tarczyca i ciąża Jak wiecie, prawie wszystkie narządy i układy ciała z początkiem ciąży działają inaczej. Nie jest wyjątkiem i tarczycy. Tak więc, praktycznie od pierwszych tygodni, następuje stymulacja jego aktywności, która jest bezpośrednio związana z tworzeniem się narządów osiowych u płodu, a w szczególności układu nerwowego.

Poprawność procesu u płodu zapewnia zwiększone stężenie hormonów tarczycy u kobiet w ciąży. Zwykle wzrost syntezy hormonów tarczycy podczas ciąży osiąga 50%. Tak więc gruczoł tarczycy ma pozytywny wpływ na ciążę.

Jakie zmiany można zaobserwować w tarczycy podczas noszenia dziecka?

Również sama tarczycy zmienia się w czasie ciąży. Tak więc jej praca jest stymulowana nie tylko hormonem pobudzającym tarczycę przysadki mózgowej, ale także ludzką gonadotropiną kosmówkową, która wytwarza łożysko. Wraz ze wzrostem jego zawartości we krwi zmniejsza się synteza hormonu tarczycy. Dlatego niektóre kobiety mają tak zwaną przejściową nadczynność tarczycy, która jest chorobą tarczycy i nie jest rzadkością w czasie ciąży.

Wpływ tarczycy w czasie ciąży

Trzeba powiedzieć, że tarczycy wpływa zarówno na samą ciążę, jak i na okres poporodowy. Tak więc, z patologicznymi procesami, kobieta może obserwować:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • oderwanie miejsca dziecka;
  • spontaniczne poronienie; hormony tarczycy podczas ciąży
  • po porodzie krwawienie z macicy.

Również dość często, gdy dochodzi do nieprawidłowej pracy tarczycy, dzieci rodzą się z wadami rozwojowymi, niską wagą, głuchotą, karłowatością, a nawet upośledzenie umysłowe .

W przypadku choroby, takiej jak choroba Gravesa, jedynym skutecznym leczeniem jest usunięcie tarczycy , po którym początek ciąży jest trudny. W takich przypadkach kobieta planująca ciążę jest przepisana kuracji substytucyjnej za pomocą L-tyroksyny.