Noszenie dziecka staje się jednym z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Ale czasami ciąża jest nękana problemami zdrowotnymi. Wśród patologii u kobiet w ciąży, choroba taka jak niedociśnienie tętnicze lub niskie ciśnienie krwi nie jest rzadkością. W czasie ciąży niedociśnienie wraca do kobiet już go znających lub pojawia się po raz pierwszy. A przyszłe matki chcą wiedzieć, dlaczego kobiety w ciąży mają niskie ciśnienie krwi. A przede wszystkim zależy im na zwiększeniu ciśnienia u kobiet w ciąży bez szkody dla dziecka.

Jakie jest normalne ciśnienie krwi u kobiet w ciąży?

Podczas pomiaru ciśnienia stosowane są dwa wskaźniki: górne ciśnienie skurczowe i niższe rozkurczowe. Pierwszy wskaźnik określa aktywność serca, który pompuje krew do aorty i dalej wzdłuż tętnic, drugi charakteryzuje napięcie naczyniowe. Tak więc ciśnienie informuje o stanie serca i naczyń. Zazwyczaj wskaźniki są zwykle równe 120/80 z niewielkim odchyleniem. Jednak przyszłe matki, ze względu na swoją pozycję, przechodzą zmiany hormonalne, dzięki czemu ich ciśnienie spada nieco, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. A dopuszczalny spadek ciśnienia u kobiet w ciąży to poziom 100/60. Poniższe liczby zwykle wskazują na stan patologiczny.

Przyczyny i objawy niskiego ciśnienia krwi u kobiet w ciąży

Oprócz fizjologicznego niedociśnienia związanego ze zmianą poziomu hormonów ciśnienie może się zmniejszyć z powodu poważnej choroby:

 • infekcja;
 • wrzody żołądka;
 • niedoczynność tarczycy;
 • niewydolność kory nadnerczy.

Podejrzenie niskiego ciśnienia krwi u kobiety w ciąży może wynikać z następujących objawów:

 • osłabienie i senność;
 • nudności i zawroty głowy;
 • zmęczenie;
 • dzwonienie, szum w uszach;
 • ciemnienie, "leci" przed oczami;
 • omdlenie;
 • uczucie braku tchu.

Kobieta niekoniecznie odczuwa jednocześnie wszystkie wymienione objawy. Ale kiedy zobaczysz co najmniej kilka z nich, musisz poinformować swojego ginekologa.

Niskie ciśnienie krwi i ciąża: możliwe ryzyko

W przypadku niedociśnienia tętniczego istnieje możliwość rozwoju takiego stanu patologicznego jak stan przedrzucawkowy, charakteryzujący się dysfunkcją naczyń krwionośnych, pojawieniem się obrzęku i białka w moczu.

Głównym niebezpieczeństwem niedociśnienia jest pogorszenie przepływu krwi w łożysku, a co za tym idzie, niedostateczne przyjmowanie składników odżywczych i tlenu do płodu. W rezultacie niskie ciśnienie krwi u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko spontanicznej aborcji, wolniejszego rozwoju i wzrostu płodu.

Obniżenie ciśnienia u ciężarnej wpływa na przebieg porodu. Z powodu naruszenia czynności skurczowej macicy może być konieczne cięcie cesarskie.

Jak podnieść ciśnienie w ciąży?

Przy zmniejszonym ciśnieniu, które nie wpływa na ogólne samopoczucie kobiet, leczenie farmakologiczne nie jest wymagane. To wystarczy do gimnastyki, korekcji mocy, duszy kontrastowej.

niskie ciśnienie krwi u kobiet w ciąży

Jeśli niskie ciśnienie krwi zakłóca sen, możliwe jest zażywanie bezpiecznych tabletek nasennych (np. Suprastin). Takie leki, jak nalewka Apilac, Pantoctin, Aralia, wyciąg Eleutherococcus, które oprócz zwiększania ciśnienia, przyczyniają się do poprawy samopoczucia, przywracają sen i zdolność do pracy, działają tonizująco.

Niektóre leki są przepisywane tylko przez lekarza - Riboxin, Izadrin, Fetanol, itp.

Niż podnieść presję ciężarnej w warunkach domowych? Kobieta w pozycji może wypić filiżankę słabej kawy lub słodkiej herbaty, zjeść czekoladę, kanapkę z serem lub trochę suszonych moreli.