Ektopowa ciąża jest jednym z naruszeń wczesnych warunków procesu ciążowego. Cechą patologii jest brak objawów, dlatego często występuje w powikłaniach - pęknięciu rurki macicy i aborcja jajowodów .

Czym jest ciąża pozamaciczna?

Z definicji można domyślić się, że jest to ciąża poza macicą. W 2% wszystkich ciąż występuje patologia. Na wczesnym etapie dochodzi do naruszenia, gdy zygota rozpoczyna swój postęp przez rurki macicy w kierunku macicy, ale jej nie osiąga. Częściej pozostaje w jajowodzie, przyczepiając się do ściany. Jest to możliwe, a inna opcja - wyrzucenie płodowego jaja w przeciwnym kierunku. W tym przypadku implantacja następuje w jajniku lub jamie brzusznej. Sytuacja wymaga interwencji medycznej i leczenia chirurgicznego.

Ciąża pozamaciczna - gatunek

W zależności od miejsca, w którym nastąpiło wszczepienie jaj płodu, rozróżnia się następujące rodzaje ciąż pozamacicznych:

 1. Jama brzuszna - utrwalenie przyszłego zarodka występuje w jamie otrzewnej (0,3% wszystkich przypadków ciąży pozamacicznej).
 2. Jajnik - wprowadzenie płodowego jajeczka występuje w ścianie gruczołu płciowego (0,2%).
 3. Ciąża rurowa jest najczęstszą opcją, gdy implantacja następuje w jamie jajowodu (98% przypadków).
 4. Szyja - jajo płodu zlokalizowane jest w okolicy szyjnej macicy (0,01%).
 5. W szczątkowym rogu macicy rozwija się ciąża u kobiet z patologią narządu płciowego (0,25%).
 6. W ciele macicy - 0,25%.

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Kobiety, które borykają się z tą patologią, często są zainteresowane pytaniem: dlaczego rozwija się ciąża pozamaciczna? Odpowiedź na to pytanie lekarze zaczynają szukać zaraz po przebiegu terapii. Pomaga to zapobiec ponownemu opracowaniu naruszenia. Wśród częstych czynników wywołujących ciążę pozamaciczną warto wymienić:

 • obecność historii aborcji;
 • endometrioza ;
 • długotrwałe stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych;
 • stosowanie wewnątrzmacicznych środków antykoncepcyjnych;
 • stosowanie wspomaganych metod reprodukcyjnych (stymulacja owulacji);
 • procesy nowotworowe w macicy i przydatkach;
 • przeniesione zapalenie przydatków ;
 • zniekształcenia macicy ( w kształcie siodła dwurożny);
 • opóźnienie w dojrzewaniu.
внематочная беременность признаки и симптомы

Jak ustalić ciążę ektopową?

Niemożliwe jest samodzielne ustalenie naruszenia kobiety w jej pozycji. Przy takiej patologii jak ciąża ektopowa wczesne objawy są nieobecne i często są maskowane przez normalny proces fizjologiczny. Kobieta naprawia wszystkie takie same zmiany, jak w przypadku normalnej ciąży: opóźnienie w miesiączce, obrzęk gruczołów mlecznych, zmiana nastroju. W większości przypadków patologia jest diagnozowana w momencie aborcji - poronienie jajowodów. Dla tego stanu są charakterystyczne:

 • krwawienie z jamy macicy;
 • ból w dolnej części brzucha;
 • nudności;
 • wymioty;
 • blanszowanie skóry;
 • zwiększone tętno;
 • obniżenie ciśnienia krwi.

Ektopowa ciąża utrzymuje się przez długi czas bez objawów. Objawy ciąży pozamacicznej we wczesnym okresie pojawiają się częściej po 5-6 tygodniach. Podejrzany o naruszenie kobiety może z następujących powodów:

 • ból w dolnej części brzucha, w boku, podając w dolnej części pleców i odbytu;
 • krwotoki - mała objętość upławów krwawej natury;
 • nagła zmiana zdrowia - zawroty głowy, bóle głowy, nieznaczny wzrost temperatury ciała.

Czy test wskazuje na ciążę ektopową?

Hormon HGH z ciążą pozamaciczną też się produkuje, więc zwykły test ciążowy pokaże pozytywny wynik. To urządzenie określa względny poziom hormonu w moczu. Aby ustalić, czy ciąża ektopowa istnieje, czy nie, musisz skorzystać z badania sprzętowego - USG.

Jednak w niektórych przypadkach wynik zwykłego testu ciążowego może wskazywać na naruszenie. Wynika to z powolnego wzrostu stężenia hCG w ciąży pozamacicznej, dlatego w okresie 6-8 tygodni ciąży może być trudno zauważalne drugie pasmo. Ten fakt powinien być powodem skontaktowania się z lekarzem.

Ból w ciąży pozamacicznej

Nazywając objawy ciąży pozamacicznej, wśród pierwszych lekarzy zauważa bolesne odczucia. Są zlokalizowane w dolnej części brzucha, często mają wyraźną lokalizację - w zależności od tego, z którego jajowodu doszło do implantacji. Bóle są hałaśliwe, mają zmienną intensywność i nasilają się wraz z aktywnością fizyczną. Często, napromieniowanie w dolnej części pleców, obszar odbytnicy może być ustalony. Następnie bolesne odczucia łączą się z plamami.

хгч при внематочной беременности

Co miesiąc dla ciąży pozamacicznej

Po poczęciu następuje reorganizacja systemu hormonalnego, dlatego w normie lub tempie miesięcznym nie przychodzi. Syntetyzowany w ciele ciężarny progesteron zatrzymuje procesy owulacyjne - jajo nie dojrzewa, nie wchodzi do jamy brzusznej, więc nie obserwuje się miesiączki. Dzieje się tak z normalną ciążą, ale z ektopowym kolejnym obrazem jest to możliwe.

Często kobiety z tym naruszeniem odnotowują pojawienie się menstruacji. Jednocześnie charakter menstruacji zmienia się - są one bezsporne, o charakterze maści, ostatnie 1-3 dni. Ponadto kobieta może zauważyć pojawienie się krwawienia absolutnego, niezwiązanego z cyklem miesiączkowym, któremu towarzyszy ból. Są traktowane przez lekarzy jako objawy ciąży pozamacicznej i są wskazaniem do skierowania do specjalisty.

Ektopowa ciąża na USG

Chcąc uniknąć nawrotów patologii, kobiety często interesują się lekarzami, jak ustalić ciążę ektopową na wczesnym etapie. Jeśli istnieje podejrzenie, przypisuje się USG. Można go wykonać w 6-7 tygodniu (przez przednią ścianę brzucha), a nawet po 4-5 tygodniach (dopochwowo). Podczas przeprowadzania badania lekarz bada jamę macicy na obecność płodowego jajeczka. W przypadku ciąży pozamacicznej występuje w rurce, jajniku, otrzewnej, ale nie w macicy. Wśród innych objawów wskazujących na ciążę pozamaciczną podczas USG, można wymienić:

 • wielkość macicy nie zgadza się z terminem;
 • w przedniej przestrzeni znajduje się ciecz;
 • istnieje zagęszczenie w zamierzonym miejscu implantacji płodowego jaja.

Ektopowa ciąża - co robić?

Wykryta ciąża ektopowa we wczesnym stadium wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. W przypadku zidentyfikowania któregokolwiek z opisanych powyżej znaków, podejrzenie naruszenia powinno zostać skierowane do specjalistów. Wybór metody leczenia zależy od czasu leczenia, etapu ciąży i okresu ciąży. W przypadku ciąży pozamacicznej interwencje terapeutyczne mogą obejmować:

 • przyjmowanie nieskutecznych leków;
 • chirurgiczne usunięcie jaj płodowych;
 • usunięcie jajowodów i przydatków.
внематочная беременность признаки на ранних

Ciąża pozamaciczna - operacja

Sposób i skala zabiegu zależy od lokalizacji płodowego jaja. Usunięcie ciąży ektopowej występującej w rurce obejmuje laparoskopię, którą można wykonać dwiema metodami:

 1. Tubektomia - interwencja chirurgiczna, której towarzyszy usunięcie rurki macicy jajkiem płodowym.
 2. Tubotomia - usunięcie tylko zarodka, jajowód pozostaje.

Wybierając metodę, lekarze, oprócz powyższych, biorą pod uwagę następujące czynniki:

 • chęć pacjenta do posiadania dzieci w przyszłości;
 • stopień zmian strukturalnych w ścianie rury;
 • Obecność procesu adhezji w jamie miednicy, co zwiększa ryzyko powtórnego rozwoju ciąży ektopowej.

Ciąża pozamaciczna - konsekwencje

To naruszenie pozostawia odcisk na pracy układu rozrodczego. Kiedy pierwsza ektopowa ciąża zostaje wykryta na czas, środki terapeutyczne są przeprowadzane poprawnie i na czas, kobieta ma dużą szansę na wielokrotne poczęcie i normalne wynoszenie zdrowego dziecka. Jednak ciąża pozamaciczna, której wczesne objawy nie występują, jest częściej określana pod koniec pierwszego trymestru. Wykrywanie patologii w późnym okresie, po 10 tygodniach, obarczone jest rozwojem powikłań, nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym:

 • pęknięcie rurki macicy;
 • pęknięcie jajnika;
 • krwawienie z macicy.

Powikłania te często wymagają interwencji chirurgicznej, podczas której usuwa się uszkodzoną rurkę lub jajnik. To znacznie zmniejsza szanse kobiety na kolejną ciążę. Wielu pacjentów po poprzedniej ciąży ektopowej ma diagnozę niepłodności. Jedynym rozwiązaniem problemu w tej sytuacji jest IVF.

Ciąża po ektopowej

Ciąża pozamaciczna (jajowód) zawsze wymaga przerwy. Proces ten negatywnie wpływa na układ rozrodczy. Ostra zmiana stężenia hormonów we krwi prowadzi do zaburzeń układu hormonalnego. Biorąc pod uwagę ten fakt, lekarze twierdzą, że po ciąży pozamacicznej można zaplanować zapłodnienie nie wcześniej niż za 6 miesięcy.

Warto zauważyć, że po wyeliminowaniu ciąży pozamacicznej, której oznaki i oznaki zostały wymienione powyżej, zostaje zachowana szansa, aby stać się matką u kobiet. Prawdopodobieństwo zapłodnienia zależy od tego, czy jajowód lub jajnik został usunięty razem z płodowym jajkiem. Usunięcie jednego z narządów zmniejsza prawdopodobieństwo poczęcia o 50%. Rozpocznij proces przygotowania do następnej ciąży lekarze zalecają kompleksowej ankiety i ustalenia przyczyny. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie zachowawcze po ciąży ektopowej obejmuje:

 1. Dopuszczenie leków hormonalnych.
 2. Kurs leków przeciwzapalnych.
 3. Fizjoterapia: terapia UHF, ultrakaterapia, elektrostymulacja, ultradźwięki o niskiej częstotliwości, stymulacja laserowa.