Płyn owodniowy nazywany jest płynem, który jest siedliskiem dziecka, gdy jest w łonie matki. W pęcherzu płodowym znajduje się płyn owodniowy, który zapobiega przesiąknięciu. W ten sposób powstaje komfortowe środowisko do rozwoju i rozwoju dziecka, które chroni go przed przenikaniem różnych infekcji.

W normalnych warunkach płyn owodniowy wylewa się na początku porodu, gdy błony owodniowe pękają podczas skurczów. Niemniej jednak zdarza się, że wyciek płynu owodniowego w czasie ciąży występuje na długo przed jego zakończeniem. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby zidentyfikować i rozwiązać problem w odpowiednim czasie, aby utrzymać ciążę.

Powody

Przyczyny wycieku płynu owodniowego mogą być zróżnicowane:

  • choroby zapalne lub procesy zakaźne. W szczególności w przypadku zapalenia wsierdzia lub zapalenia wsierdzia dochodzi do zaburzenia integralności pęcherza płodowego;
  • nowotwory macicy (zarówno łagodne, jak i złośliwe);
  • niewydolność szyjki;
  • niektóre metody diagnostyki prenatalnej (biopsja kosmówki, amniopunkcja);
  • wpływ czynników zewnętrznych - spadek, duży fizyczny wpływ.

Jak rozpoznać wyciek owodniowy?

Fakt, że należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, wskazują bezbarwny lub zielonkawym absolutorium, bez zapachu. W niewielkich ilościach wypływają podczas leżenia lub poruszania się. I dzieje się to mimowolnie i nie można kontrolować tego procesu za pomocą mięśni. W przypadku wycieku płynu owodniowego leczenie należy rozpocząć natychmiast. Zwiększy to szanse na pomyślny wynik.

Ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli znalazłeś mokre plamy na bieliźnie - to nie jest powód do paniki. Nie jest wcale konieczne, aby wyciek płynu owodniowego pojawił się w ten sposób. Z reguły miejsca te są spowodowane z zupełnie innych przyczyn. Faktem jest, że im dłuższy okres, tym obfite wydzielanie z pochwy kobiety. Ponadto, w późnych stadiach ciąży mięśnie pęcherza się rozluźniają, co może powodować niewielkie nietrzymanie moczu.

Aby ustalić, czy płyn owodniowy może wyciekać, warto wykonać test. Aby to zrobić, idź do toalety i opróżnij pęcherz, a następnie dokładnie umyj i wysusz. Następnie połóż się na suchym czystym prześcieradle i sprawdź swój stan. Jeśli w ciągu piętnastu minut pojawi się mokry punkt na arkuszu, natychmiast wezwij lekarzy - najprawdopodobniej jest to rzeczywiście wyciek płynu owodniowego.

Leczenie wycieku płynu owodniowego

Terapia w tym przypadku zostanie zredukowana do zapobiegania infekcjom płodu, który utracił swoje naturalne środowisko istnienia. W tym celu lekarze przeprowadzą terapię antybakteryjną, której celem jest zniszczenie obcej mikroflory. Matki w tym okresie powinny ściśle przestrzegać odpoczynku w łóżku i przyjmować zastrzyki hormonalne, które przyspieszają dojrzewanie dróg oddechowych i układu moczowego dziecka.

Możliwe konsekwencje Wyciek płynu owodniowego przed porodem

Rozważmy, że grozi niebezpieczeństwo wycieku wód owodniowych. Niebezpieczeństwo tego, co się dzieje, zależy od czasu trwania ciąży. Szczególnie ważne jest, aby zwrócić się o pomoc w odpowiednim czasie, jeśli okres ten jest krótszy niż 20 tygodni. Jeśli macica nie zostanie zainfekowana, lekarze zrobią wszystko, aby utrzymać ciążę. W przypadku późnego leczenia mogą rozwinąć się poważne komplikacje, dochodzi do zakażenia błon płodowych i może dojść do śmierci płodu. Wyciek płynu owodniowego przed porodem, w późniejszym terminie, również nie jest normą, ale z chwilową diagnozą nie jest niebezpieczny. W takim przypadku kobieta zostanie po prostu nazwana porodem.