Gdy czas trwania ciąży przechodzi przez "równik", większość oczekujących matek tak bardzo przyzwyczaja się do ich stanu, że zapomina o swojej sytuacji. Jednak 23 tydzień ciąży może stanowić "niespodzianki", dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co może oznaczać naruszenie.

23 tygodnie ciąży - ile miesięcy?

Lekarze zajmujący się nadzorem ciąży, zawsze określają czas trwania ciąży, w oparciu o datę pierwszego dnia ostatniego przed poczęciem miesiączki. Ten parametr jest zawsze podawany w tygodniach. Się, przyszłe matki wolą brać pod uwagę ten okres w miesiącach, a zatem występują trudności w procesie tłumaczenia.

Aby niezależnie i poprawnie tłumaczyć tygodnie na miesiące, musisz znać kilka funkcji. Lekarze upraszczają obliczenia trwają przez cały miesiąc przez 4 tygodnie, a liczba dni w każdym miesiącu wynosi 30. Biorąc pod uwagę te niuanse, można obliczyć, że 23 tygodnie ciąży - 5 miesięcy i 3 tygodnie. Zbliża się szósty miesiąc ciąży , a zanim pojawi się dziecko, jest 17 tygodni położniczych.

23 tydzień ciąży - co dzieje się z dzieckiem?

Dziecko w 23 tygodniu ciąży nadal się rozwija i poprawia. Do tego czasu trzustka zaczyna wytwarzać insulinę hormonalną, która bierze udział w procesie przemiany materii. Działa też śledziona, która przeprowadza syntezę komórek krwi. Aktywne zmiany zachodzą w mózgu: zwiększa się liczba zwojów, a bruzdy stają się głębsze.

Znaczące zmiany odnotowano w układzie trawiennym, który jest prawie gotowy do funkcjonowania. Każdego dnia dziecko może połknąć niewielką ilość płynu owodniowego, który wydobywa się z jego ciała wraz z moczem. Część tego płynu wchodzi do jelita, gdzie jest przekształcana w oryginalne calmetonium. Gromadzi się i jest uwalniana na zewnątrz dopiero po urodzeniu.

23 tydzień ciąży - wzrost masy płodu

Każdego dnia dziecko staje się cięższe, a długość jego ciała wzrasta. Jego waga w 23 tygodniu ciąży wynosi 500-520 g. Długość ciała od korony do pięty wynosi 28-30 cm. Lekarze często używają takiego wskaźnika jak rozmiar kości ogonowo-ciemieniowej, który w tym momencie ma 18-20 cm. zauważ, że powyższe normy są uśrednione, a podczas oceniania wskaźników antropometrycznych położne zawsze biorą pod uwagę:

  • wzrost i waga rodziców;
  • cechy diety kobiety w ciąży.
шестой месяц беременности

23 tygodnie ciąży - rozwój płodu

Płód w 23 tygodniu ciąży poprawia jego umiejętności i zdolności. Występuje aktywacja układu nerwowego i aktywność odruchowa. Przyszłe dziecko reaguje na bodźce zewnętrzne: hałas, światło, muzyka. Poprzez zwiększenie perturbacji matka może ustalić, czy go lubią, czy nie. Do tego czasu układ mięśniowo-szkieletowy jest już rozwinięty, więc wzrasta amplituda i siła wstrząsów, udarów i zaburzeń.

Kiedy rozpoczyna się 23 tydzień ciąży, schemat dziecka jest ustawiony. Mama może zauważyć, że o określonych porach dnia dziecko wykazuje dużą aktywność, podczas gdy w innych śpi więcej. W tym przypadku nie zawsze zainstalowane biorytmy dziecka pokrywają się z matką: wiele matek jest zmuszonych dostosować się do ich przyszłego dziecka, które jest przyzwyczajone do nie zasypiania wieczorem, a czasami w nocy. Po jego urodzeniu matka będzie mogła regulować reżim dziecka.

Jak wygląda płód w 23 tygodniu ciąży?

Dziecko w 23. tygodniu ciąży jest praktycznie takie samo jak noworodek. Nogi i uchwyty stają się proporcjonalne, a twarzowa część czaszki nabiera indywidualnych cech. Pokrywy skóry mają wiele fałd i są gęsto pokryte drobnymi cienkimi włoskami (lanugo). Ciało produkuje więcej melaniny, dzięki czemu włosy na głowie zaczynają barwić. Podczas wykonywania ultradźwięków na palcach można prześledzić płytki paznokcia, które już w tym czasie praktycznie dosięgną krawędzi.

Drga w 23 tygodniu ciąży

Zwykle dziecko jest aktywne w tygodniu 23. W jamie macicy pozostaje dużo wolnej przestrzeni do działania. Dziury, salta, salta są często naprawiane przez matkę przez cały dzień. Ważne jest, aby przeprowadzać ich okresowe liczenie. Aktywność ruchowa, według lekarzy, pełni rolę wskaźnika ogólnego stanu płodu, odzwierciedla stan jego zdrowia.

Naprawianie perturbacje konieczne jest wydawanie w ciągu dnia, kiedy płód jest aktywny. Optymalnym okresem dla takich pomiarów jest przedział od 9 do 19 godzin. W tym czasie przyszła matka powinna liczyć co najmniej 10 epizodów perturbacji. Zwiększenie lub zmniejszenie tego wskaźnika może wskazywać na powikłania ciąży, w tym:

беременность 23 недели развитие

23 Tydzień ciąży - Co się dzieje z mamą?

Biorąc pod uwagę okres taki jak 23 tygodnie ciąży, co dzieje się z przyszłą matką, należy zauważyć znaczny wzrost wagi. Do tego czasu kobiety od początku ciąży zyskują 5-7 kg. Co tydzień masa ciała ciężarnej wzrasta o 500 g. Ważne jest, aby monitorować ten parametr, ponieważ nadwaga może wpływać na zdrowie płodu.

Wraz z figurą ciężarnej w 23 tygodniu ciąży zmienia się również chód. Środek ciężkości przesunął się do przodu, więc kobieta musi chodzić, odrzucając ramiona. Podczas chodzenia ciężar przesuwa się na bok nogi podpierającej, co powoduje typowy chód u kobiet w ciąży. Aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, lekarze zalecają stosowanie opatrunków prenatalnych.

23 tydzień ciąży - uczucie kobiety

Kiedy ciąża trwa 23 tygodnie, rozwój i odczucia matki oczekującej są spowodowane zmienionym tłem hormonalnym. Ponadto szybki rozwój narządu płciowego powoduje przesunięcie narządów wewnętrznych. Na tle tych zmian powszechna jest duszność i zgaga. Kobiety zauważają, że oddychanie staje się cięższe, wzrasta liczba ruchów oddechowych. Po obfitym obiedzie kobiety w ciąży często rejestrują zgagę, erupcje, które mogą być spowodowane przez odwrotne częściowe wrzucanie pokarmu do przełyku.

W tym czasie pod wpływem macicy znajduje się również pęcherz moczowy. Pod naciskiem ciała zmniejsza się jego głośność, wzrasta liczba wezwań do ewakuacji. W wyniku takich zmian zmniejsza się objętość moczu. Zjawisko to jest normą fizjologiczną, dlatego nie jest konieczne ograniczanie objętości wypijanej cieczy, jednak warto ją kontrolować (2 litry dziennie).

вес на 23 неделе беременности

Brzuch w 23 tygodniu ciąży

Zwykle macica w 23 tygodniu ciąży powinna być 4 cm powyżej pępka. Od tego czasu niemal wszystkie kobiety odczuwają treningowe (fałszywe) walki. Są to nieregularne, bezbolesne i krótkotrwałe skurcze macicy macicy, które są nieproduktywne i nie powodują początku pracy u kobiet. Kiedy zmieniasz pozycję ciała, znikają same.

23 tydzień ciąży towarzyszy wzrost wielkości brzucha - aby go ukryć przed innymi nie uda. Na powierzchni skóry może pojawić się pasek ciemnego koloru, przechodzący od pępka do łonowca. Powstaje ze względu na zmienione tło hormonalne i znika samoczynnie pod koniec ciąży. Liczne rozstępy mogą pojawić się na powierzchni brzucha - rozstępy, aby zwalczyć, którym lekarze zalecają stosowanie kremów nawilżających.

Przydziały w 23 tygodniu ciąży - norma

W prawidłowym przebiegu ciąży, wydaliny w 23 tygodniu ciąży pozostają niezmienione. Są średniej obfitości, przezroczystego koloru, czasem białawy odcień. Nieprzyjemne zapachy powinny być nieobecne. Położnicy przyznają obecność kwaśnego zapachu. Barwienie wyładowania, zmiana konsystencji lub objętości powinny być okazją do porady lekarskiej.

Zielony, żółty kolor wydzieliny z pochwy wskazuje na obecność zapalnego lub zakaźnego procesu w układzie rozrodczym. Aby ustalić przyczynę, musisz udać się do ginekologa i uzyskać kontrolę. Krwawa absolutorium w tym czasie jest rzadkością. Jednak nie można ich całkowicie wykluczyć. Wśród możliwych przyczyn rozwoju:

Ból w 23 tygodniu ciąży

Kiedy nadejdzie 23. tydzień ciąży, bóle pleców i pleców u wielu ciężarnych kobiet. Te bolesne odczucia wiążą się ze zwiększonym obciążeniem kręgosłupa. Bóle nie mają wyraźnej lokalizacji i są wzmacniane po długim spacerze, aktywności fizycznej. Aby zmniejszyć ich ciężkość, położne zalecają noszenie specjalnego bandaż , który jest tylko wzięty na noc.

W okresie ciąży trwającej 23 tygodnie rozwój drgawek nóg może być wywołany brakiem wapnia we krwi, z czego część idzie do budowy aparatu mięśniowo-szkieletowego płodu. Wiele kobiet narzeka na fakt, że okresowo redukują mięśnie brzuchatego łydki. Aby wykluczyć to zjawisko, lekarze przepisują kompleksy witamin, które zawierają wapń i witaminę D.

Ultradźwięki w 23 tygodniu

Ultradźwięki w 23. tygodniu ciąży mogą być wykonywane wyłącznie w specjalnych wskazaniach. W drugim badaniu badanie to trwa od 16 do 20 tygodni. Podczas badania lekarz dokładnie bada płód, określa jego wielkość, ocenia działanie układu sercowo-naczyniowego. Szczególną uwagę zwraca się na łożysko, oceniając jego rozmiar, grubość i umiejscowienie, które może wynosić nawet do 8 miesięcy.

Niebezpieczeństwa w 23. tygodniu ciąży

Okres ciąży 23-tygodniowych lekarzy nazywa się bezpiecznym i stabilnym. Ryzyko spontanicznej aborcji już zaszło - łożysko jest mocno przytwierdzone do ściany macicy. Jednak komplikacje związane z procesem ciąży są nadal możliwe:

  • choroby zakaźne matki (ARVI, grypa, ARI);
  • żylaki ;
  • krwawienie z macicy.