Cały proces porodu zależy od udanego przygotowania ciała do porodu: przejdzie szybko i mniej boleśnie, lub poważnie będzie dręczyć matkę. Ważną rolę odgrywa tu poziom gotowości szyjki macicy do porodu.

Szyjka macicy może mieć 3 stopnie dojrzałości:

 • niedojrzały
 • nie wystarczająco dojrzały;
 • dojrzały

W celu przygotowania szyjki macicy reagują prostaglandyny. W przypadku niewystarczającej produkcji prostaglandyn w ciele, szyjka macicy nie osiągnie stadium dojrzałości przed rozpoczęciem porodu. W rezultacie poród może nie być bardzo korzystny (powolne ujawnienie, silny ból). Idealnym warunkiem jest miękka szyjka macicy przed porodem. Ale nie w czasie ciąży, w przeciwnym razie nastąpi przedwczesne otwarcie szyjki macicy, co powinno nastąpić tylko przed porodem.

Lekarz, który obserwuje kobietę w trakcie porodu przez cały okres ciąży, monitoruje stan szyjki macicy. W takim przypadku, po 2-4 tygodniach przed porodem, macica pozostaje niedojrzała, ginekolog może przepisać odpowiednie leki i procedury.

Przygotowanie szyjki macicy do porodu może odbyć się na kilka sposobów. Wszystkie te czynności powinny być wykonywane wyłącznie pod nadzorem lekarza:

Leki

 • przepisać leki przeciwskurczowe, które rozluźniają mięśnie, na przykład papaweryna lub nie-spa;
 • Prostaglandyny są wprowadzane do kanału szyjki macicy, co przyczynia się do szybszego dojrzewania szyjki macicy (z reguły są to bardzo drogie leki i są stosowane tylko w płatnych klinikach);
 • wprowadzenie kelp w szyjce macicy odbywa się również w szpitalu.

Stymulacja fizyczna :

 • akupunktura;
 • masaż macicy;
 • stymulacja brodawek sutkowych.

Doskonale sprawdziła się przy przygotowywaniu szyi na dostawę oleju z wiesiołka. Od 36. tygodnia zaleca się przyjmowanie nie więcej niż 1 kapsułki dziennie, a od 38 tygodnia ciąży 2 kapsułki.

Jednym z najbardziej dostępnych źródeł prostaglandyn jest męski płyn nasienny. Dlatego też, jeśli nie ma przeciwwskazań, w ostatnich tygodniach bardzo przydatne jest uprawianie seksu bez prezerwatywy.

Przygotowanie krocza do porodu

Aby uniknąć pęknięć, konieczne jest przygotowanie krocza do porodu. Krocze, które porusza dziecko, jest tkanką mięśniową. Zależy od elastyczności tej tkaniny, jak będą przebiegały narodziny. W tym celu istnieje wiele technik, które znacznie poprawiają elastyczność mięśni kroczowych.

Oto niektóre z nich:

 • masaż olejowy; Oliwa z oliwek lub olej lniany jest idealny, w którym można naparzać zioło dziurawca - delikatnie nakładać na całą okolicę krocza i masować;
 • zawierają w diecie olej z ryb i surowy olej roślinny;
 • dwa miesiące przed dostawą wyłącz produkty mięsne;
 • terminowe leczenie infekcji - każdy z nich, nawet pleśniawki, znacznie zwiększa ryzyko łez, ponieważ tkanki pod wpływem infekcji stają się luźne i tracą elastyczność.

Przygotowanie fizyczne do porodu

Ciąża i poród wymagają dużych kosztów fizycznych od kobiety. Wszyscy lekarze mówią jednym głosem, że przyszła mama będzie dużo chodzić, oddychać świeżym powietrzem, zwracać uwagę na fizyczne przygotowanie do porodu. Wyjątkiem są tylko kobiety zagrożone poronieniem.

Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi u kobiety w ciąży, zwiększa wytrzymałość fizyczną, rozwija aparat oddechowy i zapobiega pojawianiu się takich nieprzyjemnych objawów jak nadwaga, ból pleców, żylaki, zaparcia itp. Z pewnością skorzystają specjalne ćwiczenia przygotowujące do porodu.

Najlepszy wynik będzie, gdy kobieta w ciąży jest Przygotowanie fizyczne do porodu regularnie uczestniczyć w szkoleniach dotyczących porodu. W takich zajęciach, pod nadzorem trenera, opanujesz techniki oddechowe, które pomogą radzić sobie z bólem podczas skurczów, a także prawidłowy oddech podczas prób przyczynia się do szybszego wyniku pracy bez przerw. Zaangażowana w grupę kobieta daje sobie mniej ustępstw i bardziej odpowiedzialne podejście do zajęć. Stałość jest o wiele trudniejsza do osiągnięcia w domu, gdzie wielkie pokusy leżą na kanapie i oglądają telewizję.

Terminowe przygotowanie do porodu pozwoli kobiecie nie zostać zdezorientowanym podczas silnych skurczy i prób, ale zebrać, uspokoić i pomóc dziecku w jak najszybszym narodzeniu.