Pragnienie urodzenia dziecka jest charakterystyczne dla każdej kobiety, niestety nie zawsze jest wykonywane. Częstą przyczyną poronienia samoistnego jest niezdolność szyjki macicy do radzenia sobie z jej funkcją blokującą: pod wpływem domacicznej presji jest ona wygładzona i otwarta, prowokując groźba aborcji . Lekarze nazywają takie naruszenie ICI lub niewydolnością szyjkowo-szyjkową.

Isthmiko-szewska niewydolność - powody

Najczęściej niedokrwienno-szyjkową niewydolność wykrywa się w drugim trymestrze ciąży, gdy rozpoczyna się intensywny wzrost płodu. Kobiety, które przeszły IVF lub przeszły szyjkę macicy podczas poronienia lub poprzednich porodów są zagrożone (na przykład przy ręcznym usunięciu łożyska, narodzinach dużego dziecka lub użyciu kleszczy położniczych).

Ponadto przyczyną niedokrwienia i niedokrwienia szyjki macicy są:

  • wrodzone wady rozwojowe macicy (podwojenie macicy, dwugłowej macicy itp.);
  • infantylizm macicy;
  • Niedobór progesteronu i nadmiar androgenów;
  • anatomiczne nieprawidłowości szyjki macicy (wrodzone lub nabyte);
  • zmieniony stosunek tkanki łącznej i mięśniowej w szyjce macicy.

Isthmiko-szewska niewydolność - objawy

Niebezpieczeństwo niewydolności isthmico-szyjki macicy w ciąży polega na tym, że nie towarzyszą jej żadne objawy zewnętrzne ani odczucia bólu. Podejrzenie, że przedwczesne ujawnienie szyjki macicy może być spowodowane zwiększonym oddawaniem moczu (nietypowe w drugim trymestrze), wydzielinami sukritycznymi (segregacja śluzówki podczas ciąży ), dyskomfort w pochwie.

Przy każdym podejrzeniu niewydolności szyjno-mięśniowo-szyjnej należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza i zachować najwyższą ostrożność: w tej sytuacji zakończenie ciąży może wywołać nawet kichanie.

Niewydolność szyjkowo-szewsko - diagnostyczna

Niestety, ICI jest najczęściej diagnozowana tylko po poronieniu samoistnym. Przed zajściem w ciążę choroba ta jest niezwykle trudna do zidentyfikowania, z wyjątkiem przypadków obecności szyjki macicy z poważnymi bliznami.

Przed postawieniem diagnozy lekarz z pewnością zapyta o poronienia i urazy szyjki macicy, a także o obecność zaburzeń endokrynologicznych. Podczas badania ginekologicznego, na możliwość niedokrwienia i szyjki niewydolności wskazuje odkształcenie, skrócenie i zmiękczenie szyjki macicy, a czasami jej otwarcie. W razie wątpliwości zaleca się wykonanie ultrasonografii przezpochwowej lub histerosalpingografii (nieciężarnej).

Niewydolność szyjkowo-szewska - leczenie

Jeśli u kobiety zdiagnozowano niedoczynność niedokrwienno-szyjkową, zaleca się obserwowanie leżenia w łóżku i całkowitego odpoczynku, w tym stosunku płciowego.

Do leczenia NIC stosowane są metody chirurgiczne i konserwatywne. Kobiety nie będące w ciąży wykonują z reguły chirurgię plastyczną szyjki macicy. Koncepcja w tym przypadku może być zaplanowana tylko sześć miesięcy po operacji, a poród odbywa się za pomocą cięcia cesarskiego.

Interwencja chirurgiczna u kobiet w ciąży polega na nałożeniu szwów na szyjce macicy i jest przeprowadzana do 16-18 tygodni Leczenie niewydolności szyjno-maciczno-szyjnej ciąża. Jeśli operacja się powiedzie, ściegi zostaną usunięte na okres 37 tygodni.

Konserwatywną metodą leczenia jest stosowanie pessarów (pierścieni Goj, Meyer) - specjalnych urządzeń położniczych wykonanych z silikonu lub plastiku, które zmniejszają obciążenie szyjki macicy. Pessary mogą być instalowane w konsultacji z kobietą, zwykle odbywa się we wczesnym etapie ciąży i usuwane przed porodem, w 37-38 tygodni.

Pessary nie uszkadza szyjki macicy i nie stanowi zagrożenia dla przyszłej matki i dziecka, ale jest nieskuteczna po otwarciu szyjki macicy i wypadnięciu pęcherza.