Szczaw w czasie ciąży1 Wraz z nadejściem okresu ciąży niemal każda przyszła matka musi zrewidować swoją dietę i zwrócić większą uwagę na jedzenie, które spożywa. Znając ten fakt, kobiety na stanowisku często myślą o tym, czy w czasie ciąży można jeść taką roślinę jak szczaw, czy jest to przydatne? Spróbujmy dać odpowiedź na to pytanie.

Czym jest szczaw?

Ta roślina jest wieloletnim ziołem. Jego wysokość może osiągnąć 30 cm, a pierwsze pędy szczawiu można zaobserwować niemal natychmiast po stopnieniu śniegu. Do końca maja pojawiają się młode liście o kształcie przypominającym strzały, bardzo soczyste, o kwaskowatym smaku. Okres wegetacji (wzrostu) tego zioła jest krótki, w połowie lipca liście są bardzo grube, ale stężenie w nich kwasu szczawiowego jest największe w tym czasie.

Stosowanie szczawiu jest bezsporne, dlatego w czasie ciąży nie jest zabronione. Podczas spożywania tej rośliny na pokarm, matka oczekująca otrzyma takie witaminy, jak C, K, B1. Ponadto liście zawierają olejki eteryczne, kwasy organiczne (tanina, szczawiowy). Szczaw nie jest pozbawiony mikroelementów - molibdenu, żelaza, potasu, fosforu - występuje w nim w wysokich stężeniach.

Taki skład i właściwości rośliny jest szczególnie szeroko stosowany w leczeniu takich chorób, jak dusznica bolesna, zapalenie pęcherza moczowego, choroba wątroby, dysfunkcja jelit (biegunka).

Czy wszyscy mogą szczawić się z dzieckiem?

Biorąc pod uwagę fakt, że szczaw jest przydatny dla kobiet w ciąży, trzeba powiedzieć, że nie wszystkie kobiety, które oczekują dziecka, mogą je spożywać.

Tak więc, wśród przeciwwskazań do jedzenia szczawiu podczas ciąży, można zidentyfikować:

  • kamica nerkowa;
  • naruszenie metabolizmu puryn w ciele (obserwowane z dna moczanowa, któremu towarzyszy nagromadzenie kryształów kwasu moczowego w organizmie);
  • choroby przewodu żołądkowo-jelitowego (wysoka kwasowość).
Jak używać szczawiu?

Aby całkowicie wyeliminować negatywny wpływ na organizm przyszłej matki kwasu szczawiowego, który ma szczaw w wysokich stężeniach, najlepiej jest go spożywać wraz ze sfermentowanymi produktami mlecznymi.

Faktem jest, że kationy wapnia, które są częścią takich produktów, wraz z kwasem szczawiowym, tworzą raczej nierozpuszczalny związek, który również nie jest wchłaniany w jelicie. W rezultacie nie obserwuje się nadmiernego gromadzenia się szczawianu w tkankach organizmu.

Podjęte w okresie ciąży preparaty zawierające wapń, przyczyni się również do wiązania nadmiaru tego typu kwasu organicznego.

Jeśli chodzi o charakterystykę przygotowania tej rośliny, w tym przypadku wszystko zależy od celu, do którego dąży matka przyszła. Na przykład, w leczeniu chorób gardła i zapalenia migdałków, liście szczawiu gotuje się wrzącą wodą, pozostawia na pół godziny, a otrzymany bulion wypłukuje się.

Szczaw dla kobiet w ciąży Podczas walki z naruszeniem procesów trawiennych (z biegunką) roślinę zaleca się spożywać na surowo, dodając ją do kompozycji różnych sałatek.

W obecności choroby wątroby szczaw jest spożywany zarówno na surowo, jak i wywary są z niego przygotowywane, przy użyciu nie tylko liści, ale także pędów.

Tak więc, jak widać z tego artykułu, szczaw jest bardzo przydatną rośliną, którą można spożywać w żywności i podczas ciąży. Jednak w przypadku przeciwwskazań opisanych powyżej, konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. W końcu niektóre z nich w czasie ciąży mogą doprowadzić do śmierci dziecka ( kolka nerkowa, wrzód żołądka itp.).