Monochorionowe bliźniaki monoamariozyjne Narodziny bliźniąt to rzadkie zjawisko. Jednak takie warianty ciąży nadal występują, a jednym z rodzajów krotności są monochromatyczne jednojajotyczne bliźniaki. Przez tę koncepcję rozumie się bliźnięta, które mają wspólne łożysko i wspólną jamę owodniową bez przegrody.

Cechy ciąży

Ciąża monowalentna jednojajowa jest najrzadszym wariantem wielokrotnej płodności i najniebezpieczniejszym. Jest kilka krytycznych momentów, na przykład przeplatających się pępowin w płodach, które mogą prowadzić do niedotlenienia jednego lub obu owoców i ich późniejszej śmierci. Najstraszliwszą komplikacją jest częściowe zjednoczenie owoców między sobą. Monochoryzonowe bliźniaki monoamariozyjne, których niebezpieczeństwa prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji dla małych dzieci, powinny być prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza, który jest w stanie zapobiec, jeśli to możliwe, żałosnym konsekwencjom w takiej ciąży.

W przypadku ustalenia monochromatycznych bliźniąt monoamniotycznych, poradą lekarza jest regularne poddawanie się niezbędnym badaniom, obserwowanie rozwoju płodów, w celu identyfikacji powikłań na wczesnych etapach. Również w późniejszych stadiach ciąży sama matka może w przybliżeniu określić stan dzieci i zauważyć na czas, na przykład, niewydolność łożyska. Odbywa się to poprzez przeprowadzenie testu na liczbę zaburzeń lub przepisanie lekarza CTG.

Monochirurgiczne porady lekarzy bliźniąt jednojajowych Poród

W tym wariancie jako jednobarwne monochromatyczne bliźnięta, poród nie jest mniej problematyczny. Najczęściej lekarze wolą najbezpieczniejsze wyjście - cesarskie cięcie. Możliwe są jednak również przypadki naturalnej dostawy. Wszystko zależy od interwencji i żywotności obu owoców, a także od stanu matki. Warto zauważyć, że przy właściwym doborze taktyk i obserwacji medycznych ten rodzaj ciąży może zakończyć się pomyślnie i nie towarzyszyć mu żadne komplikacje.