Dysfunkcja łożyska (w ginekologii, niewydolności płodowo-łożyskowej) to cały zespół symptomów, które objawiają się ze strony łożyska, aw konsekwencji z rozwoju płodu.

Są ostre niewydolność łożyska i jego chroniczna postać.

Ostra niewydolność łożyska charakteryzuje się ostrym zaburzeniem w krwiobiegu między łożyskiem a dzieckiem. Ze względu na to, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, a także składników odżywczych. Ostra dysfunkcja charakteryzuje się takimi objawami, jak oderwanie łożyska i krwawienie w różnym stopniu. W takim przypadku konieczna jest pilna hospitalizacja kobiety w ciąży. Stan niemowlęcia w łonie zależy od tego, gdzie występuje oderwanie tkanki łożyska.

Postać przewlekła jest trudniejsza do zdiagnozowania, jej rozwój jest powolny i nie mogą mu towarzyszyć objawy.

Kiedy dysfunkcja łożyska jest bardzo ważna, analiza jest badanie dopplerowskie u kobiet w ciąży przepływ krwi do łożyska. Jest to rodzaj ultradźwięków, w których sprawdza się przepływ krwi z łożyska do płodu, a także do macicy. Badanie to jest przeprowadzane z czasem, aby pokazać dokładniejszy obraz.

Inne nieprawidłowości łożyska

Torbiel łożyska może również powodować niewydolność łożyska. Torbiel powstaje w miejscu zapalenia, jeśli powstała przed 20 tygodniem ciąży - jest to normą, ale późniejsza formacja torbieli łożyska wskazuje na niedawne zapalenie. W takim przypadku leczenie jest przepisywane przez lekarza i z reguły terapia zawiera kurs przywracający przepływ krwi w łożysku.

Obrzęk łożyska

Ta nieprzyjemna diagnoza jest również określana za pomocą ultradźwięków. Obrzęk łożyska jest pogrubieniem samego łożyska, występuje, gdy matka cierpi na infekcję domaciczną, a może również wystąpić u pacjentów z cukrzycą, aw przypadku konfliktu czynnika Rh z matką z płodem. Podobnie jak wszystkie nieprawidłowości i nieprawidłowości w łożysku, łożysko będzie słabo radziło sobie z jego funkcjami, a dziecko będzie otrzymywać mniej tlenu i substancji odżywczych.

Zerwanie łożyska

Pęknięcie łożyska jest rzadkim zjawiskiem. Może wystąpić po 20 tygodniach ciąży, kiedy łożysko jest w pełni ukształtowane. Objawy, które są zawsze obecne po pęknięciu łożyska, to silny ból w dolnej części brzucha, a także krwawienie z pochwy. Ryzyko pęknięcia łożyska obejmuje kobiety z cukrzycą.

Zawał łożyska

Zawał łożyska jest śmiercią części łożyska z powodu upośledzenia przepływu krwi. Jeśli atak serca dotknął bardzo małą część łożyska, najprawdopodobniej nie wpłynie to w żaden sposób na dziecko, ale jeśli dotknie to miejsce o objętości co najmniej trzech centymetrów, sytuacja ta może spowodować niewydolność krążeniowo-nerwową.

Wszystkie te nieprawidłowości łożyska z jego normalnego stanu prowadzą do zaburzeń i opóźnionego rozwoju płodu. W przypadku dysfunkcji łożyska niezbędny jest stały nadzór lekarski, a także szybkie leczenie.

nieprawidłowości łożyska

Zabieg trwa dość długo i jest przeprowadzany w szpitalu. Monitorowanie ciężarnej z dowolną z tych diagnoz występuje aż do porodu, ze względu na wysokie ryzyko zgonu płodu, pęknięcia łożyska i wiele innych powikłań.

Zapobieganie

Zapobieganie niewydolności łożyska jest bardzo ważne. Aby to zrobić, konieczne jest zarejestrowanie się na czas, aby przejść wszystkie egzaminy, ponieważ terminowa identyfikacja problemu pozwoli uniknąć złych konsekwencji. Również kobieta w ciąży musi chodzić jak najwięcej na świeżym powietrzu, odpoczywać w ciągu dnia i dobrze się odżywiać.