Choroba jest prowizorycznym narządem, z którego powstaje łożysko lub dziecko. Mówiąc najprościej, jest to jeden z kolejnych etapów powstawania łożyska. Ponieważ łożysko tworzy się stopniowo, zwykle do 18 tygodnia, kosmoneczka wykonuje wszystkie funkcje do tego momentu.

Pierwsze USG podczas ciąży Zaleca się robić to w ciągu 9-12 tygodni przy rejestracji w LC, a często w areszcie ponad 50% kobiet w ciąży diagnozuje się z marginalną prezentacją kosmówki. Co to znaczy?

Ta diagnoza wskazuje jedynie, że istnieje małe przywiązanie do kosmówki, to jest zapłodnione jajo uderzając w macicę, nie przyczepił się w dolnej części (najbardziej fizjologiczna i korzystna sytuacja), ale zszedł na stronę szyjki macicy i kanału szyjki macicy. Po wniknięciu do błony śluzowej jajo i nabłonek macicy utworzyły kosmówkę.

Istnieje kilka możliwości prezentacji komory:

  • przyleganie krawędziowe kosmówki jest rodzajem prezentacji, w której kosmita może przesuwać obszar kanału szyjki macicy i szyjki macicy za brzeg (najkorzystniejsza opcja);
  • niepełna prezentacja kosmówki jest odmianą prezentacji, w której część kosmówki blokuje wejście do kanału szyjki macicy, ale nie więcej niż 2/3 jej średnicy;
  • pełna prezentacja kosmówki - błonka całkowicie blokuje otwarcie kanału szyjki macicy.

Normalne umieszczenie występuje, gdy kosmita znajduje się w dolnej części macicy.

Jak niebezpieczne są różne rodzaje prezentacji?

Każdy rodzaj prezentacji jest niebezpieczny, ponieważ kosmos rozwija się poprzez naczynia tworzące łożysko. Przy niskim przylgnięciu kosmówki może wystąpić obfite krwawienie, ryzyko aborcji i nieosiągnięcia ciąży, a także niemożność porodu fizjologicznego z powodu ryzyka krwawienia i płodu przed śmiercią płodu.

Gdy ryzyko regionalnej previa jest minimalne, ponieważ istnieje pojęcie migracji łożyska i przez 18 tygodni w 90% przypadków, łożysko unosi się na ścianie macicy i zajmuje normalną pozycję. W przypadku niepełnej prezentacji prognozy są również dość optymistyczne - ta opcja często zmienia się w prezentację regionalną lub w przypadku łożyska previa kosmówki normalne miejsce i wszystkie komplikacje są wyrównane. Najbardziej niekorzystna jest pełna prezentacja, ponieważ zagraża wczesnym krwawieniem i przerwaniem ciąży.

Regionalna prezentacja kosmówki - leczenie

Leczenie prezentacji regionalnej najczęściej sprowadza się do przestrzegania zaleceń lekarza, a mianowicie: odpoczynku seksualnego, minimalnego wysiłku fizycznego, minimalnego stresu psycho-emocjonalnego i zrównoważonej diety. Niepełna prezentacja często wymaga monitorowania w szpitalu i przyjmowania leków. Najczęściej kobiety w ciąży w tym przypadku są przepisywane Duphaston zgodnie z instrukcjami.