Poziom hemoglobiny we krwi kobiety w ciąży jest bardzo ważnym wskaźnikiem. Hemoglobina transportuje tlen do wszystkich narządów i całego ciała. Ale gdy stężenie jego nośników, erytrocytów, zmniejsza się we krwi, jest to anemia. Taki stan u kobiety w ciąży zagraża problemom rozwoju jej przyszłego dziecka.

Normalny poziom hemoglobiny u kobiet w ciąży wynosi 110 g / l i więcej. Nieznaczny spadek stężenia hemoglobiny podczas ciąży mówi o łagodnej niedokrwistości ( anemia ). Ponadto nadal istnieje średni i poważny stopień choroby. Przy tym ostatnim poziom spada do 70 g / l i poniżej.

Prawie połowa kobiet w ciąży boryka się z problemami z niską hemoglobiną. Ale dzięki regularnym badaniom krwi sytuacja może być zawsze skorygowana w czasie i zapobiegać negatywnym konsekwencjom.

Przyczyny niskiej hemoglobiny u kobiet w ciąży

Przyczynami niskiej hemoglobiny podczas ciąży mogą być przewlekłe choroby narządów wewnętrznych (odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie wątroby, wady serca, itp.), Silna toksyna pierwszego trymestru, zaburzenia hormonalne, krótka przerwa między ciążami, ciąże mnogie , częste naprężenia nerwowe, długotrwałe stosowanie silnych leków, takich jak lewomycetyna i aminaza, niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego.

Niska hemoglobina podczas ciąży - objawy

Objawami niedokrwistości są częste zawroty głowy, osłabienie, senność, omdlenia, duszność przy wysiłku, przyspieszone bicie serca, bóle głowy, szum w uszach, bladość skóry, bezsenność, łamliwe paznokcie i utrata włosów.

Ponadto stale sucha skóra, częste zaparcia, zniekształcenia preferencji smakowych, sinica ust, bladość skóry, cienie wokół oczu mówią o problemach z hemoglobiną.

Konsekwencje niskiej hemoglobiny podczas ciąży

Z reguły niski poziom hemoglobiny występuje w drugiej połowie ciąży. Jest to spowodowane zwiększoną objętością krwi i zmniejszeniem stężenia czerwonych krwinek. A ta koncentracja staje się tak niska, jak to możliwe, przez 32-34 tygodnie ciąży.

Jednak zapotrzebowanie płodu na żelazo wzrasta. A znaczny spadek jego poziomu może prowadzić do takich negatywnych konsekwencji jak niedotlenienie, przedwczesne pęknięcie płynu owodniowego, późna toksyna (gestoza), a nawet aborcja.

Ponadto przy anemii istnieje ryzyko powikłań podczas porodu, narodzin dziecka o niskiej wadze i dużej podatności na infekcje, a czasem na zgon niemowlęcia w pierwszych dniach po porodzie.

Niska hemoglobina podczas ciąży - leczenie

Niskie poziomy hemoglobiny podczas ciąży leczone są przede wszystkim przez korygowanie diety. Jedzenie ciężarnej z niską zawartością hemoglobiny powinno obejmować pokarmy zawierające żelazo, takie jak gryka, wątroba wołowa, zielone jabłka, suszone morele, szpinak, ryby, jaja, granaty, czerstwy chleb, marchew, pietruszka, rośliny strączkowe. Przyswajanie żelaza z pożywienia jest promowane przez chodzenie na świeżym powietrzu, kwas foliowy i kwas askorbinowy.

Ponadto lekarz musi wyznaczyć odpowiedni kompleks witamin. niskie stężenie hemoglobiny u kobiet w ciąży W zapobieganiu niedoboru żelaza pożądane jest, aby wziąć go od bardzo wczesnych stadiach ciąży.

Oczywiście korekta diety pomoże tylko przy niewielkim obniżeniu poziomu hemoglobiny. W końcu tylko 2-6% zawartego w nim żelaza jest wchłaniane z pożywieniem. Dlatego należy dodatkowo pić suplementy żelaza i składniki, które zwiększają jego wchłanianie.

Są kobiety, które opierają się przyjmowaniu jakichkolwiek tabletek, w tym witamin. Ale musisz zrozumieć, że anemia podczas ciąży jest o wiele bardziej niebezpieczna dla dziecka niż pigułki. Dlatego konieczne jest porzucenie jej zasad i działanie w zdrowiu całego przyszłego dziecka.