Pierwsze ruchy przyszłego dziecka pojawiają się bardzo wcześnie - można je zobaczyć na ultradźwiękach już od 7 tygodni, a wraz z biciem serca pokazują, że płód jest żywy i rozwija się. A w 12 tygodniu nie tylko ruchy są wyraźnie widoczne, ale także ramiona i nogi nienarodzonego dziecka oraz stopień, w jakim płód jest aktywny - wszelkie zaburzenia w trakcie ciąży spowodują zmniejszenie lub nadmierną aktywność motoryczną.

Kiedy płód zaczyna się poruszać?

Ale kobieta wkrótce nie wyczuje pierwszej części płodu (bliżej 18-20 tygodni), a nawet jeśli wydaje jej się, że słyszała, jak dziecko przenosi się gdzieś w ciągu 10-12 tygodni, to nie jest tak. Najprawdopodobniej dla ruchu w tym okresie, można podjąć wzmocnioną perystaltykę jelit.

Ruch płodu podczas pierwszej i następnej ciąży

Jeśli kobieta ma pierwszą ciążę, powinna poczuć pierwszą część płodu w 20. tygodniu ciąży. Ale z drugą ciążą i kolejnymi ciążami jest to możliwe dwa tygodnie wcześniej - w 18 tygodniu. Ale jest to bardzo indywidualne i często kobieta czuje ruch dziecka znacznie wcześniej lub później - od około 14 tygodni do 25 tygodni.

Ale jeśli kobieta ma 21-23 tygodnie i kobieta nadal nie odczuwa ruchu płodu, albo gorzej - nie czuje ruchów po 25 tygodniach, to zdecydowanie powinieneś odwiedzić lekarza: słuchać, czy to normalne? bicie serca . Jeśli to konieczne, wykonaj dodatkowe badanie ultrasonograficzne, aby dowiedzieć się, jak dziecko rozwija się i obserwować jego aktywność fizyczną.

Co decyduje o pojawieniu się pierwszych ruchów płodu w czasie ciąży?

Podczas pierwszej ciąży wrażliwość macicy jest mniejsza niż w drugim, a kobieta odczuwa ruch dziecka później - różnica wynosi zwykle 1-2 tygodnie. Wczesny ruch płodu w czasie ciąży pojawia się już po 14 tygodniach, ale nie zawsze wrażenia matki są wiarygodne i częściej podejmują pracę jelit za ruchy.

Ale po 18-20 tygodniach kobieta wciąż zaczyna rozróżniać, kiedy dziecko się porusza. Wygląd pierwszych ruchów zależy od wagi i pozycji dziecka w macicy, ilości płynu owodniowego, grubości tłuszczu podskórnego matki i wrażliwości jego układu nerwowego. Wpływa na to nawet pora dnia i obciążenie fizyczne - w spoczynku, w nocy dziecko porusza się bardziej aktywnie.

Po 25 tygodniach mieszania, kobieta musi czuć się obowiązkowa, zapisywać je codziennie, a od 28 tygodni w ciągu godziny powinno nastąpić do 10 ruchów podczas testu ruchu płodu. Jeśli występuje więcej niż 15 ruchów lub nie były one obecne przez cały dzień, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem - niedotlenienie płodu lub nawet śmierć wewnątrzmaciczna jest możliwa.

Jak ustalić datę urodzenia pierwszej części płodu?

Istnieje przekonanie, że jeśli dzień, w którym kobieta w ciąży poczuł pierwszą część płodu, dodać dokładnie 20 tygodni, wtedy można znaleźć dokładną datę urodzenia. W rzeczywistości określenie daty dostawy dla pierwszej części jest bardzo wątpliwą metodą. Nawet jeśli pierwsza ciąża i ruch kobiety poczuły się dokładnie w 20. tygodniu ciąży, a badanie USG potwierdziło to.

Na czas dostawy ma wpływ wiele czynników, takich jak:

  • tło hormonalne kobiety w ciąży w przeddzień porodu;
  • pierwszy ruch płodu
  • płeć nienarodzonego dziecka;
  • stan psychoemocjonalny matki;
  • powiązane choroby ciężarnej;
  • gestoza w trzecim trymestrze ciąży.

A jeśli kobieta poczuła ruch dziecka wcześniej lub później niż przeciętne warunki, ale błędnie sądził, że nadszedł dwudziestego lub osiemnastego tygodnia, wtedy możliwa data urodzenia może być bardzo daleka od rzeczywistości. Lepiej jest stosować starą dobrą metodę ustalania daty urodzenia do daty ostatniej miesiączki lub wyników USG. Ale każda metoda określania daty ewentualnego porodu nie daje stuprocentowych rezultatów, a kiedy rodzi się dziecko, prawie zawsze jest niespodzianką dla przyszłych rodziców.