gruźlica i ciąża Taka dość powszechna choroba, taka jak gruźlica, występuje w czasie ciąży. W tym samym czasie jego objawy kliniczne są zauważalne tylko wtedy, gdy występuje masywna zmiana w tkance płucnej, aw rezultacie rozwija się niewydolność oddechowa. Czasami tylko przy pojawieniu się tej ostatniej kobiety dowiedzą się o gruźlicy.

Czym jest groźna gruźlica podczas ciąży?

Zgodnie ze statystykami, w obecności procesu gruźliczego, obserwuje się wzrost częstości występowania niedokrwistości w ciele ciężarnej kobiety. Ponadto gruźlica podczas ciąży często prowadzi do rozwoju zarówno wczesnej, jak i późnej glikezy, a także wywołuje wczesne pęknięcie płynu owodniowego.

W tym samym czasie, brak komplikacji w obecności gruźlica płucna podczas ciąży i porodu obserwuje się go w 46% przypadków. Przedwczesny początek procesu porodu występuje tylko w 6% przypadków. Okres poporodowy u kobiet z tą patologią ma korzystny przebieg.

Jak samodzielnie ustalić obecność gruźlicy?

Z pozornie normalną ciążą kobieta powinna być ostrzeżona, gdy pojawią się objawy gruźlicy, które obejmują:

  • przedłużony kaszel z flegmą lub bez;
  • obecność krwi w plwocinie;
  • ból klatki piersiowej;
  • uporczywa duszność.

Oprócz powyższych objawów patologia charakteryzuje się również tak zwanymi objawami typowymi dla każdego procesu zakaźnego: osłabieniem, nadmiernym poceniem, utratą apetytu itp. ciąża po gruźlicy płuc Również charakterystycznym objawem obecności choroby jest długi i okresowy wzrost temperatury do wartości podgorączkowych.

W takich sytuacjach lekarz koniecznie wyjaśnia wszystkie okoliczności kobiety, ponieważ mogła mieć kontakt z pacjentem lub nosicielem gruźlicy. Dlatego często ciąża jest w niebezpieczeństwie, w obecności gruźlicy u męża, nawet w formie utajonej.

Dlatego najlepiej zaplanować ciążę po leczenie gruźlicy płuc To wyklucza możliwość infekcji dziecka.