Ciąża to złożony proces transformacji, w trakcie którego z zapłodnionego jaja powstaje cały organizm. Przez prawie cały okres zarodka przechodzi wiele przemian, zmian. Nasycone przez nich i 18 tygodni ciąży, w których płód wykonuje pierwsze ruchy.

18 tygodni ciąży - tyle miesięcy?

Problem ten często występuje u kobiet w ciąży z powodu pomyłki w obliczaniu wieku ciążowego. Lekarze uważają to od pierwszego dnia ostatniego miesiąca. Termin ustalony w ten sposób jest zwykle nazywany położniczym. W praktyce poczęcie następuje w połowie cyklu - około 14 dni od początku cyklu. W rezultacie powstaje różnica między terminem położniczym a terminem ustalonym przed datą poczęcia.

Biorąc pod uwagę te cechy, możemy powiedzieć, że jest 18 tydzień ciąży piąty miesiąc ciąży , dokładniej, 4 miesiące i 2 tygodnie. Tak więc 18 tydzień ciąży ciąży odpowiada 16 fizjologicznym, które są obliczane przez datę wystąpienia poczęcia. W praktyce lekarze używają pierwszego rodzaju określenia, więc wskazują czas trwania ciąży w tygodniach położniczych.

18 tydzień ciąży - co dzieje się z dzieckiem?

Płód w 18. tygodniu ciąży staje się coraz bardziej podobny do niemowlęcia. W tym czasie całkowicie ukształtowane nogi, ręce i na ich końcach są rozróżnialne paliczki. Na poduszkach zaczyna tworzyć niepowtarzalny wzór. Ciała wewnętrzne kontynuują swój rozwój i doskonalenie, niektóre systemy są już w pełni ukształtowane do tego czasu.

W ten sposób organy seksualne są w pełni ukształtowane. W tej chwili lekarz może już dokładnie nazwać płeć przyszłego dziecka, ale nie można wykluczyć błędu. Poprawiony układ odpornościowy płodu, który zaczyna wytwarzać interferon i immunoglobulinę, które w przyszłości będą chronić organizm przed infekcjami i procesami zapalnymi.

18 неделя беременности размер плода

18 tygodni - masa i wzrost płodu

Kiedy rozpoczyna się 18 tydzień ciąży, wielkość płodu osiąga 20 cm, płód jest już duży, a jego dalszemu wzrostowi towarzyszy wzrost objętości brzucha matki. W tym samym czasie zmienia się także ciężar ciała dziecka. Dziecko w piątym miesiącu ciąży waży 200-250 g. Każdego dnia dziecko rośnie, z powodu tego, co zwiększa obciążenie dla ciała matki.

Ciąża 18 tygodni - rozwój płodu

Kiedy ciąża trwa 18 tygodni, rozwój przyszłego dziecka przebiega w szybkim tempie. W tej chwili płód jest już w stanie rozróżnić dźwięki i usłyszeć muzykę. Potwierdzają to przyszłe matki, które wyczuwały reakcję dziecka na poszczególne kompozycje muzyczne - płód zaczyna poruszać się gwałtownie lub, wręcz przeciwnie, zamiera, jakby słuchał. Ostre dźwięki mogą przestraszyć dziecko, więc musisz być ostrożny.

18-temu tydzień ciąży towarzyszy wzrost aktywności motorycznej dziecka, a jego ruchy zyskują większą koordynację. Dziecko jest w stanie złapać nogę dłonią, może ssać palec, okresowo odpycha się od ścian jamy macicy i wykonuje ruchy pływackie. Takie osiągnięcia niemowlęcia są związane z rozwojem mózgu. Kiedy rozpoczyna się 18 tydzień ciąży, ciało zaczyna również funkcjonować jako epifiza. Jego rola w życiu płodu wynika z spełnienia kilku ważnych funkcji:

 • zwiększone odpowiedzi immunologiczne;
 • zapewnianie komunikacji między komórkami układu nerwowego;
 • organizacja biorytmów;
 • redukcja syntezy somatotropina w ciele matki.

18 tydzień ciąży - poruszenie

Płód zaczyna wykonywać pierwsze ruchy przez 10-12 tygodni ciąży, ale jest tak mało znaczący, że nie są one zauważane przez samą kobietę w ciąży. Z uwagi na fakt, że płód jest mały, więc amplituda ruchów, które wykonuje, jest niewielka i może być ustalona tylko na maszynie ultradźwiękowej. W wieku 15-16 lat niemowlę swobodnie unosi się w jamie macicy, zaczynając od ścian. W takim przypadku ciężarna kobieta może odczuwać lekkie stukanie, które jest ledwo zauważalne.

Wyraźne ruchy, drżenia, które kobiety zauważają bliżej 20. tygodnia ciąży. Przyszłe matki, które mają drugie dziecko, często naprawiają pierwsze ruchy w 18 tygodniu ciąży. Należy zauważyć, że warunki te są przykładowe, a sam wskaźnik ma indywidualny charakter i zależy od:

 • wielkość owocu;
 • stopień jego aktywności ruchowej;
 • wrażliwość ciężarnych.
пятый месяц беременности

Jak wygląda dziecko w 18. tygodniu ciąży?

Dziecko w 18. tygodniu ciąży przypomina noworodka. W tym czasie twarzowa część czaszki nie jest uformowana do końca: płód aktywnie rośnie, więc trudno jest określić cechy podobieństwa z mamą lub tatą. Pokrywy skóry dziecka są obficie pokryte puchem, który bierze udział w procesach termoregulacji i ma wiele fałd. Są czerwone, ponieważ skóra ma niewielką grubość, a leżące u podstaw naczynia krwionośne powodują odcień skóry. Dziecko ulega przemianie w 18 tygodniu ciąży - pierwsze włosy pojawiają się na jego głowie.

18. tydzień ciąży - co dzieje się z mamą?

Mówiąc ciężarnej o tym, co przynosi im 18 tygodni ciąży, co dzieje się z organizmem matki w tym czasie, lekarze zwracają uwagę na względny "spokój" w stanie zdrowia przyszłej matki. W tym czasie jest całkowicie przyzwyczajona do swojej pozycji i zaczyna cieszyć się tym stanem. Jeśli doszło do zatrucia, do tego czasu pozostanie w tyle - ciężarna kobieta może całkowicie się zrelaksować i nie martwić.

Ciąża 18 tygodni - rozwój płodu i wrażenia

Kiedy osiemnaście tygodni ciąży dobiegło końca, wiele przyszłych matek jest zadowolonych z tego długo oczekiwanego zjawiska - najpierw zamieszaj . Niektóre kobiety w ciąży opisują to jako lekkie, przyjemne łaskotanie, podczas gdy inne naprawiają małe stukanie w przednią ścianę brzucha, oferując słuchanie ich i ich współmałżonka. W takich przypadkach bardzo trudno jest je złapać, a częściej w 18. tygodniu ciąży pojawiają się u kobiet, które wielokrotnie się rodziły.

Należy zauważyć, że brak mieszania w tym czasie nie jest oznaką naruszeń. Lekarze zawsze zwracają uwagę na indywidualne cechy rozwoju ciąży. Ponadto istnieją czynniki, które wpływają na ten parametr:

 • budowa ciała kobiety w ciąży;
 • stopień aktywności fizycznej.
беременность 18 недель развитие

Brzuch w 18 tygodniu ciąży

Brzuch jest niewielki w piątym miesiącu ciąży, ale już jest widoczny dla otaczających i bliskich kobiet. Narządów płciowych rośnie z dnia na dzień, a jego dno wznosi się wyżej do przepony. Macicę w 18. tygodniu ciąży (jej dno) ustawia się 2,5 cm poniżej pępka. Stopniowo, dzięki zwiększeniu objętości narządu płciowego, środek ciężkości ciała porusza się do przodu.

W rezultacie, w ciągu 18 tygodnia ciąży kobieta zmienia swój ruch: ramiona spontanicznie zaczynają się chować. Aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, lekarze zalecają stosowanie specjalnych majtek wspomagających lub szortów, można zastosować bandaż. To odciąża kręgosłup lędźwiowy, zmniejszając tym samym dyskomfort i ból w plecach.

Alokacje w 18 tygodniu ciąży

Normalnie, w okresie 18 tygodni, można zaobserwować tylko fizjologiczne wyładowania z jamy pochwy. Są lekkie, mają jednolitą konsystencję, są przezroczyste, z białawym odcieniem. Ich objętość może nieznacznie wzrosnąć. Zmiana koloru, natura, dodanie innych objawów (świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach) wskazują na możliwe naruszenia w układzie rozrodczym kobiety w ciąży.

Tak więc, zielony, żółty, brązowy wypływ z pochwy u ciężarnej kobiety jest oznaką zakażenia dróg rodnych. Częstym naruszeniem w czasie ciąży jest kandydoza - choroba, której towarzyszy pojawienie się tandetnych białych osadów. Równocześnie z nimi kobieta naprawia swędzenie, pieczenie. Zwiększona reprodukcja grzyba, która wywołuje chorobę, powoduje fizjologiczną zmianę hormonalnego tła towarzyszącą ciąży. Nie jest to często w tym czasie i infekcje seksualne, które wymagają odpowiedniego leczenia:

Ból w 18. tygodniu ciąży

Częste zjawisko 5-miesięcznej ciąży to bolesne odczucia w plecach i talii. Są one spowodowane zwiększonym obciążeniem kręgosłupa. Najczęściej ciężarne naprawiają je w godzinach wieczornych i po długotrwałym wysiłku. Chodzenie, chodzenie, wchodzenie po schodach może wywoływać ból. Aby zmniejszyć ich intensywność, lekarze zalecają:

 • używać bandaż ;
 • więcej odpoczynku, zajmując pozycję poziomą;
 • wykonaj specjalne ćwiczenia na plecy.

Ogromną troską lekarzy jest sytuacja, gdy w piątym miesiącu ciąży podciągnie się dolny brzuch. Ta symptomatologia wskazuje na wzrost napięcia mięśni macicy, który jest obarczony przerwaniem ciąży. Na tle takich zjawisk, dostrzegając od jamy pochwy, które mogą być oznaką częściowego oderwanie łożyska . Ta sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, hospitalizacji kobiety w ciąży i ustanowienia dynamicznej obserwacji jej zdrowia.

плод на 18 неделе беременности

Ultradźwięki w 18 tygodniu ciąży

Ultradźwięki w piątym miesiącu ciąży są przeprowadzane w celu wczesnego wykrycia ewentualnych wad rozwojowych płodu, wyznaczenia środków naprawczych. Ponadto, w tym czasie, z wysokim prawdopodobieństwem, lekarz może ustalić płeć przyszłego dziecka. Podczas przeprowadzania diagnostyki ultradźwiękowej wyklucza się następujące naruszenia:

 • wrodzone wady układu sercowo-naczyniowego;
 • patologie chromosomalne;
 • anomalie rozwojowe.

Podczas badania jamy macicy ustala się typ łożyska - cechę i miejsce przyczepienia łożyska do ścianki macicy. Na podstawie uzyskanych danych eksperci oceniają ryzyko możliwych naruszeń. Równolegle ocenia się stopień rozwoju fizycznego płodu. Specjaliści zwracają uwagę na:

 • obwód głowy;
 • obwód klatki piersiowej;
 • rozmiar czołowej potylicy;
 • długość kości udowej, kości ramiennej, przedramienia i dolnej części nogi.

Seks w tygodniu 18

Ten okres ciąży jest najlepszym momentem na przywrócenie intymnych relacji. Ze względu na ryzyko przerwania ciąży niektóre kobiety, za radą lekarza, są zmuszone powstrzymać się od stosunku płciowego w pierwszym trymestrze ciąży. Seks w piątym miesiącu ciąży nie stanowi zagrożenia dla płodu i może dostarczyć wiele nowych wrażeń kobiecie w ciąży. Żołądek jest wciąż niewielki, co pozwala parze wybrać ulubione pozycje do kochania się. Aby uniknąć ryzyka infekcji, lekarze zalecają stosowanie prezerwatywy.

Zagrożenia związane z 18. tygodniem ciąży

Okres 18 tygodni ciąży jest względnie bezpieczny. Lekarze mówią: jeśli płód przetrwa do momentu rozpoczęcia funkcjonowania łożyska, to nie ma niezgodności z naruszeniami życia. Jednak zagrożenia w tym czasie mogą czekać na przyszłą matkę. Wśród częstych przypadków naruszeń kobiet w ciąży po 5 miesiącach należy przyznać: