Jak wszystkie orzechy i rośliny strączkowe - nasiona są magazynem witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów. Istnieje jednak wiele dyskusji na temat korzyści płynących z nasion słonecznika w czasie ciąży. Rzeczywiście, popularne przekonanie, że nasiona podczas ciąży powodują zapalenie wyrostka robaczkowego.

Jednak to tylko plotka. Tak, spożywanie dużej ilości nasion z pleśnią może powodować zapalenie wyrostka robaczkowego, ale nie tylko u kobiet w ciąży, ale u każdej pozornie zdrowej osoby. Niebezpieczeństwo dużego spożycia oczyszczonych nasion słonecznika polega na ich wysokiej zawartości kalorycznej (która jest obarczona zbiorem dodatkowych kilogramów w najkrótszym możliwym czasie), a także w działaniu przeczyszczającym (duży procent zawartości oleju przyczynia się do mechanicznego podrażnienia jelita i prowokuje biegunka ).

Czy w ciąży może obgryzać nasiona?

Jeśli chodzi o to, czy kobiety w ciąży mogą skubać nasiona słonecznika, wszystko zależy od ich czystości. Wskazane jest kupowanie surowych nasion podczas ciąży, mycie ich wodą, a następnie smażenie na patelni przed suszeniem. Należy zauważyć, że podczas smażenia nasiona tracą swoje właściwości użytkowe, aw nasionach słonecznika jest duża ilość przeciwutleniaczy, nienasyconych kwasów tłuszczowych, potasu, magnezu i selenu, a także dużo błonnika.

Możesz być w ciąży i pestki dyni - są one bardzo przydatne i pomagają radzić sobie z powszechnym problemem kobiet w ciąży - zaparciem. Ponadto nasiona dyni są bogate w minerały, potas, magnez, cynk i karotenoidy i zawierają bardzo niski procent kwasów tłuszczowych, co wyklucza możliwość uzyskania nadwagi. Ponadto zarówno nasiona słonecznika, jak i pestki dyni mają korzystny wpływ na stan włosów, paznokci i skóry.

Poniższe stwierdzenia są szeroko rozpowszechnione wśród ludzi, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jeść nasion:

  • dziecko urodzi się włochate;
  • dziecko będzie ślinić się;
  • urodzony bardzo skąpy;
  • poród będzie trudny (ma udział w prawdzie, ponieważ możliwy jest duży płód);
  • będą słabe odczyty laboratoryjne.

Jednak żadne z tych stwierdzeń nie ma podstawy naukowej. Zwiększona włochatość może być predyspozycją genetyczną, ale wiele dzieci rodzi się z pokrytymi włosami lub lanugo, które znikają w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu.

Płacz dziecka może być związany z osobliwościami psychiki matki, z przeżyciami emocjonalnymi podczas ciąży. Niepokój i płaczliwość mogą być również spowodowane urazem porodowym, niedotlenieniem domacicznym lub hipotrofia płodu .

Zwiększone wydzielanie śliny jest charakterystyczne dla wszystkich niemowląt, ponieważ mechanizmy regulacji nerwowej procesów autonomicznych (układu przywspółczulnego układu nerwowego) są wciąż niedojrzałe w planie funkcjonalnym.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy jest to możliwe w czasie ciąży, będzie - tak. I nie tylko jest to możliwe, ale także konieczne jest umiarkowane stosowanie nasion słonecznika dla kobiet w ciąży.

  1. Nasiona słonecznika skutecznie chronią przed zgagą w czasie ciąży i są ogólnie przydatne w profilaktyce chorób skóry, może nasiona w ciąży wypadanie włosów (częsta sytuacja w czasie ciąży) i łamliwe paznokcie.
  2. Nasiona słonecznika podczas ciąży mają pozytywny wpływ na perystaltykę jelit, eliminują zaparcia i dyskomfort w dolnej części brzucha. Jednak w dużych ilościach wywołują biegunkę i mogą powodować zgagę i podrażnienie błony śluzowej żołądka - co wymaga ograniczeń w ich stosowaniu u kobiet w ciąży z zapaleniem błony śluzowej żołądka, zapaleniem przełyku, problemami układu wątrobowo-żółciowego.
  3. Nasiona sezamu w czasie ciąży powinny być stosowane z większą ostrożnością - ponieważ niespalone nasiona sezamu mogą przenosić infekcje, a po obróbce cieplnej nasiona sezamu tracą wszystkie przydatne właściwości. W tym przypadku warto dać pierwszeństwo olejkowi sezamowemu.