W latach 40. ubiegłego wieku opracowano specjalne ćwiczenia Kegla dla kobiet w ciąży. Problemem, który skłonił doktora Arnolda Kegla do opracowania tych ćwiczeń, było częste kierowanie pacjentów cierpiących na niekontrolowane oddawanie moczu podczas noszenia dziecka. Leczenie chirurgiczne, które było praktykowane w tym czasie, nie zawsze miało pozytywny wynik, a dr Kegel zdecydował się spróbować rozwiązać ten problem od wewnątrz, eliminując tym samym przyczynę, która miała osłabić napięcie mięśniowe, które występuje pod wpływem ciśnienia płodu i zmian hormonalnych.

W ten sposób opracowano ćwiczenia Kegla dla kobiet w ciąży, które szybko zyskały popularność w wielu krajach na całym świecie. Wyniki ćwiczeń przekroczyły wszelkie oczekiwania, ponieważ okazało się, że rozwiązują znacznie więcej problemów, niż początkowo sądzono. Wykonując ćwiczenia Kegla w czasie ciąży, możliwe jest przygotowanie mięśni miednicy do porodu i uniknięcie pęknięcia tkanek podczas przejścia dziecka przez kanał rodny. A ćwiczenia po porodzie przyczyniają się do szybkiego powrotu do zdrowia.

Z czasem okazało się, że ćwiczenia Kegel są skuteczne nie tylko w czasie ciąży, ale także w przypadku różnych chorób układu moczowo-płciowego i zaburzeń seksualnych. Odkrycie to znacznie przyczyniło się do wzrostu popularności techniki. Wraz ze wzrostem liczby kobiet wykonujących ćwiczenia Kegla w czasie ciąży i po porodzie kompleks wzbogacono i pojawiły się różne warianty ćwiczeń. Na przykład niektóre ćwiczenia zostały połączone z jogą. Możliwe jest samodzielne opanowanie takich modyfikacji ćwiczeń kegel dla kobiet w ciąży za pomocą wideo lub pod nadzorem instruktora, na przykład podczas kursów dla kobiet w ciąży. Początkowa wersja kompleksu ćwiczeń jest dość prosta, a nauka jej wykonywania nie jest trudna. Warto jednak zauważyć, że przy pewnych odchyleniach i naruszeniach ćwiczenia Kegla podczas ciąży może być przeciwwskazane. Dlatego przed wykonaniem ich należy skonsultować się z lekarzem.

Ćwiczenia Kegla dla kobiet w ciąży

Eksperci zalecają wykonywanie ćwiczeń Kegel podczas ciąży w miłej atmosferze, ewentualnie przy relaksującej muzyce, słuchaniu ciała. Nie należy nagle uruchamiać ćwiczeń, obciążenie należy zwiększać stopniowo, gdy mięśnie się wzmacniają.

  1. Pierwsze ćwiczenie kegla dla kobiet w ciąży polega na naprzemiennym zmniejszaniu i rozluźnieniu mięśni dna miednicy. Te mięśnie otaczają cewkę moczową, pochwę i odbyt. Podczas skurczu mięśni ciało powinno być zrelaksowane, a oddech równomierny. Około 10 sekund, musisz utrzymywać mięśnie w napiętym stanie, po którym następuje łagodny relaks. Powinieneś zacząć od 5 ćwiczeń, z czasem możesz przynieść do 10 ćwiczeń w jednym podejściu, możesz także zwiększyć liczbę podejść. Z biegiem czasu możliwe jest komplikowanie tego ćwiczenia, kurczenie mięśni powoli, za każdym razem wzmacnianie kompresji, utrzymywanie napięcia przez 2-3 sekundy, po czym ponownie wzmacnia się i utrzymuje napięcie. Zmniejszając mięśnie tak bardzo, jak to tylko możliwe, powinieneś także stopniowo rozluźniać je małymi pauzami trwającymi 2-3 sekundy.
  2. Drugim ćwiczeniem jest rytmiczne skurcze i rozluźnienie mięśni dna miednicy. Jest wykonywany bez napięcia, oddech jest równy, ciało jest zrelaksowane. Możesz rozpocząć ćwiczenia z 10 rytmicznymi skurczami, po 2-3 podejścia, po których możesz zwiększyć liczbę ćwiczeń i podejść.
  3. Trzecie ćwiczenie jest konieczne do treningu mięśni pochwy. Będzie to wymagało pewnej koncentracji uwagi. Mięśnie pochwy mogą być przedstawione jako rura składająca się z pierścieni. Ćwiczenie polega na przemiennym zmniejszaniu tych pierścieni, a po każdym skurczu konieczne jest utrzymywanie napięcia przez 2-3 sekundy, a następnie wznoszenie się wyżej, zmniejszając następny pierścień. Dla wygody wizualizacji ćwiczeń, eksperci sugerują, abyś pojechał windą do wielopiętrowego budynku z postojami na każdym piętrze. Sięgając do górnego pierścienia, powinieneś również płynnie rozluźnić mięśnie, zatrzymując się przy każdym dzwonku. Po zakończeniu cyklu "podnoszenia" i "zstępowania" mięśnie są całkowicie zrelaksowane.
  4. Czwarte ćwiczenie polega na naprzemiennym zmniejszaniu mięśni otaczających cewkę moczową, pochwę i odbyt. Po skurczeniu mięśni, należy rozluźnić je w odwrotnej kolejności - najpierw mięśnie odbytu odprężą się, potem pochwa i cewka moczowa. Skurcz i relaks powinny być gładkie, falujące.
  5. Następujące ćwiczenie kegla dla kobiet w ciąży jest konieczne do przygotowania mięśni na czas prób podczas porodu. Zdolność wykonywania tego ćwiczenia musi być oddzielnie negocjowana z lekarzem. Przyjmując wygodną pozycję porodową, mięśnie dna miednicy powinny być rozluźnione i lekko napięte, a nie zmniejszające Упражнение кегеля для беременных mięsień Ćwiczenia należy wykonywać ostrożnie, bez zbędnego stresu. Mięśnie lekko wybrzuszają się i trzymają w tej pozycji przez około 5 sekund. Następuje relaksacja i skurcz mięśni. Ćwiczenie wykonuje się raz dziennie po opróżnieniu pęcherza.

Możliwe jest badanie kompleksów ćwiczeń Kegel podczas ciąży za pomocą filmu wideo zawierającego porady ekspertów. Ale, jak stwierdzi twórca ćwiczenia, do prawidłowego wykonania konieczne jest nie tylko przestrzeganie zaleceń, ale przede wszystkim nauka czucia i kontrolowania mięśni. Jest to o wiele ważniejsze niż pompowanie mięśni i wzmacnianie ich, ponieważ celem ćwiczeń jest rozwijanie elastyczności i kontroli nad swoim ciałem.

Wykonując ćwiczenia Kegla podczas ciąży, możesz uchronić się przed wieloma problemami podczas porodu i po porodzie, aby zachować elastyczność mięśni miednicy. W nowoczesnej medycynie tradycyjnej kompleks ten jest często przepisywany zarówno przed ciążą, jak i po niej, jako profilaktyka i dodatkowe leczenie wielu chorób.