Często wyciek płynu owodniowego staje się powodem do niepokoju dla przyszłej matki. Jednak nie wszystkie kobiety w ciąży reprezentują to, co to jest i jak odróżnić płyn owodniowy od wydzieliny z pochwy. Rozważmy sytuację bardziej szczegółowo, podamy przyczyny, sposoby eliminacji naruszenia.

Płyn owodniowy - co to jest?

Płyn owodniowy jest podstawową pożywką dla zarodka. Wypełniając pęcherz płodowy, zapobiega urazowi płodu, tworząc sprzyjające warunki dla tego płodu. Tak więc dzięki niej, temperatura ciała niemowlęcia utrzymuje się na tym samym poziomie. Ważna jest ochrona, która zapewnia przyszły dziecięcy płyn owodniowy.

Jego objętość nie jest stała, wzrasta wraz ze wzrostem czasu trwania ciąży. Ten proces obserwuje się przez cały okres ciąży, jednak woda jest nierównomiernie wytwarzana. Objętość zwiększa się z każdym tygodniem. Maksymalnie osiąga się w przybliżeniu 36 tygodni ciąża. W tym czasie objętość płynu owodniowego wynosi 1000-1500 ml. W tym przypadku, bezpośrednio przed procesem porodu, jego ilość maleje.

Czym jest niebezpieczny wyciek płynu owodniowego?

Płyn owodniowy podczas ciąży ma kluczowe znaczenie dla przyszłości dziecka. Zmniejszenie jego objętości może prowadzić do nieodwracalnych skutków. Wśród tych lekarzy zidentyfikować:

 • infekcja niemowlęcia w łonie matki;
 • rozwój powikłań o charakterze zakaźnym u przyszłej matki: endometritis , chorioamniotonitis (zapalenie błony płodu), toksyczny szok ;
 • przedwczesna dostawa;
 • słaba aktywność zawodowa.

Przyczyny wycieku płynu owodniowego

Gdy płyn owodniowy wycieka w czasie ciąży, kobieta musi udać się do lekarza. Głównym zadaniem lekarzy jest rozpoznanie i wyeliminowanie przyczyny naruszenia. Jednocześnie przeprowadzana jest kompleksowa ocena sytuacji. Wśród możliwych przyczyn należy przydzielić:

 1. Choroby zapalne i zakaźne w układzie rozrodczym. W wyniku takich patogennych procesów dochodzi do przerzedzania błon pęcherza moczowego, w którym znajduje się płód. Z powodu utraty elastyczności, integralność jest osłabiona. Jest to możliwe w przypadku zapalenia jelita grubego, zapalenia szyjki macicy.
 2. Niewydolność niewystarczająco-obrotowa. W przypadku tego rodzaju naruszenia obserwuje się niecałkowite zamknięcie szyjki macicy. Ze względu na nadmierne ciśnienie, które jest spowodowane wzrostem wielkości płodu, płodowy pęcherz wystaje do kanału szyjki macicy. Prowadzi to do naruszenia integralności.
 3. Ciąża mnoga. Zjawisko to uważa się za przyczyniające się do rozwoju czynnika zakłócającego. Ze względu na wzrost obciążenia ścian pęcherza płodowego, nie stoją one i są uszkodzone, powodując wyciek płynu owodniowego.
 4. Anomalie rozwoju, guzy łagodne lub złośliwe w macicy. Zły rozmiar organu rozrodczego, obecność cyst i nowotworów utrudnia prawidłowy wzrost dziecka, błony owodniowe. W rezultacie może dojść do zranienia ściany.
 5. Ćwiczenia, urazy brzucha mogą spowodować uwolnienie płynu owodniowego na zewnątrz.
амниотическая жидкость при беременности

Wczesny wyciek płynu owodniowego

Wyciek płynu owodniowego w czasie ciąży, w jego najmniejszym czasie, jest obarczony przerwaniem procesu rodzenia dziecka. Jeśli zaburzenie rozwija się przez okres do 20 tygodni, to dziecko nie może przeżyć. Kiedy to nastąpi, infekcja błony płodowej, zakłóca procesy życiowe, w wyniku czego dziecko umiera. Kobieta oczyszcza jamę macicy, aby zapobiec infekcjom i zagrażającym życiu powikłaniom.

Płukanie płynu owodniowego w drugim trymestrze

Przeciek płynu owodniowego często jest ustalany długoterminowo. Spowodowane jest to zwiększonym naciskiem na błony płodu, którego masa zwiększa się kilkakrotnie. Gdy tego typu komplikacje rozwiną się w pierwszej połowie drugiego trymestru (do 22 tygodni), lekarze zmuszeni są przerwać ciążę. Pomaga to uniknąć komplikacji, które negatywnie wpływają na zdrowie kobiet.

Jeśli wyciek płynu owodniowego zaczyna się po 22 tygodnie w większości przypadków ma pozytywny wynik. Kobieta w ciąży zostaje wysłana do szpitala, gdzie jest nadzorowana. Lekarze przeprowadzają dynamiczną obserwację, wykonując badanie ultrasonograficzne w fotelu ginekologicznym stanu koperty bąbelkowej. Jednak nie ma specjalnego traktowania. Starania lekarzy mają na celu poprawę stanu kobiety w ciąży. Wszystko zależy od tego, ile czasu upłynęło od początku wycieku spowodowanego naruszeniem powłoki.

Jak określić wyciek płynu owodniowego?

W celu ochrony siebie i przyszłego dziecka, kobieta w ciąży powinna wyobrazić sobie oznaki tego naruszenia. Wyciek płynu owodniowego, którego objawy mogą być słabo wyrażone, ma charakter wzrastający - wraz z postępem objętości płynu. Jeśli naruszenie skorupy nastąpiło w miejscu wysoko nad szyją, woda wypływa w niewielkim stopniu. W takich przypadkach kobiety w ciąży mogą nie zwracać uwagi na to zjawisko, biorąc je do wydzieliny z pochwy. Wśród oczywistych objawów wycieku jest:

 • nagłe, ciężkie uwolnienie z pochwy;
 • zmiana charakteru zrzutu - stały się wodniste, zwiększyły się;
 • zmniejszenie objętości brzucha;
 • pojawienie się ciągnąc ból w podbrzuszu .
амниотическая жидкость

Jak odróżnić wydzielinę od przeciekającego płynu owodniowego?

Aby móc odróżnić naruszenie od normy, każda kobieta w ciąży powinna mieć jasne wyobrażenie o tym, jak wygląda wyciek płynu owodniowego. Wśród głównych manifestacji:

 • zwiększenie ilości płynu uwalnianego podczas aktywności fizycznej, ruchu, zmiany pozycji;
 • napięcie mięśni miednicy nie prowadzi do przerwania wypisu (w przeciwieństwie do spontanicznego oddawania moczu).

Kiedy pęknięcie pęcherza jest bardzo małe, definicja patologii jest możliwa tylko za pomocą specjalnego testu lub rozmazu. Większe łzy kobiety mogą zdiagnozować i samodzielnie, w domu. Aby to zrobić:

 1. Odwiedź toaletę i całkowicie opróżnij pęcherz.
 2. Dokładnie umyć i wytrzeć do sucha.
 3. Na kanapie położyć prześcieradło, osuszyć i oczyścić i położyć na nim bez bielizny.
 4. Jeśli po 15-20 minutach na arkuszu pojawiły się mokre plamy, prawdopodobieństwo wycieku jest wysokie. Skuteczność takiego prostego testu przekracza 80%.

Jakiego koloru jest płyn owodniowy podczas wycieku?

Kolor płynu owodniowego podczas wycieku może być inny. To komplikuje możliwość zdiagnozowania naruszenia. W większości przypadków woda jest przezroczysta, nie ma koloru, więc trudno jest określić je w śladach podpaski higienicznej. Czasami płyn owodniowy staje się różowawy. Po zakażeniu płynem owodniowym mogą stać się zielonkawe, żółte, mętne. Jednak w takich przypadkach odnotowuje się inną klinikę, która pomaga diagnozować patologię.

Test na wyciek płynu owodniowego

Zdiagnozuj stan patologiczny ciężarnej za pomocą specjalnych środków. Istnieją uszczelki do określenia wycieku płynu owodniowego. Ich działanie opiera się na zmianie barwy wskaźnika, w zależności od środowiska, w którym nastąpił kontakt. Początkowo ma żółty kolor (odpowiada pH 4,5 w pochwie). Inne płyny nadają mu zielonkawo-niebieski kolor. W płynie owodniowym pH jest najwyższe. Pozwala to na diagnozowanie wycieku płynnego płynu owodniowego.

подтекание околоплодных вод при беременности

Testy na wyciek płynu owodniowego

Mówiąc o tym, jak rozpoznać wyciek płynu owodniowego, lekarze zauważają, że trudno jest to zrobić przy niewielkiej objętości. W takich przypadkach diagnozę diagnozuje się metodami laboratoryjnymi, w tym:

 • rozmaz wydzieliny z pochwy - "efekt paproci" (schnięcie cieczy na szkiełku tworzy wzór przypominający wspomnianą roślinę);
 • Wymaz z tylnego pochwy pochwy jest wiarygodną metodą diagnozy;
 • Amniotest opiera się na wstrzyknięciu domięśniowym substancji barwiącej do żołądka, co zabarwia wypływający na zewnątrz płyn owodniowy (rzadko stosowany ze względu na wysokie ryzyko i koszt odczynnika).

Czy ultradźwięki determinują wyciek płynu owodniowego?

Wyciek płynu owodniowego, którego oznaki wymieniono powyżej, można zdiagnozować za pomocą ultradźwięków. W takich przypadkach, na ekranie monitora, lekarz ocenia zakres naruszenia, lokalizację pęknięcia błony owodniowej. W przypadku drobnego naruszenia technika ta jest nieskuteczna z powodu niemożliwej wizualizacji i trudności w wykryciu wady pęcherza owodniowego.

Wyciek płynu owodniowego - co robić?

Jeśli kobieta w ciąży przyjmuje wyciek płynu owodniowego, którego leczenie jest nieokreślone, należy skonsultować się z lekarzem. W tym przypadku taktyka bezpośrednio zależy od czasu trwania okresu z kotem, zmniejszenia objętości płynu owodniowego. Terapia opiera się na:

 • przepisywanie leków przeciwbakteryjnych w celu zapobiegania zakażeniom;
 • zadzwoń na poród, jeśli naruszenie nastąpi po 35 tygodniach.