Divigel - środek farmakologiczny, który jest wytwarzany w postaci żelu. Głównym aktywnym składnikiem tego leku jest estradiol.

Estradiol jest hormonem z grupy estrogenów, który jest wytwarzany w ciele kobiety w jajnikach. Estradiol wpływa na narządy płciowe, głównie na macicę, gruczoły sutkowe, kości gąbczaste, skórę i jej przydatki.

Hormony płciowe odgrywają ważną rolę w rozwoju ciąży i porodu, a estradiol nie jest wyjątkiem. Wzrasta synteza estradiolu pod koniec ciąży, co zwiększa pobudliwość macicy, jej wrażliwość na oksytocynę i inne substancje powodujące skurcze macicy.

Lek Divigel zawiera syntetyczny, identyczny z naturalnie estradiol, jego działanie jest podobne do biologicznego działania endogennego hormonu. Divigel służy do długiej i cyklicznej terapii w takich przypadkach:

  • hormonalna terapia zastępcza w przypadku objawów niedoboru estrogenu;
  • leczenie zespołu klimakterycznego związanego z fizjologicznym lub sztucznym kobiety w okresie menopauzy opracowany w wyniku interwencji chirurgicznej;
  • zapobieganie osteoporozie z niedoborem estrogenu.

Divigel podczas ciąży

Divigel jest przeciwwskazany do stosowania w czasie ciąży i laktacji. Jest mianowany głównie w okresie przygotowania organizmu przyszłej matki do ciąży, do eskalacji endometrium macicy przed zapłodnieniem. Leczenie należy przerwać po wykryciu przeciwwskazań, takich jak:

Żel Divigel należy stosować ściśle według zaleceń lekarza iw indywidualnie dobranych dawkach.