Ćwierć wieku temu bandaż był niekochany, chociaż był niezbędny w szafie przyszłych matek. Pod względem złożoności zakładania, ten produkt był często porównywany z gorsetem: sznurowanie, haczyki, oczka ... Dziś bandaż o nowoczesnym kroju jest łatwy do noszenia i wygodny w noszeniu. Prawdą jest, że konieczne jest również wiedzieć, jak nosić opatrunek przedporodowy.

Dlaczego potrzebuję bandaża?

Lekarze zalecają stosowanie opatrunku od 20 do 22 tygodnia ciąży, to jest, gdy tylko twój brzuch stanie się zauważalny. Oczywiście można zrobić dobrze bez bandażu, ale tylko wtedy, gdy aktywnie uprawiałeś sport i wzmacniałeś mięśnie brzucha przed zajściem w ciążę. W przeciwnym razie bandaż jest po prostu konieczny: odciąży obciążenie kręgosłupa i mięśnie brzucha i pozwoli dziecku zająć właściwą pozycję przy porodzie.

Ponadto, bandaż pomaga z zagrożeniem przedwczesnego porodu (nie pozwala dziecku upaść), jest niezbędny przy ciąży mnogiej, a nawet może zapobiegać pojawianiu się rozstępów.

Który zespół wybrać?

Są bandaże prenatalne, poporodowe i uniwersalne:

  1. Opaska prenatalna pomaga kobiecie dumnie nosić zaokrąglony brzuszek. Ma wygląd bardzo ciasnych majtek, przed którymi znajduje się specjalna elastyczna wkładka - to właśnie podpiera żołądek.
  2. Bandaż poporodowy jest niezbędny dla kobiet, które urodziły z cesarskim cięciem: niezawodnie naprawi szwy, rozładuje napięcie i wzmocni mięśnie brzucha. W rzeczywistości są to te same wysokie majtki, ale już z efektem przeciągania.
  3. Jednak dzisiaj powszechny (połączony) bandaż ma największe zapotrzebowanie. Wygląda jak pasek z rzepem i nosi się zarówno przed porodem, jak i po nim. W okresie prenatalnym jego szeroka część wzmacnia plecy, a wąska jest umocowana pod brzuchem. Po porodzie pasek jest odwrócony: szeroka część na brzuchu, Jak założyć zespół prenatalny i wąskie - z tyłu.

Jak założyć bandaż dla kobiet w ciąży?

Jeśli złapałeś bandaż w specjalnym sklepie, prawdopodobnie asystenci sprzedaży powiedzieli ci i pokazali ci, jak prawidłowo założyć bandaż prenatalny. Może twój ginekolog już się z tobą skontaktował, albo po prostu zapytasz go, jak założyć bandaż dla kobiet w ciąży. Sam będziesz w stanie opanować tę prostą sprawę za pomocą następującego algorytmu:

  1. Połóż się na plecach z poduszką pod pośladkami.
  2. Odpręż się i połóż na kilka minut. Twoje dziecko przeniesie się do górnej części brzucha (uczucie ciężkości i ciśnienia na pęcherzu zniknie).
  3. Załóż i mocno zapnij bandaż.
  4. Przewróć się na bok i delikatnie, powoli, wstań.

Sprawdź sam siebie: prawidłowo założony bandaż przechodzi pod żołądkiem, chwytając kość łonową i opiera się na biodrach. Bandaż w żadnym wypadku nie powinien ściskać żołądka! Nie napinaj go zbyt mocno, a jednocześnie luźno zwinięty bandaż nie ma sensu.

Możesz nosić bandaż do 5 godzin dziennie, ale jeśli Ty lub Twoje dziecko czuje się nieswojo, najlepiej zredukować ten czas do minimum.

Jak założyć bandaż poporodowy?

Nie spiesz się, aby uszczypnąć się w bandaż tuż po porodzie. Lekarze zalecają noszenie bandaży przez 7-10 dni po urodzeniu dziecka. Nie zakładaj bandaża przez cały czas: co 3 godziny, załóż przerwę na 30 minut, w nocy bandaż musi zostać usunięty.

Jak prawidłowo ubierać bandaż poporodowy

Opaska po porodzie jest nakładana w taki sam sposób jak opaska prenatalna - leżąc na plecach, gdy mięśnie brzucha rozluźniają się i zajmują właściwą pozycję.

Jak nosić uniwersalny bandaż?

Zasady noszenia uniwersalnego bandażu są absolutnie takie same jak w przypadku prenatalnym i poporodowym. Noś go w pozycji leżącej, podnosząc biodra:

  1. Rozłóż bandaż na sofie lub łóżku. Połóż się tak, aby szeroka część bandaża była pod talią.
  2. Przymocuj końce opaski pod brzuchem, podnosząc komfortowy stopień "napięcia".
  3. Wstając, wyreguluj stopień nacisku na podbrzusze.