Często dla ciężarnych matek 20-ty tydzień ciąży staje się najbardziej pamiętnym momentem - rejestruje się pierwsze ruchy dziecka. Mają słabą intensywność i są nieliczne. W przypadku ich długiej nieobecności należy skonsultować się z lekarzem.

20 tygodni ciąży - tyle miesięcy?

Tego rodzaju pytanie jest interesujące dla kobiet w ciąży ze względu na różne sposoby obliczania czasu trwania ciąży. Lekarze zawsze wskazują termin tylko w tygodniach, a same kobiety w ciąży są przyzwyczajone do liczenia go przez wiele miesięcy. Warto zauważyć, że podczas obliczania lekarze stosują uproszczone schematy: za miesiąc przyjmuje się 30 dni lub 4 tygodnie, niezależnie od liczby dni w miesiącu kalendarzowym.

Biorąc pod uwagę te informacje, kobieta może niezależnie liczyć przez podzielenie liczby tygodni przez 4, aby uzyskać czas trwania ciąży w miesiącach. Okazuje się, że 20 tygodnia ciąży - ostatnie w piątym miesiącu ciąży. 5 miesięcy ciąży dobiega końca, jest to praktycznie równik całego okresu ciąży, co jest niezwykłe dla przyszłych matek.

20 tygodni ciąży - co dzieje się z dzieckiem?

Dziecko w 20 tygodniu ciąży kontynuuje swój rozwój w kierunku poprawy narządów wewnętrznych. W tym czasie układ odpornościowy się kończy, więc dziecko jest już w stanie chronić się przed pewnymi infekcjami. Pokrycia na skórze są ostatecznie uformowane, więc skóra nie jest tak cienka, stopniowo zmieniając swój kolor z czerwonego na różowy.

Mózg rozwija się aktywnie, przechodząc przez ostatnie etapy procesu formowania. Tworzą się pęknięcia i zwoje. Układ rozrodczy również kończy formowanie: matki tworzą jajniki, jajniki z dużą liczbą prymitywnych jaj. U małych dzieci, zewnętrzne narządy płciowe nadal rosną. Jaja na tym etapie znajdują się w jamie brzusznej i schodzą do moszny bliżej czasu urodzenia.

20 tygodni ciąży - wielkość płodu

Wzrost i masa ciała dziecka nadal wzrastają niemal w całym okresie ciąży. Wskaźniki te są głównymi wskaźnikami oceny rozwoju fizycznego niemowlęcia. Normalnie po 20 tygodniach wielkość płodu przyjmuje następujące wartości: wzrost od kości ogonowej do korony wynosi 16 cm, a masa waha się między 250-300 gramów Należy zauważyć, że te wskaźniki mają średnią wartość. Przy ich ocenie lekarze zawsze zwracają uwagę na:

  • cechy fizyczne rozwoju rodziców;
  • dieta matki.
20 неделя развитие плода

Ciąża 20 tygodni - rozwój płodu

Dzięki rozwojowi mózgu dziecka jego umiejętności i umiejętności ulegają poprawie. Poprawia koordynację ruchów: podczas wykonywania USG w tym czasie lekarz może zauważyć, jak dziecko może łatwo złapać pępowinę, bawi się nogą. Ponadto niemowlęta wykazują zdolność do percepcji werbalnej. Słyszą dobrze mowę matki, reagują na nią, gdy matka zwraca się do nich: zaczynają się bardziej intensywnie poruszać. Lekarze zalecają więcej, aby komunikować się z dzieckiem, gdy minie 20 tygodni - rozwój płodu umożliwia nawiązanie pierwszego kontaktu z nim w tej chwili.

Drga w 20. tygodniu ciąży

Często płód w 20. tygodniu ciąży po raz pierwszy nawiązuje fizyczny kontakt z matką - powoduje pierwsze drżenia i perturbacje. W tej chwili zjawisko to jest częściej zauważane przez prymarne kobiety. Ci, którzy oczekują narodzin drugiego i kolejnych dzieci, mogą to zauważyć perturbacje już w tygodniu 18. Jest to jednak bardziej nieśmiałe uderzanie, odczuwalne przez matki na różne sposoby.

Często kobiety mają trudności z opisaniem uczuć, których doświadczają, gdy zauważą pierwsze poruszenie okruszków. Niektórzy opisują je jako fruwające motyle, inne - jak lekkie łaskotanie, mrowienie w podbrzuszu. Wraz ze wzrostem tego okresu ich intensywność i częstotliwość będą wzrastać. W późniejszym czasie, zgodnie z zaburzeniami i aktywnością motoryczną płodu, lekarze stwierdzają, że jest on zdrowy. Zwiększenie lub zmniejszenie liczby perturbacji wskazuje na naruszenie.

Jak wygląda płód w 20. tygodniu ciąży?

Dziecko w 20 tygodniu ciąży przypomina noworodka. Jest nadal bardzo mały, pokrycia skóry mają wiele zmarszczek i fałd. Są wygładzone i znikają wraz ze wzrostem płodu. W takim przypadku skóra stopniowo zaczyna pokrywać się oryginalnym smarem. Jest zatrzymywany przez specjalne włosy do włosów - lanugo, i konieczne jest ułatwienie ruchu dziecka przez kanał rodny w trakcie jego pojawiania się.

Zmienia się także twarz czaszki. Nos i uszy mają wyraźny zarys. Rzęsy pojawiają się na powiekach. Dzieciak uczy się skrzywić, okazując niezadowolenie i rozkosz. Na powierzchni głowy pojawiają się włosy. Nadal są małe i nie są malowane, więc pierwsze założenia dotyczące podobieństwa z mamą lub tatą w tym momencie się nie powiodą.

5 месяц беременности

20 Tydzień ciąży - co się dzieje z mamą?

Próbując dowiedzieć się więcej o okresie dwudziestu tygodni ciąży, który pojawia się w tym czasie w kobiecym ciele, kobieta w ciąży często odpowiada na podobne pytania do ginekologa. Lekarze zwracają uwagę kobiet na zmieniony stan hormonalny i konsekwencje tego procesu. W ten sposób gruczoł mleczny zwiększa się znacznie pod względem objętości, w wyniku czego piersi stają się większe. Jest wylana, sutki stają się intensywnie zabarwione wraz z otoczką.

Równolegle obserwuje się ciągły wzrost narządu płciowego. Ściany macicy rozciągają się, próbując powstrzymać rosnący płód. Dno narządu płciowego wznosi się wyżej, przez co ostatecznie zbliża się do przepony. Kobiety mogą odczuwać takie zmiany przez pogorszenie oddychania, pojawienie się duszności i zgagi. Jednakże, gdy jest 20 tygodnia ciąży, nie jest to jeszcze obserwowane i kobieta w ciąży czuje się dobrze.

Ciąża 20 tygodni - rozwój płodu i czucia

Kiedy nadejdzie dwudziesty tydzień ciąży, wrażenia przyszłej matki przytłoczą obserwowane pierwsze ruchy. Ogólnie rzecz biorąc, kobieta czuje się świetnie: zwiększa się apetyt, manifestacje zatrucia, które wystąpiły, całkowicie zanikają. Jednak ze względu na zwiększony nacisk macicy na pęcherz należy częściej odwiedzać toaletę przyszłej matki.

20 tygodni ciąży, niektóre kobiety pamiętają o lekkich, kompresyjnych odczuciach w podbrzuszu. Nie są bolesne, ale mogą odczuwać dyskomfort. To są treningowe ataki ( Brexton-Hicks ), które charakteryzują się spontanicznymi nierytmicznymi i nieproduktywnymi skurczami mięśniówki macicy. Ich cechą jest krótki czas trwania i samozniszczenie po zmianie pozycji ciała kobiety w ciąży. Tak więc ciało zaczyna się przygotowywać do nadchodzącego procesu porodu.

Brzuch w 20 tygodniu ciąży

Macica w 20. tygodniu ciąży wzrasta jeszcze bardziej. W tym momencie w dolnej części narządu znajduje się poprzeczne palce poniżej pępka. W wyniku silnego wzrostu macicy zwiększa się również objętość żołądka: przyjaciele i inni nie mają już wątpliwości, że kobieta wkrótce zostanie matką. Jednocześnie jego wzrost jest teraz w przeważającej mierze w kierunku do przodu.

Zdarza się, że w tym czasie kobiety w ciąży zaczynają zauważać pierwsze odcinki na skórze żołądka. Jest ich niewielu, zlokalizowanych po bokach. Aby je zmniejszyć i zapobiec pojawieniu się nowych, lekarze zalecają stosowanie specjalnych maści nawilżających, kremów. Ćwiczenie skóry można wykonać kilka razy dziennie. Doskonale nawilża skórę naturalnych olejków: oliwkowego, migdałowego, kokosowego.

20 недель размер плода

Ból w 20. tygodniu ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży często towarzyszy ból w okolicy lędźwiowej z powrotem. Jest to spowodowane zwiększonym obciążeniem kręgosłupa. Zmiana środka ciężkości ze względu na wzrost brzucha prowadzi do tego, że chód przyszłej matki nabiera cech charakterystycznych, więc napięcie w plecach i plecach pojawia się późnym wieczorem, po długich spacerach, wysiłku fizycznym. Aby odciążyć plecy, musisz powstrzymać się od noszenia butów na wysokich obcasach.

Wielka obawa spowodowana jest bólem w podbrzuszu. Mogą wskazywać na zwiększony ton macicy. Jest to obarczone komplikacjami procesu ciążowego, między innymi:

Tydzień 20 - wybór

Zwykle okres 20 tygodni ciąży nie charakteryzuje się zmianą wydzieliny z pochwy. Wciąż są dość obfite, mają przezroczysty kolor, cienką konsystencję, a czasem białawy kolor. Zapach jest całkowicie nieobecny lub słabo wyrażony i ma odcień kwaśny. Zmiana koloru, konsystencja, objętość wydzieliny z pochwy w 20. tygodniu ciąży powinna być powodem skontaktowania się z lekarzem. Obserwuje się to w przypadku zakażeń, procesów zapalnych w układzie rozrodczym. Tak więc istnieje dodatkowa symptomatologia:

  • spalanie;
  • swędzenie;
  • zaczerwienienie sromu;
  • obrzęk.

Ultradźwięki w 20 tygodniu ciąży

Określ dokładnie płeć dziecka W 20. tygodniu ciąży możesz skorzystać z urządzenia USG. Jednak pierwotnym celem tego badania jest wyeliminowanie nieprawidłowości rozwoju płodu. Lekarze oceniają wskaźniki rozwoju fizycznego przyszłego dziecka, porównują je z wartościami normy. Szczególną uwagę zwraca się na łożysko, rodzaj jego przywiązania, grubość, stan maciczno-łożyskowy przepływ krwi.

20. tydzień ciąży - niebezpieczeństwo

Nawet w takim okresie ciąży, jak 20 tygodni, wciąż czekają na kobiety niebezpieczeństwa. Do najczęstszych powikłań tego okresu należy spontaniczna aborcja. Zamrożona ciąża jest rzadka, ale zdarza się, w wyniku oderwania się od miejsca dziecka. Grupą ryzyka takich powikłań są kobiety ciężarne, które:

  • aborcja w przeszłości;
  • operacje na organach układu rozrodczego;
  • uraz szyjki macicy.