Laparoskopię stosuje się do dokładnego potwierdzenia ciąży ektopowej i przeprowadzenia odpowiedniej procedury chirurgicznej. Jest to postępowa metoda terapeutyczna i diagnostyczna, która pozwala uniknąć tradycyjnej operacji chirurgicznej.

Laparoskopia w ciąży pozamacicznej jest przeprowadzana tylko wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa znajduje się w jajowodzie (ciążowa ektopowa ciąża). W tym przypadku laparoskopię wykonuje się na dwa sposoby:

  1. Tubotomia jest metodą laparoskopową, w której rurka macicy jest otwierana i komórka jajowa jest usuwana, po czym cała jama brzuszna zostaje oczyszczona z resztek jajeczek i skrzepów krwi. Główną zaletą tubotomii jest zachowanie rurki macicy jako w pełni funkcjonującego organu.
  2. Tubektomia - metoda laparoskopii, która jest stosowana w przypadku poważnego uszkodzenia rurki macicy i zapewnia jej obowiązkowe usunięcie. W przypadku nieodwracalnego uszkodzenia jajowodu, narząd ten nie może już wykonywać swoich funkcji, a ryzyko ciąży pozamacicznej po laparoskopii jest bardzo wysokie. Przy takiej diagnozie lekarz z reguły domaga się usunięcia uszkodzonego narządu, aby wykluczyć dalsze komplikacje.

Należy pamiętać, że im wcześniej kobieta zwróci się do lekarza, tym skuteczniejsza laparoskopia będzie wykonywana podczas ciąży pozamacicznej, co zmniejsza ryzyko powikłań po operacji.

Laparoskopia po ciąży pozamacicznej może być wymagana w przypadku edukacji. zrosty w jajowodach . W tym przypadku operacja jest przeprowadzana w celu oddzielenia zrostów i przywrócenia przepuszczalności i podstawowych funkcji jajowodów.

Odzyskiwanie po laparoskopii w ciąży pozamacicznej

Okres pooperacyjny z laparoskopią w ciąży ektopowej wynosi około 5-7 dni. Siódmego dnia ciąża pozamaciczna po laparoskopii po zabiegu usuń szwy. W pierwszych dwóch tygodniach po laparoskopii zaleca się wziąć tylko prysznic i leczyć rany jodem. W ciągu 1-2 tygodni zaleca się stosowanie diety oszczędzającej, aby nie obciążać żołądka tłustymi, korzennymi i pikantnymi potrawami.

Seks po laparoskopii o ciąży pozamacicznej jest dozwolony po przywróceniu cyklu miesiączkowego, to znaczy po zakończeniu pierwszej miesiączki, która rozpoczęła się po operacji.

Aby zaplanować ciąża po ektopowej laparoskopii jest to możliwe po 3-4 miesiącach, jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza prowadzącego. Chociaż w niektórych przypadkach możliwość zajścia w ciążę występuje w ciągu 1-2 miesięcy po operacji. W każdym przypadku konieczna jest konsultacja i obserwacja lekarza dla kobiety poddanej laparoskopii.