Duphaston jest syntetycznym analogiem progesteronu - hormonu, który tworzy korzystne tło dla pojawienia się i zachowania ciąży, a także jej pomyślnego przebiegu. Duphaston ma wiele wskazań do przepisywania, ale głównym jest niedobór progesteronu w organizmie, który albo staje się przyczyną niepłodności u kobiet lub powoduje niezdolność do wykonania ciąży (poronienie samoistne we wczesnej ciąży). Rozważamy - dlaczego, ile i jak wypić Duphaston w czasie ciąży, a także osobliwości jego wpływu na przebieg.

Jak Duphaston wpływa na ciążę?

Wstęp Duphaston w czasie ciąży jest w pełni uzasadniony. Po pierwsze, nie jest niebezpieczne dla kobiety i przyszłego dziecka. Po drugie, wczesna ciąża Dufaston pomaga rozluźnić mięśnie gładkie macicy, wspomaga tworzenie pełnoprawnego endometrium, a także łagodzi nadciśnienie macicy. Ponadto, przyjmowanie tabletek Duphaston w czasie ciąży, przyszła mama otrzymuje zmiany w gruczołach sutkowych, przyczyniając się do przygotowania do laktacji.

Jak zażywać Duphaston w czasie ciąży?

Natychmiast należy powiedzieć, że przyjmowanie Duphaston w czasie ciąży powinno być przepisywane tylko przez lekarza i pod jego kontrolą. Przy zmniejszonej produkcji naturalnego progesteronu i niepłodności na tym tle, powołanie Dufaston rozpoczyna się jeszcze przed ciążą, w celu stworzenia korzystnego tła dla poczęcia. Po rozpoczęciu ciąży lek jest kontynuowany do 16-20 tygodni, dopóki uformowane łożysko nie zacznie syntetyzować progesteronu w wystarczających ilościach w celu utrzymania ciąży. W czasie ciąży duphaston jest przepisywany w dawce 20 mg na dobę (1 tabletka 2 razy dziennie), jak przed ciążą, i jest stopniowo anulowany.

Duphaston w czasie ciąży - skutki uboczne

jak pić duphaston w czasie ciąży

W krajach WNP, Duphaston jest uważany za nieszkodliwy lek, który nie wpływa niekorzystnie na płód i przyszłą matkę. Za granicą kwestia bezpieczeństwa Duphaston jest bardzo kontrowersyjna. Tak więc, w jego recepcji można zauważyć bóle głowy, objawy dyspeptyczne (nudności i wymioty), reakcje alergiczne, plamienie. Jeden z najbardziej niebezpiecznych negatywnych wpływów Duphaston na ciele kobiety wzrasta lepkość krwi, aw konsekwencji - zagrożenie zakrzepicą.

Tak więc, rozważaliśmy wpływ Duphaston na ciążę, zalecane dawki i najczęstsze reżimy leku. Jednak Duphaston, jak każdy lek hormonalny, należy przyjmować tylko na receptę.