Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych metod zapobiegania i diagnostyki okołoporodowej jest dziś USG. Prawie wszystkie placówki medyczne, które monitorują kobiety w ciąży, stosują tę metodę diagnostyczną. Za pomocą ultradźwięków kobiet w ciąży można zauważyć nieprawidłowości w rozwoju płodu. Jeśli prognozy medyczne zostaną potwierdzone, że istnieje patologia, w przyszłości łatwiej będzie właściwie dostarczyć i zaplanować leczenie dziecka.

Charakterystyka USG podczas ciąży

W czasie ciąży dostępne są następujące rodzaje USG:

  • Przesiewowe ultradźwięki są przeprowadzane, aby zobaczyć zgodność wielkości okresu płodu. Są również używane do określenia patologii płodu;
  • Selektywne ultradźwięki są przepisywane przez lekarza w przypadku, gdy patologia została już zidentyfikowana i konieczne jest sprawdzenie stanu płodu.

Wczesne badania pomagają uniknąć wielu problemów. Na przykład bardzo trudne jest zdiagnozowanie ciąży pozamacicznej podczas pierwszego badania ginekologa. Test ciążowy wykazuje dwa paski, pojawiają się mdłości, a także podczas normalnej ciąży. I tylko przez USG macicy podczas ciąży, lekarz może powiedzieć, czy ciąża jest normalna, czy ektopowa. W większości przypadków ektopowego rozwoju płodu znajduje się on w probówce. Ultradźwięki w ciąży pozamacicznej wykonuje się metodą pochwową.

Podczas ciąży wykonuje się USG szyjki macicy w celu pomiaru długości macicy, której nie należy skracać. Gardło zewnętrzne i wewnętrzne powinny być zamknięte.

Wiele kobiet z nieufnością odnosi się do USG miednicy wewnętrznej podczas ciąży we wczesnym stadium. Badania pochwowe są całkowicie bezpieczne. Nie muszą być specjalnie przygotowane, ale dostarczają podstawowych informacji o stanie macicy. W czasie ciąży występuje również ultrasonografia przezbrzuszna. Aby to zrobić, musisz najpierw wypić półtora litra płynu na 2 godziny przed zabiegiem.

W przypadku wielu ciąż ultrasonografia jest ważna, ponieważ pomaga zapobiegać komplikacjom w odpowiednim czasie i planować sam proces porodu. Badanie pozwala na monitorowanie stanu dzieci, funkcjonowania łożyska.

W czasie ciąży ciało kobiety jest obciążone dużym ładunkiem, a zdrowie kobiety zależy od zdrowia kobiety. Dlatego konieczne jest upewnienie się, że nic nie zagraża życiu matki i dziecka. W tym celu, oprócz standardowych badań, badanie ultrasonograficzne serca wykonuje się również w czasie ciąży lub jako echokardiografię. Często w czasie ciąży wykonuje się USG gruczołu tarczowego, więc jego hormony mają ogromne znaczenie dla wszystkich rodzajów metabolizmu zarodka, do umieszczenia w tkankach. Oprócz wszystkich powyższych rodzajów badań możliwe jest wykonanie USG piersi podczas ciąży. Bardzo ważne jest również diagnozowanie stanu gruczołów sutkowych u matek karmiących i kobiet w ciąży.

Istnieje również pojęcie dopplerografii w ciąży. Ten rodzaj USG pozwala scharakteryzować przepływ krwi w różnych narządach dziecka. Na przykład w mózgu, wątrobie, pępowinie, sercu.

Wpływ ultradźwięków na organizm matki i dziecka Ultradźwięki podczas ciąży

Istnieje ustalona opinia, że ​​ultradźwięki mogą negatywnie wpływać na zdrowie płodu. Jednak długotrwałe eksperymenty z tego typu diagnozą pokazują, że badanie ultrasonograficzne ciężarnych kobiet nie szkodzi embrionowi i nie wpływa na DNA. Może powodować spontaniczne skurcze macicy. Ekspozycja ultradźwiękowa może być bodźcem iw rezultacie może pojawić się hipertonia macicy. Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań, w których wyrazili opinię, że obrazowanie ultrasonograficzne może mieć tylko odległe konsekwencje. A efekty te są tak mało znaczące, że są niewidoczne.