Każda mumia na zawsze zapamięta dźwięki bicia serca twojego dziecka, pochodzące z aparatu ultradźwiękowego. Od tego momentu kobieta w ciąży zaczyna nieświadomie słuchać swojego ciała, próbując złapać echa życia w sobie.

Płodowe urządzenie do badania serca

Istnieje kilka metod śledzenia występowania i częstotliwości pulsu płodu. Standardowa maszyna ultrasonograficzna może złapać tętno płodu w tygodniu 6, kiedy osiągnie 130 cięć na minutę. Zwykły fonendoskop medyczny umożliwia liczenie tych danych dopiero po 16-17 tygodniach, kiedy jego rytm staje się częstszy niż u kobiety w ciąży. Doświadczony i wrażliwy ginekolog położnik złapie dźwięk bicia serca, wkładając ucho do brzucha kobiety. Aparat echokardiograficzny, który umożliwia analizę ogólnego stanu naczyń i serca, a także badanie intensywności przepływu krwi we wszystkich działach, jest również dość szeroko stosowany. W celu oceny bicia serca płodu przed położeniem położnik pomaga uzyskać kardiotokograf. To on pokazuje prawdziwy stan czynności serca dziecka i rytm skurczu mięśni macicy. Daje prawdziwe wskazania nasycenia tlenem i aktywności noworodka w procesie porodu.

Płodowe bicie serca tygodniowo

W praktyce medycznej istnieją określone standardy bicia serca płodu na tydzień, każde odstępstwo od tego powinno być czujne dla matki i lekarza obserwującego ją. Podajemy niektóre ogólnie akceptowane liczby:

  • tętno płodu po 7 tygodniach powinno zwykle wynosić około 110-130 uderzeń na minutę;
  • tętno płodu w 13 tygodniu i do końca okresu ciąży wynosi 140-160 uderzeń na minutę.

Planowane badanie ciążowe pokaże tętno płodu w 19 tygodniu. Zgodność z rytmem norm pomoże rozwiać wszystkie macierzyńskie lęki i obawy. Płód już aktywnie się porusza, zużywa więcej tlenu, a częstotliwość bicia serca wzrasta. Jeśli w trakcie ciąży wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, konieczne może być monitorowanie bicia serca płodu po 20 tygodniach i po każdym następnym w celu wyeliminowania ryzyka śmierci płodu u dziecka.

Bicie serca płodu w 23 tygodniu jest już tak wyraźne, że pozwala nadzorującemu lekarzowi na słuchanie obcych odgłosów i ocenę tonów pracy mięśnia sercowego. Proces ten nazywa się osłuchiwaniem. Wykrywanie rozmytego, stłumionego lub nieregularnego rytmu serca może być oznaką głodu tlenu u dziecka.

Dzięki szybkiej decyzji o rejestracji w przychodni przedporodowej kobieta w ciąży jest wysyłana do następnego zaplanowanego badania ultrasonograficznego, które określa płodowe bicie serca po 30 tygodniach, jego ogólny stan, pozycję itp. W tej chwili jest już możliwe zastosowanie echokardiografu i określenie dokładnej lokalizacji serca w klatce piersiowej dziecka.

tętno płodu

Jeśli matka ma poważne problemy zdrowotne i odchylenia w rozwoju dziecka, konieczne jest zapisanie tętna płodu w 32. tygodniu, które jest wykonywane przy użyciu metody kardiotokograficznej. Przez godzinę rejestruje się częstotliwość skurczów mięśnia sercowego dziecka i jego zmiany podczas skurczów.

W ostatnich tygodniach ciąży dziecko staje się wystarczająco duże i zajmuje całą przestrzeń w macicy. Aktywność motoryczna spada, wydaje się, że gromadzi energię potrzebną do porodu. Ultradźwięki bicia serca płodu w 38 tygodniu pokażą pewne zmniejszenie częstości skurczów, co jest normą na tym etapie.

Kiedy kończy się okres ciąży, macica jest w dobrej formie, co może negatywnie wpłynąć na dostarczanie tlenu dziecku. Nie będzie zbędne badanie tętna płodu w 39. tygodniu, ponieważ poród jest bardzo blisko, a ocena jego stanu będzie cenną informacją dla położnika.

Oglądanie bicie serca przez kilka tygodni jest tylko dla kobiet, które mają pewne ryzyko przerwania ciąży.