przewód pępowinowy Według lekarzy położników takie zjawisko jak wytłaczanie na sznurach jest dość powszechnym zjawiskiem w ciąży. W większości przypadków pętle pojawiają się wokół szyi płodu, a także znikają. Dlatego do pewnego momentu lekarze nie zwracają na to uwagi. Kontrolę specjalną przeprowadza się dopiero po rozpoczęciu 3. trymestru ciąży, a dokładniej pod koniec, gdy czas porodu jest już bardzo blisko.

Co rozumie się przez definicję "uwikłania pępowiny wokół szyi płodu"?

Wiele kobiet słyszy to sformułowanie podczas badania ultrasonograficznego, ale nie wszyscy wyraźnie rozumieją, co to oznacza i jak niebezpieczna jest ta sytuacja dla zdrowia niemowlęcia. Na początek powiedzmy, co to jest pępowina.

Pępowina jest formacją anatomiczną, która jest sznurkiem, w którym znajdują się naczynia krwionośne. To on jest łącznikiem między ciałem matki a płodem, ponieważ bezpośrednio przez pępowinę do przyszłego dziecka przybywają wszystkie potrzebne substancje, a produkty przemiany materii są przekierowywane.

Kiedy pępowina tworzy pętlę wokół szyi płodu, lekarze mówią o pojedynczej pętli. Ta sytuacja nie powinna powodować paniki i strachu w przyszłości, ponieważ w większości przypadków splątanie znika. Ale należy powiedzieć, że może się zdarzyć, że pętla, która zniknęła na chwilę na szyi dziecka, pojawi się ponownie. Zazwyczaj obserwuje się to w połowie ciąży, gdy aktywność fizyczna płodu jest bardzo wysoka.

Dlaczego splątanie płodu płodu pępowinowego?

Jak wspomniano powyżej, główną przyczyną rozwoju takiej sytuacji jest nadmierna ruchliwość płodu, co z kolei może być spowodowane niedotlenieniem. Jednak podobne zjawisko można zaobserwować, gdy:

  • płód jest zbyt długi pępowin (ponad 70 cm);
  • duża ilość płynu owodniowego (polyhydramnios).

Oprócz powyższych powodów, konieczne jest również stwierdzenie, że takie naruszenie może rozwijać się spontanicznie, tj. absolutnie losowo (na przykład dziecko odwrócone, a pępowina owinięta wokół szyi).

Jakie są konsekwencje splątania, takiego jak pępowina?

Ze względu na to, że zjawisko to bardzo często znika samoistnie, nie wymaga żadnych działań ze strony lekarzy. Jednakże, jeśli splątanie zostanie wykryte w okresie 37 tygodni i później, ciężarna kobieta zostaje zaabsorbowana na specjalnym rachunku, który obejmuje monitorowanie pozycji pępowiny w miarę upływu czasu, poprzez wielokrotne badania ultrasonograficzne.

Według statystyk około 10% wszystkich przypadków splątania kończy się rozwojem powikłań. Głównym jest dławienie, a co za tym idzie - niedotlenienie (niedobór tlenu). Można to zaobserwować tylko przy podwójnym, zwartym sznurze z sznurkiem na szyi, co ma negatywne konsekwencje. W takich przypadkach, aby w pełni ocenić stan dziecka, wykonuje się kardiotokografię i doplerometrię, które determinują nieprawidłowości w pracy układu sercowo-naczyniowego, a także stan przepływu krwi. splątanie sznurka wokół szyi płodu

Jeśli chodzi o cechy porodu z zaplątaniem pępowiny wokół szyi, wybór taktyki dostawy zależy całkowicie od rodzaju splątania. Tak więc, jeśli dziecko ma splątanie mnogie (2 lub więcej pętli) w 38-39 tygodni, poród odbywa się przez cięcie cesarskie.

Tak więc, ustalając, co jest niebezpieczne w zaplątaniu pępowiny wokół szyi płodu, możemy powiedzieć, że ta sytuacja nie powinna wywoływać paniki u przyszłej matki, zwłaszcza jeśli jest to pojedyncze splątanie. Jeśli istnieje podejrzenie wystąpienia komplikacji, lekarze zawsze dokładnie monitorują stan dziecka, przeprowadzając różne badania sprzętu.