Wiele kobiet na różnych etapach ciąży boryka się z nieprzyjemną, a czasem przerażającą diagnozą uwikłania w pępowinę, której przyczyny często nie są nawet w stanie ustalić doświadczeni specjaliści. Jeśli jesteś w tej liczbie, nie panikuj, panikuj, a zwłaszcza obwiniaj siebie. Objęcie pępowiny szyi płodu nie jest niczym niezwykłym - około jedna czwarta kobiet w ciąży.

Nasze babki również mówiły nam, jak zapobiegać splątaniu z pępowiną, a mianowicie, że powinniśmy porzucić każdy rodzaj robótek, aby nie "związać" pętli z naszym dzieckiem. Oczywiście współczesna medycyna potwierdza absurdalność tego przekonania, ponieważ taka diagnoza nie ma nic wspólnego z dzianiem, haftowaniem czy szyciem. Przeciwnie: proces kojący ma dobroczynny wpływ na samopoczucie matki oczekującej i odpowiednio na przebieg ciąży.

Pępowina - twoje połączenie z dzieckiem

Aby zrozumieć, dlaczego sznur jest spleciony, trzeba mieć pojęcie, jaki rodzaj ciała jest, jak działa i do czego służy. Pępowina to rodzaj nici, która zwykle ma szerokość do 2 cm, długość od 40 do 70 cm i służy do połączenia dziecka z ciałem matki. Poprzez pępowinę dziecko otrzymuje tlen i witaminy, mikroelementy i inne składniki odżywcze.

Z reguły sznur z pępowiną dziecka występuje w 20-25% przypadków. Niezwykle rzadko taka diagnoza kończy się zabiegiem chirurgicznym. Jeśli pępowina nie zakłóca normalnego rozwoju płodu, nie jest konieczne stosowanie ekstremalnych środków. Możliwe, że Twoje aktywne dziecko będzie mogło samodzielnie wydostać się z pętli. Jak pokazuje praktyka, specjalne ćwiczenia i ćwiczenia oddechowe czasami pomagają uniknąć zaplątania się w pępowinę.

Przyczyny pępowiny

Aby jednoznacznie sformułować odpowiedź na pytanie, z powodu tego, co się dzieje z pępowinami, jest mało prawdopodobne, aby był w stanie nawet wykwalifikowanego lekarza. Co do zasady przyczyną oskarżenia jest zwykle nadmierna aktywność dziecka, ale czynniki, które go prowokują, mogą być bardzo zróżnicowane. Być może lubisz ekstremalne sporty z towarzyszącym przypływem adrenaliny i być może - cierpiałeś na stres.

Tak więc, z tego, co dzieje się z uwikłaniem w pępowinę, może być złe traktowanie przyszłej matki, co również zwiększa aktywność płodu. Najbardziej niebezpiecznym czynnikiem jest niedotlenienie - Twoje dziecko nie ma wystarczającej ilości powietrza, przez co porusza się aktywniej i może zaplątać się w pępowinę.

Warto zauważyć, że długość tego narządu również odgrywa ważną rolę, ponieważ w małym pępowinie dziecko po prostu nie może się pomylić. Ale w tym przypadku niewiele może na tobie polegać - długość naczyń jest określana genetycznie.

Niebezpieczeństwo splątania pępowiny podczas porodu

Pojedynczy splątanie pępowiny na szyi nie jest oczywiście zagrożeniem dla twojego dziecka, jeśli nie przeszkadza mu to w normalnym rozwoju. Podwójne lub potrójne splątanie się sznurka może być naprawdę niebezpieczne. Ale dzisiaj taka diagnoza nie stanowi szczególnego zagrożenia, ponieważ profesjonalna położna będzie w stanie rozwiązać ten problem podczas porodu, bez uszczerbku dla zdrowia dziecka, po prostu usuwając zawiasy z szyi dziecka.

Dlatego też, jeśli badanie ultrasonograficzne wykazało splątanie sznurka i można je zobaczyć od 17 tygodnia ciąży, należy zadbać o dlaczego dzieje się splątany sznur wykwalifikowana opieka medyczna. Doświadczenie i umiejętności lekarza będą miały szczególne znaczenie dla życia i zdrowia dziecka podczas porodu.

Istnieją poważne przypadki, w których zaleca się operację. Na przykład, jeśli masz serdeczną uwagę i prezentację płodu przez miednicę, twój lekarz może przepisać cesarskie cięcie. Fakt, że niewłaściwa pozycja dziecka i sznura szyi z pępowiną są czynnikami ryzyka, dlatego konieczna jest specjalna kontrola lekarza prowadzącego.

W każdym razie staraj się uwzględnić w swoim reżimie chodzenie na świeżym powietrzu, nie denerwuj się i nie uśmiechaj się częściej, ponieważ jesteś przyszłą matką, a zdrowie twojego dziecka w dużej mierze zależy od Ciebie.