Kwestia stosowności wyznaczania heparyn drobnocząstkowych podczas ciąży jest nadal otwarta. Jest pewien procent kobiet, które potrzebują terapii przeciwzakrzepowej (antykoagulacyjnej), ale czy warto tak radykalnie je leczyć? Wzrost krzepliwości krwi obserwuje się w chorobach zakaźnych i zapalnych, groźbie zakończenia ciąży i ryzyku śmierci płodu. Postaramy się ustalić, jak właściwe jest stosowanie Fraxiparin w czasie ciąży, wskazania do jego celu, przeciwwskazania i skutki uboczne.

Zastosowanie Frakssiparin w czasie ciąży

Aby zrozumieć, w jakich warunkach należy przepisać zastrzyki Fraxiparin podczas ciąży, zbadajmy osobliwości jego działania na ciele. Głównym działaniem Fraxiparin jest niedrożność krzepnięcia krwi (działanie przeciwzakrzepowe) i zapobieganie powstawaniu zakrzepów krwi.

Ze względu na to, że łożysko powiększa się wraz ze wzrostem czasu trwania ciąży i pojawia się w nim więcej naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych, wówczas wraz z podwyższonym krzepnięciem krwi może ono pozostawać w stagnacji w małych naczyniach włosowatych z późniejszym tworzeniem się skrzepów krwi. Ten patologiczny łańcuch prowadzi do przewlekła niedotlenienie płodu .

Ponadto w trzecim trymestrze ciąży żyły miednicy miednicy są powiększane przez powiększoną macicę, co powoduje pogorszenie odpływu z żył kończyn dolnych, w wyniku czego krew w nich może stagnować wraz z tworzeniem się skrzepów krwi. Jest to skuteczne zapobieganie zakrzepicy. Najbardziej poważnym powikłaniem zakrzepicy w kończynach dolnych jest choroba zakrzepowo-zatorowa tętnicy płucnej, która w niektórych przypadkach może być śmiertelna. Fraxiparin podczas ciąży, zgodnie z instrukcjami, nie jest przeciwwskazany, ale każdy indywidualny przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

Fraxiparin podczas ciąży - działania niepożądane, przeciwwskazania i możliwe konsekwencje

Przed przypisaniem Fraxiparin do kobiety w ciąży, lekarz powinien ocenić, że korzyści dla przyszłej matki będą większe niż możliwe szkody dla płodu.

Przeciwwskazania do powołania Fraxiparin w czasie ciąży to:

  • indywidualna nietolerancja nadroparyna (aktywny składnik leku);
  • koagulopatię (niedobór czynników krzepnięcia), która jest powikłana krwawieniem;
  • brak efektu przyjmowania leków z grupy leków przeciwpłytkowych (Aspirin Cardio, Cardiomagnyl, Aspecard).

Działania niepożądane mogą objawiać się wysypką i swędzeniem w miejscu wstrzyknięcia, w rzadkich przypadkach może rozwinąć się pokrzywka, Obrzęk Quinckego lub wstrząs anafilaktyczny. W przypadku przedawkowania znacznie zwiększa się ryzyko krwawienia.

Jak kłuć Frakssiparin podczas ciąży?

Teraz rozważ, czy Fraxiparin zostanie wyznaczony, kiedy fraxiparin podczas ciąży, gdzie można kłuć ciąża, jak i gdzie powinien się dusić? Fraxiparin w łańcuchu aptecznym sprzedawany jest w postaci strzykawek z cienkimi igłami podskórnymi w dawce 0,3 mg. Aby wprowadzić lek do podskórnej tkanki tłuszczowej, należy podnieść fałd na brzuchu, powyżej pępka i włożyć preparat ze strzykawki do niego, podczas gdy wprowadzenie zagięcia nie jest zalecane.

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety stosowania Fraxiparyny podczas ciąży, można powiedzieć, że jego powołanie powinno być absolutnie uzasadnione, ponieważ ma wiele przeciwwskazań i możliwych skutków ubocznych. A jeśli jest taka możliwość, powinieneś zrobić z tabletkami leków przeciwpłytkowych.