5 miesięcy ciąży Taki okres ciąży, jak 5 miesięcy ciąży, jest w połowie drugiego trymestru. Ten okres jest uważany za najbardziej spokojny i łatwy dla przyszłej matki. Zjawisko toksykozy już zaszło, a kobieta w ciąży do tego czasu jest już w pełni przyzwyczajona do swojej sytuacji. Przyjrzyjmy się dokładnie temu przedziałowi czasu, mówiąc o stanie zdrowia kobiety i zmianach, które przechodzą płód.

Jak kobieta w ciąży czuje się w wieku 5 miesięcy?

Najpierw ustalmy, od którego tygodnia zaczyna się 5 miesiąc ciąży i kiedy się kończy. Zgodnie z tabelami stosowanymi przez położne, początek tego okresu przypada na 17 tygodni i trwa 20 włącznie.

Żołądek po 5 miesiącach ciąży jest już dobrze rozpoznawalny. Sama macica znacznie wzrasta do tego czasu i można ją porównać do małego melona. W tym samym czasie podczas badania palpacyjnego lekarz mówi, że dno macicy znajduje się na poziomie pępka.

Wszystkie odczucia kobiety w ciąży w tym czasie są bezpośrednio związane ze zmianami fizycznymi i wzrostem jej brzucha. To ze względu na wzrost jego wielkości, wiele przyszłych matek w wieku 5 miesięcy może odczuwać pierwszy ból w plecach i talii. Wynika to z przesunięcia środka ciężkości z kręgosłupa do przedniej ściany brzucha. Procesowi temu towarzyszy rozciąganie aparatu więzadłowego, co w rzeczywistości prowadzi do pojawienia się bolesności. Wyjściem z sytuacji jest zakładanie butów przy niskich prędkościach i specjalnych bandaż dla kobiet w ciąży.

W tej chwili niektóre przyszłe matki mogą napotkać takie naruszenie, jak obrzęk. Najczęściej występują u kobiet z nadmierną masą ciała. Kiedy pojawia się obrzęk, lekarze zalecają stosowanie się do określonej diety: całkowicie wykluczyć osolone, smażone potrawy, wędzone mięso, ograniczyć ilość wypitego płynu do 1-1,5 litra na dzień.

Ze względu na zmiany w lokalizacji narządów układu trawiennego i wydalniczego, w ciągu 5 miesięcy ciąży kobieta ciężarna spotyka się z takimi objawami, jak zgaga i zaparcia. Leczenie takich naruszeń zawsze powinno być uzgodnione z lekarzem, tk. pomimo pozornie długiego okresu nie wszystkie leki można stosować w ciąży.

Co dzieje się z przyszłym dzieckiem w wieku 5 miesięcy?

Do tego czasu uformowały się wszystkie układy narządów. Jednak większość z nich przechodzi zmiany i poprawia pracę.

Aktywne procesy są odnotowywane w układzie oddechowym. Tak więc w płucach rozwijają się oskrzela i pęcherzyki płucne, w których po pojawieniu się dziecka zachodzi proces wymiany gazowej.

System serca do tego czasu już aktywnie działa. Serce wykonuje do 150 uderzeń na minutę. Jego skurcze są doskonale słyszalne przez stetoskop położniczy.

Śledziona jest aktywowana, co przyczynia się do powstania układu odpornościowego płodu. Dlatego prawdopodobieństwo zakażenia dziecka przez układ krwionośny od matki gwałtownie spada.

Rozwój układu nerwowego dziecka jest zaznaczony. Istnieje formacja narządów zmysłów, jak również samego aparatu przedsionkowego. żołądek w 5 miesiącu ciąży Owoc jest w stanie smakować płyny owodniowe, które połyka. Aparat słuchowy dziecka jest dość dobrze rozwinięty, a po 5 miesiącach potrafi rozróżnić odległe fale dźwiękowe, głos matki.

Jeśli mówimy o tym, jak dziecko wygląda w 5 miesiącu ciąży, to pod koniec tego okresu jego wzrost wynosi około 30 cm, a masa ciała osiąga 500 g (20 tygodni położniczych).

Tak więc, jak widać z artykułu, rozwój płodu w 5 miesiącu ciąży idzie w kierunku wzrostu jego małego organizmu i poprawy narządów wewnętrznych.