremów o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i zwężającym naczynia krwionośne. Na przykład żel Venitan pomoże złagodzić ból po wypróżnieniu. Zmniejsza stany zapalne i wzmacnia naczynia krwionośne Ginkor-forte, Eskuzan, Proktoglivenol. Wapń dosibelat stosowany wewnątrz, łagodzi obrzęk hemoroidów.

W trzecim etapie, gdy hemoroidy wypadają i występuje duże krwawienie, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Można wykonać wycięcie węzłów lub operacje bezkrwistościowe. Jednakże, jeśli stan kobiety na stanowisku pozwala, operacje są przenoszone do okresu poporodowego.

Jak leczyć hemoroidy w domu?

Zalecane leki dla kobiet w ciąży są wybierane w taki sposób, aby nie powodowały szkodliwego działania na płód. Ale czasami kobiety wolą fitoterapię. Leczenie hemoroidów w ciąży w domu jest możliwe przy użyciu wywarów z ziół leczniczych, takich jak leczenie hemoroidów podczas środków ludowej ciąży wewnątrz, w postaci balsamów lub kąpieli.

Na przykład, w celu spożycia łyżka lekarska medunitsa wylała 200 g wrzącej wody i podawano przez 30 minut. Napełniony wlew 3 razy dziennie i 1 łyżka przed posiłkami.

W leczeniu hemoroidów podczas ciąży, środki ludowej używać rumianku, nagietka i ekstraktów z dziurawca, które są myte po użyciu toalety.

Tace sitowe nad naparem pokrzywy, rumiankiem i liśćmi babki są dozwolone w pierwszej połowie ciąży i tylko w porozumieniu z lekarzem.

Nie wahaj się zapytać swojego lekarza, jak pozbyć się hemoroidów podczas ciąży. To pytanie dotyczy około połowy przyszłych matek, a zdrowie dla kobiet w ciąży jest najważniejsze. Przy pierwszym znaku natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ samoleczenie może tylko pogorszyć sytuację.