Czekanie na dziecko jest bardzo ekscytującym i radosnym okresem życia. Czasami jednak jest ona nękana różnymi komplikacjami związanymi z porodem, okresem przedpołudniowym lub poporodowym. Różnorodne zmiany stanu zdrowia dziecka są wspólnie nazywane perinatalną patologią noworodków. Z kolei koncepcja ta łączy patologie przedporodową i poporodową - czyli stany, które powstały odpowiednio w macicy lub po urodzeniu. Takie choroby nazywane są wrodzonymi.

Wrodzone choroby

Wrodzone choroby - rozległa grupa patologii noworodków i starszych dzieci, charakteryzująca się patologią rozwoju i funkcjonowania narządów i układów.

Różne choroby wrodzone mogą ujawnić się w różnych okresach życia dziecka: mogą objawiać się w pierwszych minutach po urodzeniu lub po latach.

Najczęstsze choroby, które ujawniają się wkrótce po urodzeniu, obejmują większość mutacji genowych i genomowych:

  • zespół kociego płodu;
  • zespół patau;
  • fenyloketonurię ;
  • zniekształcenia układu sercowo-naczyniowego - szczególnie tzw. "niebieskie defekty", w których następuje wypływ krwi z dużych do krążenia płucnego z przeciążeniem małego koła i pojawieniem się sinicy.

Również defekty w rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego są natychmiast zauważalne: deformacje szkieletu i mięśni, stawów i więzadeł. Wyróżniająca się stopa końska, zarówno wrodzona, jak i ze względu na dysplazja stawu biodrowego . Dysplazja w pierwszych miesiącach życia jest częstym zjawiskiem, ponieważ kości dziecka mają strukturę chrząstki i są bardzo ruchliwe, a stawy nie są jeszcze gotowe do wykonywania wszystkich swoich funkcji. choroby wrodzone

Z patologii narządów wewnętrznych u dzieci często dochodzi do wrodzonej niedrożności jelitowej, zwykle związanej z niedojrzałością ścian mięśni jelita oraz wnikania końcowego jelita cienkiego do tkanki tłuszczowej w miejscu ich przejścia: powodując niedrożność.

Wszystkie wrodzone patologie u dzieci są diagnozowane przez neonatologów i są leczone w wyspecjalizowanych placówkach dziecięcych, w zależności od rodzaju patologii i czasu jej wykrycia.