Idealna pozycja łożyska znajduje się bliżej dna macicy, często na przedniej ścianie, a znacznie rzadziej na plecach. Nie zawsze łożysko może się przyczepić i zacząć w pełni rozwijać w tym miejscu, wtedy ten ważny organ dla dziecka jest przyczepiony z przeciwnej strony bliżej otworu macicy.

W zależności od miejsca zamocowania łożyska rozróżnia się:

  • pełna prezentacja;
  • prezentacja centralna;
  • boczne previa;
  • prezentacja marginalna.

Regionalna prezentacja łożyska jest określana podczas drugiego zaplanowanego badania ultrasonograficznego, aż do tego momentu łożysko może się poruszyć i wznieść do swojej normalnej pozycji z wcześniej ustalonej nieregularnej pozycji. Jednak możliwe jest ustalenie ostatecznej diagnozy bliżej porodu. Ta patologia jest określana jako częściowa prezentacja. Gdy regionalna prezentacja ujścia macicy jest zablokowana przez brzegi łożyska o około jedną trzecią.

Łożysko previa - przyczyny

Przyczyny prezentacji regionalnej mogą leżeć w zdrowiu kobiet. Najczęstsze przyczyny to wcześniejsze zakażenia narządów płciowych, aborcje i powikłania w pierwszej ciąży. Ponadto, previa jest obserwowana u kobiet, które miały rozpoznanie mięśniaków macicy lub mają wrodzoną patologię deformacji macicy. Endometrioza może również powodować nieprawidłowe przyczepienie łożyska. Rzeczywiście, w tym przypadku zapłodnione jajo było przyczepione do części macicy, gdzie znajdowała się najbardziej zdrowa warstwa endometrium. Nieprawidłowe umiejscowienie łożyska jest częściej ustalane w wielu kobietach.

Jaka jest niebezpieczna regionalna prezentacja łożyska?

Kiedy regionalna prezentacja kobiety może rozpocząć krwawienie. W takim przypadku krwawienie zaczyna się całkowicie niespodziewanie, bez dyskomfortu i bólu u ciężarnej kobiety. Najczęściej okres ryzyka rozpoczyna się w trzecim trymestrze ciąży w 28-32 tygodniu ciąży lub podczas porodu.

Przy nieprawidłowej prezentacji łożyska, w tym krai, częściej zdiagnozowana jest groźba poronienia. Można go również zaobserwować w przypadku hipotensji w ciąży - niskiego ciśnienia krwi; i możliwe jest wystąpienie anemii. Ponadto, przy marginalnej prezentacji, dziecko może przyjąć nieprawidłową pozycję w jamie macicy, co będzie wymagać interwencji chirurgicznej.

Regionalna previa - leczenie

Z reguły nie stosuje się specjalnej terapii do leczenia prezentacji regionalnej. Główne punkty to całkowity lub częściowy spokój samej matki. Jednocześnie eliminuj podnoszenie ciężarów. Od seksu z regionalną prezentacją łożyska, podobnie jak w przypadku drugiego typu, lepiej odmówić.

A mimo to prezentacja regionalna wymaga stałego monitorowania medycznego i terminowej diagnozy. Głównymi wskaźnikami, które należy monitorować, są badania krwi na obecność hemoglobiny i krzepnięcie krwi. W rzeczywistości, w przypadku niedokrwistości, kobieta będzie musiała przepisać suplementy żelaza. Wskaźniki krzepnięcia krwi powinny być prawidłowe w przypadku krwawienia. Ciśnienie krwi jest również regularnie mierzone. I, oczywiście, ultradźwięki, które mogą dokładniej określić zmiany w pozycji łożyska.

Poród na regionalnej placówce previa

Decyzję o sposobie dostarczenia leku podejmie lekarz prowadzący, a także lekarz przyjmujący poród. Dlatego lepiej skontaktować się ze szpitalem położniczym przed wystąpieniem skurczów.

Co to jest niebezpieczne marginalne łożysko previa

Urodzenia z marginalną prezentacją łożyska mogą mieć miejsce naturalnie, jeśli nie ma innych wskaźników planowane cięcie cesarskie . Przy takiej diagnozie krwawienie zwykle nie jest obfite i zatrzymuje się, gdy głowa dziecka pokrywa otwór macicy. Jednak zawsze istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakończenia porodu w operatywny sposób, w końcu często możliwe jest ustalenie, ile łożyska zablokowało jamę macicy dopiero po otwarciu szyjki macicy na 5-6 cm.

Na poziomie nowoczesnej diagnostyki i medycyny kobieta, u której zdiagnozowano marginesowe łożysko, może nie martwić się o swoje życie i życie dziecka.