Bicie serca płodu jest najważniejszym wskaźnikiem żywotności i prawidłowego rozwoju dziecka. W zależności od jej obecności lub nieobecności w bardzo wczesnym okresie ciąży, stwierdza się, czy ciąża rozwija się normalnie, czy też nastąpiła aborcja. Ważną rolę odgrywa częstość akcji serca zarodka, która zwykle powinna wynosić 110-200 uderzeń na minutę.

Kiedy możesz usłyszeć tętno płodu?

Serce zarodka położono w czwartym tygodniu ciąży. Na początku ma postać pustej rurki. I już w piątym tygodniu płód zaczyna pulsować - serce zaczyna pulsować. W ósmym lub dziewiątym tygodniu po zapłodnieniu serce staje się już czterokomorowe, jak to będzie przez całe życie nienarodzonego dziecka.

We wczesnych stadiach ciąży tętno płodu można wykryć za pomocą ultradźwięków. Bicie serca płodu na ultrasonografię przezpochwową można wykryć już w piątym lub szóstym tygodniu ciąży. Nieco później, w szóstym lub siódmym tygodniu, bicie serca płodu można usłyszeć za pomocą ultrasonografii przezbrzusznej.

Tętno płodu

Od czasu ciąży zależy od bicia serca płodu. W pierwszym trymestrze tętno (tętno) zarodka waha się od 110-130 do 170-190 uderzeń na minutę. Te zmiany w pierwszym trymestrze są związane z rozwojem płodowego autonomicznego układu nerwowego.

Jeśli płód ma tętno w pierwszym trymestrze poniżej 85-100 lub powyżej 200 uderzeń na minutę, oznacza to niekorzystne procesy. Ten stan wymaga działania, aby wyeliminować przyczyny zmian częstości akcji serca. Całkowity brak skurczów serca, gdy płód osiągnął już rozmiar większy niż 8 mm, wskazuje na nie rozwijającą się ciążę. W takim przypadku badanie ultrasonograficzne powtarza się po tygodniu i zgodnie z jego wynikami podejmowana jest dalsza decyzja.

W 2 i 3 trymestrach częstość akcji serca wynosi 140-160 uderzeń na minutę. Jednocześnie redukcje powinny być rytmiczne.

Co jeszcze słucha bicia serca płodu?

Osłuchiwanie to dodatkowa metoda oceny funkcjonowania serca dziecka w macicy. Jednocześnie słuchanie bicia serca płodu odbywa się za pomocą specjalnej rurki do słuchania bicia serca (stetoskop położeniowy). Ze zwykłego stetoskopu położnik różni się szerokim lejem. To jest jej lekarz, który stosuje ją do brzucha kobiety, podczas gdy on wkłada ucho do drugiego końca rurki.

Ta metoda jest szeroko stosowana w czasie ciąży i porodu. Pamiętam, jak przy każdym przyjęciu w przychodni przedporodowej do żołądka lekarz kładzie tę gładką rurkę, często wykonaną z drewna.

Charakter bicia serca płodu, słuchany przez położnik stetoskop, lekarz dokonuje oceny płodu. Wraz ze wzrostem czasu trwania ciąży bicie serca jest coraz wyraźniejsze.

Bicie serca płodu w domu

Dzisiaj opracowano metodę, która pozwala przyszłym rodzicom cieszyć się odgłosami bicia serca nienarodzonego dziecka w domu. Aby to zrobić, musisz kupić przenośny ultrasonograficzny detektor tętna płodu. niż słuchać bicia serca płodu To urządzenie do słuchania bicia serca płodu jest wyposażone w czujnik i detektor, który transmituje dźwięki bicia serca do słuchawek.

Detektor może być podłączony do komputera i nagrywać dźwięk bicia serca. Będzie to wyjątkowe nagranie dźwiękowe, które ponadto można przesłać pocztą e-mail do dowolnego zakątka świata (jeśli na przykład ojciec dziecka jest oddalony od ciężarnej żony, z woli okoliczności). Urządzenia te stały się bardzo popularne w ostatnich latach ze względu na łatwość użytkowania i niesamowity efekt ich pracy.