Ultradźwięki to najdokładniejsza metoda potwierdzania ciąży. Jednak zaleca się trzymanie go nie wcześniej niż 3 tygodnie po prawdopodobnym poczęciu. W zależności od metody badanie może mieć charakter przejściowy lub przezpochwowy. Najbardziej wiarygodne w czasie ciąży jest właśnie USG przezpochwowe.

USG do oznaczania ciąży należy przeprowadzać ostrożnie, nie nadużywając go, ponieważ może to prowadzić do aborcji. Oprócz diagnozy samej ciąży USG stanowi odpowiedź na szereg pytań związanych z "interesującą sytuacją". Na przykład macica ciążowa. Jeśli zapłodnione jajo zostało wszczepione nie do macicy, ale wcześniej do jajowodu, ciążę nazywa się ektopową, a stan ten jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia, a nawet dla życia kobiety.

Wczesna diagnostyka ultrasonograficzna ciąży

Za pomocą badań możliwe jest określenie czasu trwania ciąży - z dokładnością 2-3 dni. Oznaczanie ciąży za pomocą ultradźwięków wykonuje się mierząc wielkość zarodka-ciemieniowej zarodka. Staje się to możliwe od 6 tygodnia ciąży. We wcześniejszych okresach w celu określenia czasu trwania ciąży za pomocą ultradźwiękowych pomiarów worka płodowego są brane.

We wczesnych stadiach za pomocą ultradźwięków można już określić liczbę owoców. W 5. tygodniu można łatwo określić wielokrotność.

Przy pomocy ultradźwięków już we wczesnych stadiach można wykluczyć tzw. "Fałszywą ciążę" - masę w miednicy, torbiele jajników, mięśniaki macicy.

Podczas przeprowadzania USG może potwierdzić żywotność zarodka. Serce zarodka zaczyna kurczyć się w ciągu 3 tygodni i 4 dni od momentu poczęcia. Jest to wyraźnie widoczne na monitorze. Ponadto można wykluczyć patologię wczesnego wieku ciążowego (pęcherzyka żółciowego) i zagrozić aborcją. Jest to szczególnie prawdziwe wczesna diagnoza USG ciąży jeśli nastąpi krwawienie. Ważne jest, aby wykluczyć oderwanie łożyska, a jeśli istnieje oderwanie, to ultradźwięki są używane do monitorowania dynamiki płodu i określa się stopień odrywania.

Ultradźwięki w ogromnym stopniu przyczyniają się do ustalenia lokalizacji kosmówki - przyszłości łożyska. Pozwala to na wykluczenie takiego stanu, jak łożysko przodujące i inne zaburzenia, na przykład z opóźnieniem wzrostu wewnątrzmacicznego, niezgodnością Rh i cukrzycą.

W odniesieniu do określenia płci dziecka za pomocą ultradźwięków, możliwe jest tylko w 16-18 tygodniu ciąży.